Sari la conținut
Forum Roportal
Enigma

Vaccin antigripal pt bolnavii de HCV

Postări Recomandate

Buna,

 

dupa cate am citit vaccinul antigripal se recomanda si in cazul nostru, adica al celor bolnavi de HCV cronica. De asemenea pot sa se vaccineze si cei care fac actual tratamentul cu interferon si ribavirina. Desigur efectele secundare ale vaccinului (dureri de cap in special) se pot resimti si la noi. Facem parte din categoria persoanelor expuse unui risc mai mare si de aceea ar trebui facut.

In mod normal ar trebui in RO sa plateasca casa de asigurari vaccinul, pt persoanele cu boli cronice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Eu am facut acest vaccin cam de trei ani la rind gratuit la medicul de familie( am probleme cu fibrilatia) si mi-a fost de folos fara efecte secundare. Atunci nu stiam ca am si HVC si cred ca o am de ceva ani.

 

Doresc sanatate la toata lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul antigripal nu ne poate face nici un rau, in fond este o solutie injectabila care contine virusi atenuati care introdusi in organism determina sistemul imunitar sa produca anticorpi pentru tulpinile respective de virusi. Anul acesta au fost inundatii in multe zone, apa inca balteste pe suprafete intinse, cadavrele de animale inca mai zac expuse, gripa aviara este la orizont asa ca e bine sa ne luam masuri de prevedere.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mail-ul meu mary99_mary99@yahoo.com mai stau un pic pe net .Nu prea stiu cum naiba sa folosesc forumul ca nu imi dau voie sa scriu msj direct la cine veau!OFFFFFFFF!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×