Sari la conținut
Forum Roportal
danyel8yo

Nigei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o problema : am vreo 3 nigei (doi pe mana dreapta si unul pe stanga). Nigeii nu sunt de cancer maro. Si as vrea sa va intreb daca ati mai avut asa ceva si daca stiti ceva metode de care sa scap . Orice msg este binevenit. Multumesc !

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta e foarte simpla si se poate trata usor. Nu si fara dureri ! Depinde ce cale alegi. E bine sa-i tratezi cat sunt inca mici, sa nu ajunga sa se faca prea mari si cu aspect conopidiform ca atunci e mai dificil.

Poti sa-i arzi chimic: cu azotat de argint sau cu acid azotic. Cam doare, se face rana si trebuie sa o ingrijesti cu antibiotic pt protectie.

Prin cauterizare electrica: e o metoda mai barbara si dureroasa, nu stiu daca se mai aplica.

Daca sunt mici poti sa-i acoperi cu plasturi pentru veruci (sunt in magazine) si in cateva zila pana la 2 saptamani scapi.

Tot in stadiu mic pot fi tratati si naturist, rupi o bucatica de rostopasca , din tulpinitza ei iese un suc galben portocaliu laptos. Aplica sucul acela pe neg si in jurul lui odata sau de cel mult 2 ori pe zi.

Ce iti recomand este sa incerci intai naturist sau daca nu ai incredere, foloseste plasturii si daca in 2 saptamani nu ai nici un rezultat, protuberantele respective nu sunt negi si atunci trebuie sa te consulte un dermatolog.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa-ti dau 2 leacuri babesti cu riscul de a stirni zimbete batjocoritoare din partea unor colegi de forum.

 

1) Freci zilnic nigelul cu rostopasca (planta proaspat culeasa nu uscata).

 

2) Frecat nigelul cu frunza de patlagina si apoi lins de ciine pe portiunea respectiva.

E o metoda mai traznita dar care a dat rezultate la un var de-al meu de la tara, deci nu din auzite.

Si pot sa va spun ca avea miinile pline de te speriai.

Cam in 2 luni imi amintesc ca au disparut complet.

 

Acum tine de tine daca ai sa crezi in asa ceva sau nu.

 

Ai acum mai multe variante din care sa alegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aplica ulei de ricin (il gasesti la farmacie,nu e scump) pe nigei si fa asta cat de des poti !Vor disparea fara urma!Iti spun din experienta! Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe tratamente pentru a extirpa negii insa tu trebuie sa-l gasesti pe cel care te va ajuta sigur!si pentru asta trebuie sa incerci multe "potiuni" :derisive:

eu am incercat cu rostopasca si nu a mers, apoi cu azotat de argint.....si dupa ceva timp mi-a trecut ...dar apoi mi-au reaparut asa ca am incercat tinctura de sanziene care si-a facut efectul cam dupa o luna dupa oprirea tratamentului...acum iar au aparut si trebuie sa gasesc altceva ca celelalte nu mai au efect :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema : am vreo 3 nigei (doi pe mana dreapta si unul pe stanga). Nigeii nu sunt de cancer maro. Si as vrea sa va intreb daca ati mai avut asa ceva si daca stiti ceva metode de care sa scap . Orice msg este binevenit. Multumesc !

am citit intr-o revista naturista despre ceva ptr nigei.era ceva legat de papadii.nu-mi amintesc exact leacul dar stiu ca se pun "comprese" din papadii pe nigei si acestia trec destul de repede.voi cauta revista,daca o mai am,si am sa-si spun exact ce scrie acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit intr-o revista naturista despre ceva ptr nigei.era ceva legat de papadii.nu-mi amintesc exact leacul dar stiu ca se pun "comprese" din papadii pe nigei si acestia trec destul de repede.voi cauta revista,daca o mai am,si am sa-si spun exact ce scrie acolo.

 

 

si eu am si am incercat asa si nu a mers..... acum am luat de la farmacie un gel numit Verruca.... a facut minuni.... nigeii dispar strat cu strat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand...BUNA! Sfatul meu e sa te duci la un medic dermatolog. El e singurul care-ti poate da un sfat autorizat. Eu iti pot da adresa unui cabinet SUPER de dermatologie. Daca te intereseaza amanunte spune-mi si ti le ofer cu cea mai mare placere! PUPICI! :flowers: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm nu am mai frecventat internetu de ceva timp si de aceea ma bucur ca sunt iarasi aici asa deci la subiect...

cu nigei deci am incercat cu rostopasca,nitrat de argint, faza cu papadiile , clavusin si pot sa spun ca nu prea am avut rezultate am auzit o metoda mai babeasca si cred ca o so incerc , in rest o sa incerc sa ma mai interesez :) si multumesc mult de raspunsuri :*

Editat de danyel8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×