Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Politia romana - directia rutiera

Postări Recomandate

Astazi, mergand de acasa pana la serviciu cu masina, am decis sa deschis un nou topic, inspirat fiind de aglomeratia din intersectiile bucurestene. Nu stiu daca e bine ca l-am deschis aici, sau nu - daca adminii considera ca nu e bine, ii rog sa-l mute, dar sa-mi spune si mie unde. De asemenea as vrea sa lansez propunerea, adresata tuturor celor scriu pe acest forum de a aduce aici, daca au posibilitateam un reprezentant al acestei institutii care este Politia Rutiera Romana.

Si acum sa trec la motivele deechiderii topicului: astazi am facut prin minunatul nostru oras nu mai putin de o ora si 45 de minute, pe un traseu care imi ia in mod normal 40 de minute. Nici iarna nu fac atat de mult. Si va dau cateva puncte de reper:

- intersectia Timputi Noi, unde a fost un politist de la circulatie, dar numai pana a inceput sa ploua mai tyare, dupa care a plecat. Normal, doar nu era sa stea sa dirijeze circulatie, sa impiedice blocajele, si sa faca ordine. Cum sa se ude el, un om asa de important.

- intersectia Octavian Goga cu Traian - dupa ce se iese din pasajul Marasesti - cel inchis pentru vecie: acolo nici macar nu era politist de la circulatie, ca doar ploua. Si acolo am stat 40 d eminute sa trec, pentru ca pe langa lipsa agentilor, care d ebine de rau mai fac ceva ordine, ne confrumtam si cu nesimtirea soferilor. Dar chiar daca era un politist, nu ar fi facut fata. Dar nu mai conteaza.

- intersectia Traian cu Bdul Unirii: MINUNE, era politist. Dar stiti de ce? Deoarece a trecut o coloana oficiala. Dupa care a mai stat 2-3 minute si gata, ca ploua.

- intersectia Udriste cu Calea Calarasi - la 2 pasi de sediul Politiei Rutuere - cine-s astia? Nimeni, nici macar acolo. Si iar blocaj.

In schimb in piata unirii erau undeva pe la 10 agenti. Presupun ca urma sa treaca vreun VIP, ca altfel nu se explica infuzia de agenti.

Si vin eu si va intreb: de ce sunt ei platiti, daca nu sa faca ordine in trafic? De ce nu amendeaza soferii care depasesc coloane intregi, inclusiv tramvaiele oprite- deci pe contrasens? De ce nimeni a auziot de sofer de RATB amendat de politia rutiera pentru ca circula pe linia de tramvai, pana in intersectie, si dupa trebuie s aopreasca pe dreapta, deci blocheaza totul? De ce nu sunt amendati soferii de microbuze cand fac slalom pe unde vor muschii lor?

Astea sunt cateva din motivele pentru care ar fi frumos sa avem un reprezentant al Politiei Rutiere aici. sau sa-l iau cu mine intr-o dimineatza ca asta, sa vada cum se merge in Bucuresti. Si ce fac agentii - NIMIC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ce spui,dar sunt si ei oameni... pune-te tu in locul lor si spune-mi daca ai sta?Mie unul mi se pare o meserie cam nasoala....cateodata ingrata...

Sa fiu putin rautacios:foloseste metroul sau ia-ti un scuter... 8) Sau daca-ti place miscarea...bicicleta sau pe jos... :huggles:

Daca soferii aflati in trafic s-ar respecta reciproc,multe ambuteiaje nu s-ar mai face;dar dupa cum spuneai...teribilisti si natarai exista peste tot.

In orasele mai mici e mai civilizata lumea,dar apar si aici umflati din astia... :(

Cred ca solutia va veni doar de la paricipantii in trafic;daca s-ar respecta indicatoarele, mai incet dar cu siguranta se vor evita blocajele.

