Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Intrebari despre Fizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu la ce inegalitate te referi.

 

Deci problema este urmatoarea: (demonstratia normala a faptului ca acceleratia gravitationala nu depinde de masa corpului ce cade, si unde vad eu greseala)

 

Se presupune un mar in cadere pe pamant.

 

Forta pe care gravitatia o exercita asupra marului este:

 

F = -G (m1 * m2) / r^2

 

Unde

G = constanta acceleratiei gravitationale

m1 = masa marului

m2 = masa pamantului

r = distanta in centrul marului in centrul pamantului

 

Pe de alta parte forta este de asemenea

 

F = m1 * a

 

Unde a = acceleratia

 

--------------------------------------------------

 

Acum se unesc formulele astea

 

F = -G (m1 * m2) / r^2

si

F = m1 * a

 

si rezulta

 

m1 * a = -G (m1 * m2) / r^2

 

----------------------------------------------------

 

De aici se poate elimina m1 (masa marului) si rezulta ca acceleratia depinde doar de masa pamantului

 

a = -G (m2) / r^2

 

Dar atentie, aici eu vad greseala, si subliniez doua lucruri anormale (anormale din punctul meu de vedere pana la proba contrarie):

 

1. Putem foarte bine sa combinam formulele, luand in calcul masa pamantului in a doua formula:

 

F = -G (m1 * m2) / r^2

si

F = m2 * a (m2 = masa pamantului)

 

si rezulta

 

m2 * a = -G (m1 * m2) / r^2

 

eliminam masa pamantului si rezulta....

a = -G (m1) / r^2 (extraordinar!!! acceleratia depinde numai de masa marului, nu si de cea a pamantului - adica in alte cuvinte indiferent cat de mare sau mic ar fi pamantul, chiar si cat un pepene, marul ar cade la fel) (o problema de relativitate?! )

 

 

2. Greseala pe care o presupun (sau nu mi se pare mie normal) este sa combini doua forte care nu sunt de fapt aceeasi forta:

- prima formula F = -G (m1 * m2) / r^2 reprezinta forta calculata (produsul) a celor doua corpuri

- in schimb a doua formula F = m1 * a reprezinta doar forta marului

 

A combina cele doua formule e ca si cum ai spune

FORTA MARULUI = FORTA MARULUI + FORTA PAMANTULUI

ceea ce nu se poate face... (dupa parerea mea) deoarece una dintre ele trebuie sa fie intotdeauna 0, dar noi stim ca nu este 0.

 

e ca si cum am spune

a=LUPINI

b=PIPPO

 

a = a + b

 

adica

 

LUPINI = LUPINI + PIPPO, deci PIPPO = 0 8) desi noi stim ca PIPPO > 0 (acum nu stiu nici eu pana la ce valoare poate ajunge Pippo :- , dar atata timp cat foloseste un computer, exista ... nu este 0 ... )

 

 

 

3. Aici o intrebare: Care ar fi limita dintre "toate corpurile cad la fel pe pamant indiferent de masa" si "atractia corpurilor ceresti ce depinde de masa fiecaruia" ? Adica... la ce altitudine :lol: nu mai e valabila atractia asta independenta de masa?

 

 

 

Deci? S-a inteles ceva din ce-am expus aici? Idei?

 

 

Sper sa fie destul de clar (exprimarea este incorecta pe alocuri), se poate explica si mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care radiatii au putere de penetrabilitate mai mare in corpul uman,cele cu lungime de unda mai mare sau cele cu lungime de unda mai mica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce fierul este rece ?

 

 

Senzatia de rece/cald o simtim cu niste senzori din piele. Acesti senzori folosesc ca etalon temperatura corpului uman sau mai exact a senzorului din piele (explic mai jos...).

 

De obicei metalele au o temperatura inferioara corpului uman - 37grade - fiindca au temperatura mediului ambiant (<37 grade). Daca o sa vizitati o sectie de metalurgie unde exista cuptoare care incalzesc prin radiatie diverse...o sa observati ca toate obiectele din metal sunt calde (inclusiv grinzile halei)...Puteti "vizita" asemanator si fierul cuptorului din bucatarie...

 

O aplicatie practica (gen brainiac - ce poata sa faca corpul meu?)) - a senzorilor din piele - atunci cand va ardeti (frigeti) la un deget, puneti imediat degetul fript pe lobul unei urechi - o sa observati ca este "rece". Aceasta "manevra" asigura racirea imediata a zonei agresata termic si inhiba formarea unor basici.

In plus, pe zonele mici arse accidental - va recomand, pentru inhibarea formarii basicilor urmatoarea procedura: se umecteaza cu apa zona arsa si se pune in bicarbonat de sodiu - alimentar - la inceput o sa usture dar aceasta metoda previne formarea basicilor cu apa care se pot sparge si produce infectie locala.

 

Este adevarat ca reactia organismului este cam lenta: din momentul cand atingeti un obiect fierbine/rece si pana sa va atentioneze creierul ca "simtiti" senzatia de fierbinte/rece dureaza cam 0,3 secunde - o sa constientizati in acel moment senzatia de "fierbinte/rece". In plus dureaza cam tot acelasi timp pana creierul, dupa analizarea temperaturi trimite un semnal catre muschi - care care trebuie sa retraga/pastreze senzorii pe obiectul analizat.

 

Scuze pentru divagatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand stelele sclipesc noaptea pe cer,sclipesc si planetele ?

Depinde de densitatea aerului...

 

 

 

care radiatii au putere de penetrabilitate mai mare in corpul uman,cele cu lungime de unda mai mare sau cele cu lungime de unda mai mica?

