Sari la conținut
Forum Roportal
strumphyy

Maselele de minte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu cumva exista si anestezie in acest caz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa imi scot molarii de minte. Cei de pe arcada superioara au erupt normal, insa cei de jos sunt inclusi si pozitionati oblic. De aceea trebuie sa-mi faca operatie. Imi este teama pentru ca am auzit ca este o interventie dificila in care medicul foloseste clesti, ciocanele si alte asemenea ustensile. Este adevarat? Cum decurge o astfel de operatie? La ce sa ma astept?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cumva exista si anestezie in acest caz?

Este normal ca iti face si anestezie.. Chiar si pentru o carie localizata la nivelul zonei smaltului, deci neinervata, se fac anestezii. Insa o astfel de operatie, chiar si cu anestezie, poate fi traumatizanta pentru ca o putem percepe un pic agresiva. Post operatoriu mai ales este greu, pentru ca esti vanat si nu poti manca. Ma intereseaza cei care au trecut prin asta cum s-au descurcat...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am trecut prin asa ceva, dar am zis sa contribui si eu cu ceva incurajari :flowers:

 

nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme pt durerea din timpul operatiei, dupa parerea mea aia va fi partea cea mai usoara, nu vei simti absolut nimic, vei simti doar ca cineva iti umbla in gura, dar nu vei simti durere. Dupa cum bine ai spus si tu, cea mai grea perioada e cea postoperatorie, dar si aici, cred ca exista cateva solutii care ti-ar putea face viata mai usoara:

 

- antiinflamatoare

- comprese reci

- facut extractiile pe rand: nu cred ca e o idee buna sa faci ambele extractii in aceeasi zi, discomfortul potoperatoriu va fi considerabil mai mare decat in cazul unei singure extractii. Am si eu o extractie la activ si tin minte ca vreo 4-5 zile nu puteam nici sa ating dintii vecini celui extras pt ca ma durea osul( si spalatul pe dinti pe jumataea aia de arcada era nasol). Daca faci extractiile pe rand, la interval de vreo 1 luna-2 una de alta, dupa fiecare extractie, vei putea folosi jumatea cealalta de arcada ca sa mananci, iar asta va scadea considerabil din discomfort. Singurul dezavantaj pe care il vad in a face extractiile separat, e ca te vei umfla asimetric, doar pe partea extractiei :vampire:

 

Succes, iti tin pumnii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la dentist cu un necaz la o masea. Dupa tratament imi spune zambind ca nu am masele de minte :roll: , fapt oarecum ciudat ca am 38 ani si s a lansat intr o dulce amintire cum ca as fi a treia persoana pe care a intalnit o in cariera sa cu o asemenea ciudatenie. Sa fiu sincera , am ras cam stramb ...mi a zis ca e ok ,doar ca aparte.Am uitat in situatia data sa intreb, mai apar, sau raman aparte?Voi ce stiti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la dentist cu un necaz la o masea. Dupa tratament imi spune zambind ca nu am masele de minte :roll: , fapt oarecum ciudat ca am 38 ani si s a lansat intr o dulce amintire cum ca as fi a treia persoana pe care a intalnit o in cariera sa cu o asemenea ciudatenie. Sa fiu sincera , am ras cam stramb ...mi a zis ca e ok ,doar ca aparte.Am uitat in situatia data sa intreb, mai apar, sau raman aparte?Voi ce stiti ?

ai nevoie de ele?

 

daca nu ai...inseamna ca nu ai! :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la dentist cu un necaz la o masea. Dupa tratament imi spune zambind ca nu am masele de minte :roll: , fapt oarecum ciudat ca am 38 ani si s a lansat intr o dulce amintire cum ca as fi a treia persoana pe care a intalnit o in cariera sa cu o asemenea ciudatenie. Sa fiu sincera , am ras cam stramb ...mi a zis ca e ok ,doar ca aparte.Am uitat in situatia data sa intreb, mai apar, sau raman aparte?Voi ce stiti ?

Nu'i nici o noutate, le ai dar nu's dezvoltate . Se pot dezvolta si la 40 de ani sau ... deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zi mersi ca nu le ai.

mai nou, dentistii le scot, chipurile pentru ca stau naspa in gura, te pot durea la un moment dat, nu poti sa stii. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E drept acu ca nu ma pot plange de ce nu ma doare. Ma gandesc doar la faptul ca is aparte si oarecum ma distreaza si daca se vor gandi sa apara, ma pun pe plans ca aia mici? Ar fi chiar culmea :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×