Sari la conținut
Forum Roportal
hbv

HBV cu viremie nedecteabila. ce tratament pot sa urmez?

Postări Recomandate

salutare tuturor

am si eu o intrebare. pana la ce valoare se considera nedetectabila viremia pt HBV?

sa va fac un scurt istoric al afectiunilor mele (desi am doar 25 de ani doctorita mea zice ca duc in spate cat un varstnic de 80 de ani :evil: ) :

 

hipertensiune (trat cu acupro si atenolol)

hipotiroida (mixedemul adultului -carenta de iod sub trat cu eutirox 75micrograme/zi)

eplilepsie petit mal (tratament cu depakine chrono - acid valproic 750 mg/zi

dislipidemie (trigliceride marite - au fost 700 acum sunt 300 dupa tratament cu fenofibrat - lipanthyl )

 

si ultima dar nu cea din urma hepatita cronica HBV pe care se pare ca o port in organism de vreo 20 de ani si pe care am contactat-o in urma unei operatii de polipi.

acum o sa trec cateva din valorile de la ultimele analize (btw sunt inscris la spit matei bals la o doctorita super care imi tot spune ca nu am de ce sa imi fac probleme - oare asa o fi?)

 

AST 24

ALT 34

GGT 18

ALBUMINE% 71.3 (val normale 59-69.5)

ALPHA2% 6.4 (val normale 7-11)

AcVHD-IgG negativ

AgVHD negativ

CORE 0.102 reactiv

AgHBs 395.33 reactiv

AntiHBe_2 0.222 reactiv

HBe_2 0.50 nonreactiv

viremie HBV PCR Amplicor Monitor <60UI/ml <162copii/ml nedetectabil

HCV_3 0.32 nonreactiv

 

cam astea ar fi sa zicem analizele de specialitate

mai am seturi intredi de analize repetate la 6 luni

si pe acolo mai apar valori peste limita la unele analize

poate imi exlicati si mie ce inseamna fiecare

PT(sec) (timp Quick) 12.6 (11.3-12.5)

FIBRINOGEN in 23.06 era 747 (200-400) iar in 14.07 era 197 (200-400) e posibil sa se modifice atat de mult in 3 sapt?

ASLO 293 (0-200)

CRP (proteina c reactiva) 0.305 (0-0.3)

HDLC 27 (35-95)

C/H 5.71 (1-3.5)

VLDL 271 (70-175) ce inseamna VLDL ca pe asta chiar ca nu o stiu

 

daca ati putea sa imi spuneti si mie ce ar trebui sa fac in conditiile astea?

de la spital nu mi-a recomandat tratament

decat ceva hepatoprotector (gen essentiale sau liv52)

altcineva mi-a recomandat farcovitB12

in cazul meu cat de transmisibil mai este virusul? (cu viremia scazuta)

 

urmatoarea programare la doctor o am prin primavara

sa verific transaminazele

am inteles ca nu e cazul sa fac puncte

iar viremia ar trebui sa o repet doar daca transaminazele se maresc

astept raspunsurile voastre ca am vazut ca sunteti tari in materie

ce am gasit eu pe net nu ma prea lamureste

poate imi dati si niste adrese de unde sa mai ma documentez si eu

 

multa sanatate in continuare

si fiti optimisti

doar nu ne face pe noi un virus mic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Christopher

 

dupa cum ai scris si tu, transaminazele sunt normale, virusul este nedetectabil (sub limita detectabilitatii) ceea ce este deja un indiciu foarte bun. Nu pea ma pricep la HBV dar stiu ca valoarea transaminazelor esze un indiciu foarte bun pentru a caracteriza cat de activa este boala. In cazul tau ori ai avut odata HBV ori poate esti intr-o stare inactiva, dupa cate spunea Sky exista asa ceva in cazul virusului B. Dar el se pricepe mai bine in acest domeniu B asa ca sigur iti va scrie. O punctie nu consider ac este necesara, poti face o ecografie sau ceva de genul asta, astfel se poate vedea in mare daca exista ceva modificari ale ficatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, din moment ce ai transaminaze normale si viremie nedetectabila, intr-adevar prea multe nu ai ce face. Daca timp de un an de zile transaminazele nu cresc, sunt sanse sa nu ai decat o forma inactiva de hepatita. Nu o sa gasesti nici un medica care sa iti recomande tratament in aceasta situatie, pt ca nu si-a dovedit utilitatea tratamentul in cazul unor viremii reduse sau nedectabile. Ce poti sa faci:

poti sa iei ce mi-au recomandat si mie farcovit B12 si Lagosa, sa iti faci o data la 6 luni o ecografie si o data la 3 luni controlul transaminazelor.

Daca observi o crestere a acestora te poti prezenta la medic, desi e cam problematic la tine cu tratamentul pe care il iei. Ai avea contraindicatii destul de mari pt un eventual tratament cu interferon si lamivudina asa ca sa ne rugam sa ramana in acest stadiu boala ta. Punctia nu e necesara acum, ci mai degraba in cazul in care cresc valorile transaminzelor. Dupa analizele pe care le vad, se pare ca te afli intr-o forma non-replicativa a hepatitei, asa ca poti cumva sa nu fii foarte speriat, insa asta nu inseamna sa te lasi pe o ureche. Controale regulate si ecografii sunt ceea ce trebuie sa faci.

 

Din punctul meu de vedere cele mai bune adrese pt hepatita B sunt:

www.hepb.org

www.hivandhepatitis.com

http://www.hepb.org/about/whats_new.htm si aici sa cauti jos de tot in arhiva. Sunt excelente si vei gasi articole care sa se refere la ce probleme intampinam.

Sanatate multa si sa ne tii la curent.

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pt sfaturi

o sa incep sa iau si medicam recomandat de sky

daca mai apare ceva nou sa ma anuntati si pe mine

oricum o sa verific si eu site-ul de specialitate si mai tinem leg

in noiembrie se fac trei luni de la ultimele transaminaze

o sa imi fac iarasi un set complet de analize (iar imi ia maica-mea 5 eprubete de sange - m-am cam saturat de sportul asta)

astept si alte pareri de la voi care se pare ca va documentati la greu

inca o intrebare

cat de mult ma risc daca mai beau si eu o berica doua la o terasa?

si ma intereseaza metodele de transmitere

asta tinand cint si de facptul ca am viremia mica

e la fel de contagios ca si in cazul unei viremii crescute?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va multumesc mult pt sfaturi

o sa incep sa iau si medicam recomandat de sky

daca mai apare ceva nou sa ma anuntati si pe mine

oricum o sa verific si eu site-ul de specialitate si mai tinem leg

in noiembrie se fac trei luni de la ultimele transaminaze

o sa imi fac iarasi un set complet de analize (iar imi ia maica-mea 5 eprubete de sange - m-am cam saturat de sportul asta)

astept si alte pareri de la voi care se pare ca va documentati la greu

inca o intrebare

cat de mult ma risc daca mai beau si eu o berica doua la o terasa?

si ma intereseaza metodele de transmitere

asta tinand cint si de facptul ca am viremia mica

e la fel de contagios ca si in cazul unei viremii crescute?

Sfatul meu: renunta la berica. Asta o recomanda tuturor celor care au hepatita cronica indiferent daca e activa sau inactiva. Crede-ma ca nu iti va face bine.

Referitor la metodele de transmitere, ar fi bine sa iti vaccinezi si restul membrilor familiei, toti cei care ar putea intra in contact cu sange, saliva, lichid seminal. E drept se considera ca o viremie redusa, sub 10000 copii/ml , cu atat mai mult nedetectabila e mai putin infectioasa, dar oricum e. O viremie mare inseamna o infectiozitate mare, o viremie mica inseamna ca esti mai putin infectios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×