Sa nu uitam ca ''explozia'' de autovehicule sufoca soselele noastre,care nu sunt gandite pentru un asa trafic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu sunt d acord cu tine. Ai dreptate doar cu respectul reciproc legat de participantii la trafic, dar daca politia rutiera si-ar face datoria - si ma refer la amendarea celor care incalca indicatiile rutiere, ar fi altcevaa. Dar cand ei nu fac nimic, in afara de semne din deget celor care trec aiurea - pe liniile de tramvai, pe rosu, etc - si nu dau amenzi degeaba suntem noi politicosi - cativa. Dar daca ar fi amenzi ca in afara, cu sume mari si sa-i arda cum ii prinde, sunt convins ca s-ar respecta mai mult legile. De exemplu in Austria daca depasesti viteza cu maxim 25 de km peste limita primesti un 15-200 de euroi amenda. Daca si la noi ar fi amenzi comparabile, ar fi bine. Ca sunt sigur ca daca iei doua amenzi de 200 de euro succesive, plus o saltare d ecarnet pe 6 luni data viitoare o s ate gamdesti bine inainte sa o mai iei aiurea pe strada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare, tocmai m-am inscris si eu. exasperata :party: de circulatia infernala din bucuresti, am sunat de mai multe ori din masina, la politia rutiera sa le semnalez aglomeratiile din intersectiile prin care trec spre sau dinspre birou...mi s-a raspuns la un moment dat ca e problema mea ca intarzii la serviciu daca e aglomerat traficul si ei nu sunt acolo. :lol:" ..unu mi-a zis intr-o zi ca nu raspund ei de semnafoare. ;) .. la fel ar trebui sa fie si problema lor daca noi toti n-am mai plati impozitele din care li se aloca si lor fonduri. :cheers: .. ideea este ca este din ce in ce mai dificil sa aproximezi o ora la care poti sa ajungi sigur intr-un loc din bucuresti...poate ar trebui sa ne punem toti girofaruri si portavoce pe masini ca sa ne putem face loc prin trafic asa cum fac ei? :D

de ce oare nu exista cate un echipaj in fiecare intersectie importanta la orele de varf? de ce nu se pun camere in aceste intersectii astfel incat sa fie supravegheat traficul si toti cei care cred ca regulile sunt facute pentru fraieri sa fie arsi la buzunar? de ce nu se mai iau permisele de conducere?

de ce s-au plantat 100000 camere pe dn1, in loc sa fie puse in traficul din bucuresti, astfel incat sa se poata lua masuri imediate acolo unde se produc blocaje? de ce nu se gaseste o solutie pentru semaforizarea pietei victoriei? sa nu-mi ziceti ca nu se poate.....este foarte adevarat ca sunt si unii soferi care sunt catastrofe la volan, parca sunt speriati de bombe.. stau in trafic de parca sunt trasi pe ata unul dupa altul...ideea este ca trebuie sa luam atitudine si sa facem ceva sa avem un trafic normal...peste tot se intampla ambuteiaje, dar politisitii de pe afara rasar din pamant in secunda 2 de la eveniment...oare ar lua cineva in considerare poze trimise de pe moleculare la politia rutiera cu diversi "cetateni" care incurca traficul, gen depasire de coloana, mers pe interzis, blocare intersectie, etc...zau ca as trimite...

exact cum zicea moise, ia sa presteze si ei ca soferi obisnuiti prin trafic, sa vedem ce solutii gasesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca m-as apuca acum sa va povestesc cate dude am vazut in trafic....as umple muuulte pagini.

cine ia apararea politistilor rutieri care, saracii, tre' sa munceasca in ploaie, le aduc aminte cu respect ca e DATORIA lor ! sa si-o faca !

pai pompierii se baga in foc sa salveze desteptii care au aruncat in aer o butelie! si pot chiar sa moara facand asta! se gandesc vreo secunda "aualeu, frige"?!? daca ar fi de competenta politistilor rutieri, mi-e groaza sa-mi imaginez ce ar iesi.

sa nu mai ia spagi de la nesimtiti cu "belemveuri" si "mertane" care nu conduc prea repede, ci zboara prea jos...sa aplice legea ca atare cand constata contraventii sau infractiuni. sa-i amendeze pe aia care trec pe rosu ! de doua ori era sa dea masina peste mine pe trecere de pietoni semaforizata! culmea, de fiecare data in intersectie era cate un "potolai"...care de fiecare data se uita si radea ! Radea ca eu ma oprisem speriata si ma uitam injurand dupa imbecilul care era sa ma trimita in vizita la stramosi!

ce se intampla acum e de domeniul SF-ului. un SF din ala de proasta factura !

in germania se conduce sublim. am vazut o faza care m-a lasat cu gura cascata: o tipa a taiat strada sa parcheze. toata circulatia de pe ambele sensuri s-a oprit pana a facut cateva manevre ca sa intre pe aleea din fata casei. nu tu claxoane, nu tu nimic !

in belgia se circula pe autostrada sub viteza legala. nebuni sunt peste tot, dar marea majoritate respecta limita de viteza, desi au masini care pot de doua ori pe atata.

