Sari la conținut
Forum Roportal
zmeu_005

Contract de munca

Postări Recomandate

oricand insa trebuie sa respecte termenul minim de preaviz de 15 zile, perioada in care primesti salariul.

depinde de motivul concedierii

ca sa te concedieze atat de repede, trebuia ori sa savarsesti o abatere depsebit de grava de la CIM, regulamentul intern/ inaptitudine fizica sau psihica/ esti arestat mai mult de 30 zile

de necorespundere profesionala nu cred ca se poate pune problema pentru ca nu poti sa constati asta intr-o zi, se poate contesta in instanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca la data de 1 februarie am semnat contractul de munca pe o perioada nederminata ,dupa cat timp are dreptul angajatorul sa ma concedieze?

 

Angajatorul te poate concedia oricand cu conditia sa iti dea un preaviz de 20 zile (sau 15 zile daca iti dai demisia)

 

In timpul preavizului de 20 zile (15 zile in cazul demisiei), timpul tau de lucru este jumatate de norma (4 ore lucrezi pentru angajator si 4 ore iti poti cauta de munca - un alt job), iar salariul se plateste INTEGRAL (8 ore) de catre angajator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca la data de 1 februarie am semnat contractul de munca pe o perioada nederminata ,dupa cat timp are dreptul angajatorul sa ma concedieze?

Nu este vorba despre dreptul lui de a te concedia dupa un anumit timp, ci de motivatia concedierii. Angajatorul nu are dreptul de a concedia. ci (eventual)motive sa o faca.

Si, da , concedierea se face cu preaviz, timp in care lucrezi 4 ore zilnic.

Mai mult, daca te concediaza pe motivul restructurarii de posturi, nu va mai putea angaja pe nimeni in locul tau timp de un an. ( daca gresesc in ceea ce priveste perioada, corectati-ma).

Patronatul nu poate concedia atat de usor cum le place sa creada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este vorba despre dreptul lui de a te concedia dupa un anumit timp, ci de motivatia concedierii. Angajatorul nu are dreptul de a concedia. ci (eventual)motive sa o faca.

Si, da , concedierea se face cu preaviz, timp in care lucrezi 4 ore zilnic.

Mai mult, daca te concediaza pe motivul restructurarii de posturi, nu va mai putea angaja pe nimeni in locul tau timp de un an. ( daca gresesc in ceea ce priveste perioada, corectati-ma).

Patronatul nu poate concedia atat de usor cum le place sa creada.

 

Rami cam asa este...:

1) Te poate concedia prin restructurare (desfiintare ) posturi - nu are voie sa mai angajeze pe acel post 2 (doi) ani pe nimeni pe acel post;

2) Te poate concedia datorita lipsei de activitate a firmei...ceea ce nu inseamna ca dupa o eventuala reactivare a firmei poate angaja pe cineva pe postul tau...

 

Din pacate angajatii nu isi cunosc drepturile iar patronatul abuzeaza...

La angajare...o anexa importanta a contractului de munca este fisa postului care este un document intern semnat de angajator si angajat.

Angajatorii gasesc tot felul de motivatii de a concedia un angajat in afara de 1) si 2) dinainte.

Angajatul poate invoca in fata angajatorului fisa postului dar asta nu o duca la rezilierea concedierii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Angajatorul te poate concedia oricand cu conditia sa iti dea un preaviz de 20 zile (sau 15 zile daca iti dai demisia)

In timpul preavizului de 20 zile (15 zile in cazul demisiei), timpul tau de lucru este jumatate de norma (4 ore lucrezi pentru angajator si 4 ore iti poti cauta de munca - un alt job), iar salariul se plateste INTEGRAL (8 ore) de catre angajator.

 

 

Aceasta prevedere de 20 zile preaviz fiind stipulata unde???

Codul muncii prevede minim 15 zile.

 

la demisie: 15 sau 30 zile pt functii de conducere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta prevedere de 20 zile preaviz fiind stipulata unde???

Codul muncii prevede minim 15 zile.

 

la demisie: 15 sau 30 zile pt functii de conducere.

 

In contractul individual de munca, preavizul este de 15 zile calendaristice in cazul demisiei si 20 de zile lucratoare in cazul concedierii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-a zis initiatorul topicului de vreun termen de previz prevazut in CIM

 

 

evident daca e stipulat un termen de preaviz in CIM, se tine cont de acesta, cu conditia sa nu fie mai mic de cel prevazut de art.73 al.1 Codul muncii, respectiv 15 zile lucratoare.

cerinta e sa nu fie mai mic

dar poate fi mai mare daca a fost convenit de parti la incheierea contractului individual de munca sau e prevazut in CCM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca la data de 1 februarie am semnat contractul de munca pe o perioada nederminata ,dupa cat timp are dreptul angajatorul sa ma concedieze?

 

Da si tu mai multe detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am lucrat 1 an cu jumatate de norma ,intelegerea fiind ca dupa cateva luni sa-mi mareasca salariul si sa-mi modifice contractul.acum,dupa 1an i-am adus aminte de intelegere si mi-a spus ca nu mai are nevoie de mine ,ca a gasit pe cineva care"ia mai ieftin"si ca o sa-mi dea somaj.Cate ore este legal sa lucrez in preaviz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×