Sari la conținut
Forum Roportal
MihaTolo

Tratament cu Pegasys si Ribavirina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziuna,

 

Dupa 5 saptamani de tramatemt cu pegasys 180 si ribavirina 800 unitati am ajuns la hemoglobina 9.2 si mi s-a prescris 40.000 unitati per saptamana de neorecormon si am niste simptome cumplite.Pur si simplu simt ca ma sufoc si aceasta stare este de la prima injectie de miercuri(astazi fiind duminica) si dupa cea de vineri(5000 respectiv 30000 de unitati).

 

PUTETI SA IMI DATI VRE-UN SFAT???...........MULTUMESC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, e greu...e f greu acest tratament, eu l-am facut si cred ca a meritat!si am luat doze de medicament mai mare decat tine.

Mi-a fost si mie greu simteam ca lesin, ca ma sufoc uneori ca nu mai am nici o farama de putere, ca nu mai simt nevoia sa respir....sunt efecte date de tratament, de scaderea valorilor celorlalti indici sangvini cred si cel mai mult cred ca e dat de sistemul nervos, de frica, de panica si necunoscutele senzatii prin care treci.

Trebuie sa fii calma, sa ai rabdare, sa te imbarbatezi.

Nu am auzit de medicamentul ala pe care ti l-au prescris si nu stiu ce efecte secundare da.Eu beam des suc de sfecla rosie ca stiam ca reface sangele, ca e bun pt anemie.Il combinam cu morcov ca sa-l pot bea pt ca e destul de greu de baut.dar daca trebuie, te inveti si cu asta! Plus ca sfecla rosie e un aliment f bun pentru ficat!

Daca nu poti bea sucul din sfecla cruda atunci fierbe-o si apoi da-o prin storcator!

Si mananca si sfecla rosie sub forma de salata!

Mananca multe fructe, legume, carne! Stiu ca nu ai pofta de mancare dar trebuie sa mananci cat poti si cat mai des!Ca sa nu te ia anemia mai mult decat atat!

Nu te lasa coplesita de efectele secundare! Si roaga-te mult!Te linisteste si iti da putere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea, e greu...e f greu acest tratament, eu l-am facut si cred ca a meritat!si am luat doze de medicament mai mare decat tine.

Mi-a fost si mie greu simteam ca lesin, ca ma sufoc uneori ca nu mai am nici o farama de putere, ca nu mai simt nevoia sa respir....sunt efecte date de tratament, de scaderea valorilor celorlalti indici sangvini cred si cel mai mult cred ca e dat de sistemul nervos, de frica, de panica si necunoscutele senzatii prin care treci.

Trebuie sa fii calma, sa ai rabdare, sa te imbarbatezi.

Nu am auzit de medicamentul ala pe care ti l-au prescris si nu stiu ce efecte secundare da.Eu beam des suc de sfecla rosie ca stiam ca reface sangele, ca e bun pt anemie.Il combinam cu morcov ca sa-l pot bea pt ca e destul de greu de baut.dar daca trebuie, te inveti si cu asta! Plus ca sfecla rosie e un aliment f bun pentru ficat!

Daca nu poti bea sucul din sfecla cruda atunci fierbe-o si apoi da-o prin storcator!

Si mananca si sfecla rosie sub forma de salata!

Mananca multe fructe, legume, carne! Stiu ca nu ai pofta de mancare dar trebuie sa mananci cat poti si cat mai des!Ca sa nu te ia anemia mai mult decat atat!

Nu te lasa coplesita de efectele secundare! Si roaga-te mult!Te linisteste si iti da putere!