 

Drum bun si fara evenimente !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dark_light, as avea si eu o droaie de povestiri despre circulatia prin SUA, despre care, sincer, cand vedeam ceva asemanator la TV in Romania, ziceam ca nu se poate sa existe atata calm pe pamant, fiind obisnuit, fireste, cu "razboiul" de pe soselele din Romania...

 

Fiind sofer pe TIR aici, in SUA, am colindat in lung si-n lat aceasta tara, vazand si trecand prin tot felul de situatii. In primul rand, claxonul nu prea se foloseste aici... odata, m-am incurcat printr-un oras destul de mare si, avand acel "mastodont" de condus pe niste strazi f.inguste, la un STOP am oprit camionul, m-am dat jos si, in spatele meu adunandu-se vreo 5 masini, am inceput sa intreb de niste directii... ei bine, am stat vreo 3 minute, nimeni nu m-a claxonat, mai mult, la plecare, toti imi faceau cu mana, urandu-mi bafta, altii oferindu-se sa conduca in fata mea sa-mi arate directia in care trebuie sa o iau :D"

 

Ma intreb, daca faceam acelasi lucru in Romania, ce se intampla ?

 

Alta data s-a intamplat sa trebuiasca sa fac cale intoarsa pe o artera destul de circulata, oamenii au coborat din masini si au dirijat circulatia sa ma ajute sa intorc...

 

Anul asta am fost in Romania si am constatat cat de agresivi au devenit unii soferi, am suportat atatea injuraturi (fara rost, doar ptr. ca nu m-am dat la o parte, sau alte motive stupide), incat credeam ca tot timpul deranjez pe ceilalti... mai mult, imi era frica sa trec strada (pe trecere de pietoni !) , ca vazusem ca pur si simplu soferii nu tin cont de reguli ! :cheers:

 

Politistii cred ca sunt depasiti de situatie in Romania, poate nu doar din vina lor... toate legile sunt facute cu portite, orice poate fi interpretat... :party: mai ales de cei cu bani multi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='DORO' date='Dec 16 2005, 10:12

 

Anul asta am fost in Romania si am constatat cat de agresivi au devenit unii soferi, am suportat atatea injuraturi (fara rost, doar ptr. ca nu m-am dat la o parte, sau alte motive stupide), incat credeam ca tot timpul deranjez pe ceilalti... mai mult, imi era frica sa trec strada (pe trecere de pietoni !) , ca vazusem ca pur si simplu soferii nu tin cont de reguli ! :tongue:

 

nu vreau sa par rautacios dar soferii de tir cel putin pe soselele din romania si mai ales in afara localitatilor sunt cei mai parsivi si mai nesimtiti dar nu generalizez unii dintre ei sunt chiar oameni multe si cand spun multe stiu ce spun am permis din `95 si conduc din `96 mai mult iterjudetean pot sa spun ca mie frica sa merg cu masina prin bucuresti din cauza nepriceputilor carora parintii le-au cumparat numai bemveuri mertane si alte masini de puttere dar credeti-ma habar nau sa le conduca dar sa revin la soferri de tir de la noi mai acum cateva zile am vazut un accident in lant in care au fost implicate nu mai mult de 14 masini nimik nou la orizont dar...8 dintre ele erau tiruri iar nimik nou dar cauza.......un sofer de tir nu a vrut ca o dacie sa-l depaseasca si asa toata povestea sa transformat intro mare "bucurie" adusa altor 13 soferi ca sa va mai zic ca era si in preajma sarbatorilor inainte de craciun cu 3-4 zile

si acum sa revin la topik sa nu mai spun ca noapte fiind nu a venit nici macar un umflatel de politist macar pentru dirijarea si descarcerarea drumului erau cateva cadre de la descarcerare caci o masina a trebuit fi taiata caci soferul era prins inautru ,de ce le spun umflatei pai uitativa si voi primul an dupa ce ies dupa "bancile scolii" sunt niste scobitori apoi dupa un an de spaga pardon de dirijat circulatia sunt ca niste butoaie dar ce sai faci esti la mana lor pentru ca altfel risti sa mergi cu autobuzul sau sa lucrezi ca si delegat pe masina ta

Editat de axl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e la Bucuresti, dar la Timisoara traficul se regleaza singur. Daca apare vreun politai in intersectii, e dezastru. O spun ca pieton. Spre exemplu, la intersectia de la Hotel Continental, semaforizata, ora de varf, ceva ambuteiaje. Vine un curcan, si cand e semaforul la masini pe verde, da drumul pietonilor, si viţăvercea. Chaos AD. Sa nu-ti vina sa-i 8) pana-i sufoci?

Si mai cunosc exemple de genul asta. Multe :(.

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×