Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Intrebari despre Fizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce diferenta exista intre semiconductoarele intrinseci si materialele conductoare ?

 

Poate vroiai sa intrebi de ce "metalele" tip Germaniu, Siliciu, (Se), (Tl) au o conductivitate intirnseca - propie metalelor pure si o conductivitate extrinseca obtinuta prin impurificarea retelei cristaline a metalului ?

 

 

 

 

stelele cele mai fierbinti de pe cer sunt si cele mai stralucitoare?

 

 

Intrebarea este cam anapoda...normal ar fi "stelele cele mai stralucitoare de pe cer sunt cele mai fierbinti"?

 

Masurand cu un pirometru de radiatie gasim raspunsul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presupunem corect ce spui: acceleratia gravitationala este independenta de masa corpului ce "cade". Prin urmare, toate corpurile, indiferent de masa, se vor prabusi in acelasi timp.

 

Acum, presupunem un mar ce-i dam drumul sa cada pe pamant de la 1000 m. Tu esti pe pamant, iar eu ma transform intr-un vierme si devin locuitor al marului. Fiecare isi calculeaza acceleratia gravitationala. Folosind formulele de mai sus, presupunem ca tie iti rezulta 100, iar mie imi rezulta 2. Acum observa un lucru: fiecare are acceleratii gravitationale diferite, dar pentru ambii, durata pana la impact este acelasi timp t.

 

Acum, ne mutam pe Luna. Punem marul la 1000 m si-i dam drumul. Dar inainte, fiecare isi recalculeaza acceleratia gravitationala. Tu recalculezi, sa spunem 20 (valoare mai mica deoarece te-ai mutat pe luna), dar eu recalculez tot 2, deoarece sunt pe acelasi mar. Pentru tine, timpul pana la impact va fi t1, care evident t1>t (mai mare decat timpul pana la impact calculat pe pamant). Dar atentie, pentru mine, viermele, locuitor al marului, timpul pana la impact va fi tot t1 la fel cu al tau. Desi, conform formulei, pentru mine, virmele, indiferent ca-mi cade in cap Terra sau Luna, timpul pana la impact trebuie sa fie acelasi.

 

Cum explici asta?

Acceleratia gravitationala este doar efectul gravitatiei asupra unuia dintre corpuri, dar apropierea celor doua corpuri este realizata sub efectul ambelor forte (acceleratia relativa este suma acceleratiilor gravitationale). Daca tu, ca un biet vierme locuitor al marului, ai impresia ca acolo e centrul universului si neglijezi acceleratia gravitationala a Pamantului sau a Lunii, vei astepta mult si bine sa cada Pamantul sau Luna pe mar.

 

In exemplul tau, daca vei masura timpul de cadere t, vei descoperi ca acceleratia reala este de 102 (pentru Pamant), nici 100 cum o calculez eu, nici 2 cum o calculezi tu. Pentru Luna, timpul t1 va fi corespunzator unei acceleratii de 22, nici 20 cum o recalculez eu, nici 2 cum recalculezi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acceleratia gravitationala este doar efectul gravitatiei asupra unuia dintre corpuri, dar apropierea celor doua corpuri este realizata sub efectul ambelor forte (acceleratia relativa este suma acceleratiilor gravitationale). Daca tu, ca un biet vierme locuitor al marului, ai impresia ca acolo e centrul universului si neglijezi acceleratia gravitationala a Pamantului sau a Lunii, vei astepta mult si bine sa cada Pamantul sau Luna pe mar.

 

In exemplul tau, daca vei masura timpul de cadere t, vei descoperi ca acceleratia reala este de 102 (pentru Pamant), nici 100 cum o calculez eu, nici 2 cum o calculezi tu. Pentru Luna, timpul t1 va fi corespunzator unei acceleratii de 22, nici 20 cum o recalculez eu, nici 2 cum recalculezi tu.

Evident accelaratia este suma acceleratiilor celor doua corpuri. Eu am dat exemplul in baza formulei pe care o consider gresita, si deci morala exemplului este ca se ajunge la o absurditate. Si daca acceleratia relativa este suma acceleratiilor gravitationale ale celor doua corpuri, nu este evident ca pentru corpuri diverse, timpul t va fi diferit, si deci corpurile nu cad in acelasi timp?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos ma ajutati si pe mn sa rezolv aceasta problema de fizica?

 

 

x=2cm

K=0,4KN/mm

 

Ep=?

 

VA rog este vorba de energia potentiala.

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2 corpuri rotunde, fabricate din acelasi material, primul de 10kg al doilea de 1 kg sunt lasate sa cada de la o inaltime de 1 m. Care corp ajunge primul jos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog frumos ma ajutati si pe mn sa rezolv aceasta problema de fizica?

 

 

x=2cm

K=0,4KN/mm

 

Ep=?

 

Formula de calcul a energiei potenţiale

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×