 

Multumesc mult draga mea Egreta. Eu ma descurc cam greu cu mesajele pe forum , nu mai reuseam sa scriu. Sa inteleg ca si tu ai trecut prin ce trec eu acum. Dar am o intrebare starile pe care le am acum nu au existat primele 5 saptamani de tratament.Aceste stari mai trec sau odata aparute asa ma chinuiesc pana termin tratamentul?Acum dupa o saptamana de trat pt anemie mi-au crescut valorile hemogramei destul de bine (hemoglobina 10,3de la 9,2)si starile se ameliorasera destul dar din pacate doar pt o zi . Cum azi noapte nu am dormit prea bine fiind revelionul era mult zgomot, eu nu m-am pus la culcare inainte de miezul noptii...si azi am fost din nou o carpa.Chiar daca am dormit peste zi vad ca nu mi-am revenit.tu ce viremie si transaminaze ai avut ? Eu nu am valori prea mari 265000unit si TGP=43 TGO=34 conteaza oare

Am inteles ca in saptamana 12 se repeta viremia care ar trebui sa fie nedetectabila si numai asa se continua tratam. Asa-i?

Inca odata iti multumesc si sper sa iti mai gasesti timp pt mine.

Sanatate,un an nou fericit cu impliniri si plin de bucurii.

Editat de MihaTolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

265000 unit si TGP pe care le-ai scris nu sunt valori prea mari.Eu le-am avut cu mult mai mari.Acum sunt nedetectabil si respectiv valori normale ale transaminazelor.

Daca dureaza aceste efecte pana la sfarsitul tratamentului....nu stiu, poate ca la tine nu, poate daca esti puternica psihic si-ti impui sa treci peste ele o sa-ti dispara. Din pacate mie nu mi-a spus nimeni despre ce e vorba si am cedat nervos la 80 % din tratament pentru aceste senzatii deveneau tot mai puternice iar eu nu stiam ca sunt mai mult pe fond nervos...credeam ca o sa clachez din cauza tratamentului, fugeam la urgente iar medicii imi spuneau ca e doar atac de panica. Din fericire 80% din tratament a fost deajuns ca sa ma vindec!

Parerea mea e ca trebuie sa fii puternica, sa-ti spui in fiecare dimineata ca esti puternica si ca nimic nu te va face sa renunti.

Nu lua prea mult in seama senzatiile acestea. Le-am avut si eu, mai ales pe finalul tratamentului...Odihneste-te cat de mult poti, mananca si fii calma.Bucura-te de tot ce poti si asteapta increzatoare rezultatul tratamentului.

La 3 luni se face, da, iarasi viremia si daca e nedetectabil vei continua tratamentul, daca nu.....probabil ti-l va intrerupe, considerandu-se ca nu raspunzi.

Asadar concentreaza-te pe asta, cu fiecare injectie pe care ti-o faci imagineaza-ti ca intra in corp doar ca sa-ti distruga virusul, nu pe tine, ci doar pe virus si multumeste pentru asta! Crede in aceasta sansa si mergi mai departe!

Cine stie, poate peste un an o sa ingrosi randurile celor care au invins Hep C.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
265000 unit si TGP pe care le-ai scris nu sunt valori prea mari.Eu le-am avut cu mult mai mari.Acum sunt nedetectabil si respectiv valori normale ale transaminazelor.

Daca dureaza aceste efecte pana la sfarsitul tratamentului....nu stiu, poate ca la tine nu, poate daca esti puternica psihic si-ti impui sa treci peste ele o sa-ti dispara. Din pacate mie nu mi-a spus nimeni despre ce e vorba si am cedat nervos la 80 % din tratament pentru aceste senzatii deveneau tot mai puternice iar eu nu stiam ca sunt mai mult pe fond nervos...credeam ca o sa clachez din cauza tratamentului, fugeam la urgente iar medicii imi spuneau ca e doar atac de panica. Din fericire 80% din tratament a fost deajuns ca sa ma vindec!

Parerea mea e ca trebuie sa fii puternica, sa-ti spui in fiecare dimineata ca esti puternica si ca nimic nu te va face sa renunti.

Nu lua prea mult in seama senzatiile acestea. Le-am avut si eu, mai ales pe finalul tratamentului...Odihneste-te cat de mult poti, mananca si fii calma.Bucura-te de tot ce poti si asteapta increzatoare rezultatul tratamentului.