 

 

Microundele sunt bune si pantru gatit carne...

Conteaza si puterea sursei de emisie a microundelor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care radiatii au putere de penetrabilitate mai mare in corpul uman,cele cu lungime de unda mai mare sau cele cu lungime de unda mai mica?

 

Pentru explorarea corpului uman, se folosesc radiaţiile X ( R

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Putem foarte bine sa combinam formulele, luand in calcul masa pamantului in a doua formula:

 

F = -G (m1 * m2) / r^2

si

F = m2 * a (m2 = masa pamantului)

 

si rezulta

 

m2 * a = -G (m1 * m2) / r^2

 

eliminam masa pamantului si rezulta....

a = -G (m1) / r^2 (extraordinar!!! acceleratia depinde numai de masa marului, nu si de cea a pamantului - adica in alte cuvinte indiferent cat de mare sau mic ar fi pamantul, chiar si cat un pepene, marul ar cade la fel) (o problema de relativitate?! )

Da, acceleratia gravitationala a marului nu depinde decat de mar. Faptul ca nu observam efectul acestei acceleratii este numai vina marului, ca e prea mic.

 

2. Greseala pe care o presupun (sau nu mi se pare mie normal) este sa combini doua forte care nu sunt de fapt aceeasi forta:

- prima formula F = -G (m1 * m2) / r^2 reprezinta forta calculata (produsul) a celor doua corpuri

- in schimb a doua formula F = m1 * a reprezinta doar forta marului

 

A combina cele doua formule e ca si cum ai spune

FORTA MARULUI = FORTA MARULUI + FORTA PAMANTULUI

ceea ce nu se poate face... (dupa parerea mea) deoarece una dintre ele trebuie sa fie intotdeauna 0, dar noi stim ca nu este 0.

 

e ca si cum am spune

a=LUPINI

b=PIPPO

 

a = a + b

 

adica

 

LUPINI = LUPINI + PIPPO, deci PIPPO = 0 desi noi stim ca PIPPO > 0 (acum nu stiu nici eu pana la ce valoare poate ajunge Pippo , dar atata timp cat foloseste un computer, exista ... nu este 0 ... )

Nu sunt doua forte, este una si aceeasi forta care are efecte diferite asupra fiecaruia dintre obiectele ce interactioneaza gravitational. (daca suflii asupra unui fulg o sa-l deplasezi usor cativa centimetri, pe cand asupra unui mar nu vei reusi nici macar un milimetru)

 

Sa luam cele doua formule pe care tu le combini.

Prima (F = -G (m1 * m2) / r^2) te ajuta sa calculezi doar valoarea fortei ce ia nastere prin atractie gravitationala. Aceasta valoare o folosim pentru a reprezenta fortele de atractie ce actioneaza asupra fiecarui corp, acestea fiind de sens opus si cu origini diferite.

Acceleratia gravitationala nu este o masura a atractiei dintre doua corpuri, ea este doar efectul observat asupra UNUIA dintre corpuri.

Asa ca in interactiunea dintre pamant si mar, acceleratia gravitationala a pamatului e una si accelaratia gravitationala a marului e alta. Nu sunt doua forte pe care le combini, e o singura forta cu efecte diferite. A doua formula o introduci tocmai pentru a calcula aceste efecte.

 

Aici o intrebare: Care ar fi limita dintre "toate corpurile cad la fel pe pamant indiferent de masa" si "atractia corpurilor ceresti ce depinde de masa fiecaruia" ? Adica... la ce altitudine nu mai e valabila atractia asta independenta de masa?

atractia=FORTA

corpurile cad=MISCARE

Nu e nici o limita intre cele doua afirmatii, sunt marimi fizice diferite.

Atractia nu este independenta de masa, doar ACCELERATIA este independenta.

 

 

Ce diferenta exista intre semiconductoarele intrinseci si materialele conductoare ?

Cemiconductoarele sunt materiale ce isi modifica conductivitatea sub influenta unui camp electric extern, ceea ce materialele conductoare nu fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atractia nu este independenta de masa, doar ACCELERATIA este independenta.

Presupunem corect ce spui: acceleratia gravitationala este independenta de masa corpului ce "cade". Prin urmare, toate corpurile, indiferent de masa, se vor prabusi in acelasi timp.

 

Acum, presupunem un mar ce-i dam drumul sa cada pe pamant de la 1000 m. Tu esti pe pamant, iar eu ma transform intr-un vierme si devin locuitor al marului. Fiecare isi calculeaza acceleratia gravitationala. Folosind formulele de mai sus, presupunem ca tie iti rezulta 100, iar mie imi rezulta 2. Acum observa un lucru: fiecare are acceleratii gravitationale diferite, dar pentru ambii, durata pana la impact este acelasi timp t.

 

Acum, ne mutam pe Luna. Punem marul la 1000 m si-i dam drumul. Dar inainte, fiecare isi recalculeaza acceleratia gravitationala. Tu recalculezi, sa spunem 20 (valoare mai mica deoarece te-ai mutat pe luna), dar eu recalculez tot 2, deoarece sunt pe acelasi mar. Pentru tine, timpul pana la impact va fi t1, care evident t1>t (mai mare decat timpul pana la impact calculat pe pamant). Dar atentie, pentru mine, viermele, locuitor al marului, timpul pana la impact va fi tot t1 la fel cu al tau. Desi, conform formulei, pentru mine, virmele, indiferent ca-mi cade in cap Terra sau Luna, timpul pana la impact trebuie sa fie acelasi.

 

Cum explici asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×