La 3 luni se face, da, iarasi viremia si daca e nedetectabil vei continua tratamentul, daca nu.....probabil ti-l va intrerupe, considerandu-se ca nu raspunzi.

Asadar concentreaza-te pe asta, cu fiecare injectie pe care ti-o faci imagineaza-ti ca intra in corp doar ca sa-ti distruga virusul, nu pe tine, ci doar pe virus si multumeste pentru asta! Crede in aceasta sansa si mergi mai departe!

Cine stie, poate peste un an o sa ingrosi randurile celor care au invins Hep C.

Succes!

 

 

 

 

 

Of... sa dea dumnezeu! Vreau sa iti spun ca acum sunt ceva mai bine . Nu mai am aceleasi stari crunte, adica nu mai ma sufoc asa dar sunt fff obosita si toata ziua stau in pat Nu stiu cum o sa fac cu serviciul ? As vrea sa pot merge. Stiu ca unii pacienti care fac interferon s-au pensionat eu insa as prefera sa merg la serviciu ca asa cred ca mai uit de rau.Tu te-ai descurcat?Adica ai lucrat in aceasta perioada?Si tratamentul e musai de 48 de saptamani?Sau in functie de ceva analize?

Tine-mi pumnii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa te simti foarte obosita, te stoarce de puteri, dar o sa vezi ca daca-si face efectul si incepe sa distruga virusul, o sa prinzi din nou putere, ficatul afectat da oboseala mare, n-ai ce face...

Eu am mers primele 5 luni la serviciu...apoi, cand a inceput sa-mi cada parul si eram din ce in ce mai slabita...am cerut concediu medical...si am stat in CM cat de mult mi-a permis legea (90 de zile parca) dupa care am revenit la serviciu dar deja terminasem tratamentul si incepeam usor sa-mi revin.

Vreau sa spun ca nu o sa uit niciodata prima zi de serviciu dupa ce am revenit!Eram atat de fericita, optimista, plina de viata, emanam fericire si vedeam viata cu alti ochi, ma bucuram pentru orice!

Eram recunoscatoare pentru reusita tratamentului!

 

Vreau sa-ti mai spun ca dupa o luna si ceva de tratament a trebuit sa plec intr-o delegatie externa foarte obositoare, in care am schimbat 4 avoane intr-o saptamana, am mers foarte mult pe jos, si totusi, desi eram slabita, am facut fata, deci se poate, atat timp cat tratamentul isi face efectul de a distruge virusul...

Da, tratemntul se face de regula 48 de saptamani...asta daca merge totul bine si nu trebuie sa-l intrerupi.

Sau daca dupa trei luni nu scade viremia destul de mult (nu stiu cat la suta) iarasi se considera ca nu raspunzi la tratament si ti-l intrerupe!

Mult succes!

Editat de egreta alba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea,

 

In sfarsit am primit aprobarea de la Casa de sanatate iar maine voi face prima doza.

Pegintron 100 + Rebetol 0,8

Sincer sa fiu abia astept sa incep acest tratament. Sunt mai pregatit ca niciodata sa duc din nou un tratament la capat si sa omor de data aceasta acest virus care nu vrea sa fie omorat asa usor.

Nu imi este frica de reactiile adverse, poate si din cauza ca am mai facut un tratament si stiu la ce sa ma astept.

Oricum sunt foarte foarte optimist ca, dupa acest tratament voi avea toata viata Viremia nedetectabila, dar ma voi ruga din tot sufletul si la Bunul Dumnezeu sa-mi ajute sa scap de acest virus, deoarece fara credinta nu ajungem nicaieri.

 

Egreta iti multumesc pentru faptul ca esti o fata deosebita si ai dat dovada de faptul ca poti sa ajuti si pe altcineva cu sfaturi, nu numai sa primesti.

Este valabil si pentru ceilalti, dat Egreta reuseste in acest moment sa fie o persoana care nu se gandeste doar la ea ci se gandeste si la ceilalti care trec in acest moment printr-un tratament.

 

Mi-e ar trebui sa-mi fie rusine deoarece nu am mai intrat pe forum asa des cum o faceam inainte, dar voi incerca sa intru cat mai des in functie de timpul pe care il voi avea la dispozitie

 

Va pup pe toti si aveti grija de voi

 

Va urez la toti multa sanatate si VIREMIE NEDETECTABILA

Editat de stelistul7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari la toata lumea,

 

In sfarsit am primit aprobarea de la Casa de sanatate iar maine voi face prima doza.

Pegintron 100 + Rebetol 0,8

 

Iti doresc mult SUCCES in acest tratament pe care il incepi.Dumnezeu o sa fie langa tine si o sa te ajute sa fii puternic si invingator!

Nu inteleg de ce nu faci tratamentul clasic cu Pegasys si Ribavirina...poate ne explici tu..

Iti multumesc pentru cuvintele de lauda la adresa mea.Sunt magulita! :D

 

Sper sa ne auzim cu bine!

:roll: pentru cei ce trec prin acest teribil tratament!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei bucurati-va pentru mine.

Am primit azi rezultatul de la viremie dupa 12 saptamani de tratament si este NEDETECTABIL.

Egreta, faptul ca am reusit sa ajung pana aici ti se datoreaza mult si tie.Fara incurajarile tale nu stiu daca as fi reusit sa depasesc momentul critic prin care am trecut de sarbatori.Acum mi-e mai bine: ma dor muschii, sunt obosita, am ameteli dar sper sa reusesc. Hemoglobina mi-a crescut si sper sa fie bine.

Stelistule ma bucur pt tine , nu am inteles daca tu ai mai incercat tratament cu Pegasys dar oricum am apreciat convingerea ta ca vei putea.Bravo! Sa fii puternic si sa ramai la fel de optimist Sper ca o sa mai vorbim si sa aflam vesti bune unul despre altul. Cred ca tratamentul tau este de ultima ora si sunt convinsa ca o sa te ajute.Dumnezeu sa ne ajute!

 

putere, sanatate si mii de multumiri Egreta.

Va pup pe toti, Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea,

 

Aseara am facut a 2-a doza de Pegintron, iar azi am avut doar niste dureri de cap.

In prima zi am facut febra 38,5C + dureri de cap, dar doar atat.

Ii multumesc Lui Dumnezeu ca am avut doar aceste reactii adverse si ma rog sa pot duce acest tratament la capat, oricum sunt foarte foarte optimist, dar totul depinde de Dumnezeu.

Nu stiu de ce nu fac exact tratamentul cu Pegasy ci il fac pe cel cu Pegintron (peginterferon alfa-2b), dar important este ca am inceput acest tratament.

Rebetol = Ribavirina din cate am vazut pe cutia de medicamente.

 

Mihaela, ma bucur foarte mult ca ai VIREMIA NEDETECTABILA si iti doresc din tot sufletul sa o ai asa toata viata.

Eu am mai facut un tratament aflat in studiu (Albufern + Ribavirina), dar la mine nu a avut efect ci doar la prietenul cu care am facut acest tratament, el reusind sa scape de virus.

 

Pot sa va spun, pentru cei care ma cunosc de foarte mult timp, ca am renuntat la acel job, Bucuresti-Slobozia (naveta), de aproape un an de zile.

Ieri am primit un telefon de la un coleg si ma anunta ca am primit aprobarea de angajare. Mi-am depus CV la un Institut de Proiectare, si sincer sa fiu ma bucur foarte mult, deoarece voi putea acumula si eu experienta in domeniu, deoarece voi putea invata multe lucruri de la Oameni pregatiti si profesionisti, nu numai din Facultate de la colegi si profesori.

 

 

Va doresc la toti VIREMIE NEDETECTABILA si multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×