Sari la conținut
Forum Roportal
lixit

Casatorie dificila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

uite, hai sa va povestesc din experienta mea. Acum 7 ani am cunoscut la serviciu o femeie. Eu eram casatorit si aveam un copil (am un copil) ea era casatorita si avea un copil (are un copil). cate o fetita fiecare. Pe mine m-a cucerit cu felul ei de-a fi, un pic trist, un pic melancolica, fragila. Incet, incet a inceput sa-mi povesteasca de viata ei, de faptul ca sotul este un tiran, violent, pus pe cearta, infatuat, cu complexe de superioritate etc. Incet, incet ne-am indragostit unul de celelalt si am facut-o! am divortat fiecare. Mai inati eu pentru ca sa-i dau curaj, foarte greu a divortat si ea. Fostul nu vroia sa-i acorde divortul, mai inati o ameninta, mai apoi ii spunea ca nu o sa poata trai fara ea...greu a divortat. Nu stiu nici astazi, am sentimentul ca au facut nu stiu ce compromisuri, pentru a-i acorda divortul!

La aproximativ 6 luni de la divortul ei, am cerut-o in casatorie. Asta a fost a doua mea greseala (prima a fost cea de a divorta eu si de a-mi parasi familia). Eu eram foarte indragostit de ea. A acceptat greu, iar eu nu intelegeam de ce!! Eu o iubeam, ea stia acest lucru doar devenisem un barbat liber doar pentru ea.

Ce se intampla astazi? Trec peste marile greutati de-a lungul celor sase ani, eu crescand un copil care nu este al meu, fetita mea era/este foarte suparata pt ca am divortat de mama ei etc.

Tipul cu care a fost casatorita, ne-a sicanat tot timpul, folosindu-si copilul ca un "berbec" de spart porti.

De fapt, am aflat in timp ca ceea ce a facut ea, nu a fost decat o pedeapsa aplicata lui. I-a demonstrat ca poate divorta de el, ca poate fi cu un alt barbat daca vrea, ca poate trai fara el etc.

Ce simt si cred de fapt, este ca nu l-a uitat niciodata. Cred ca l-a iubit dar individul nu si-a dat seama de asta si nici nu a apreciat acest lucru in timplul casatoriei lor. Tipul nu a mai avut relatii stabile de atunci si nici nu s-a recasatorit. Da impresia ca asteapta, asteapta ca ei sa-i treaca dorul de aventura si sa se intoarca la el...

De aici, periodic apar mari certuri intre noi, de fapt nu va ganditi la certuri cu tipetem nu!

Taceri de cate 2 saptamani, refuz de a comunica unul cu celalalt, un fel de lehamite, ura s dispret plutesc in aer.

Iar eu ma simt uneori ca un rahat, frustrat, cu o lipsa cronica de incredere in mine, am mers in munca mea din ce in ce in jos.

Ce ma sfatuiti?

 

Ce e mai nasol, acum vin sarbatorile si iar vor fi amarate, la fel ca in fiecare an.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de ce ai mai avea nevoie de vreun sfat ?

Ca ai fost tuta , asta e clar ... dar ca astepti sfaturi ca sa indrepti lucrurile , nu pot pricepe .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..

Ravl, e bărbat.. :yam: :cheer:

 

 

 

lixit, tu te-ai despărţit de fosta soţie fiind sigur că nu o mai iubeşti ? Căsnicia nu mergea, sau ai vrut să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite, hai sa va povestesc din experienta mea. Acum 7 ani am cunoscut la serviciu o femeie. Eu eram casatorit si aveam un copil (am un copil) ea era casatorita si avea un copil (are un copil). cate o fetita fiecare. Pe mine m-a cucerit cu felul ei de-a fi, un pic trist, un pic melancolica, fragila. Incet, incet a inceput sa-mi povesteasca de viata ei, de faptul ca sotul este un tiran, violent, pus pe cearta, infatuat, cu complexe de superioritate etc. Incet, incet ne-am indragostit unul de celelalt si am facut-o! am divortat fiecare. Mai inati eu pentru ca sa-i dau curaj, foarte greu a divortat si ea. Fostul nu vroia sa-i acorde divortul, mai inati o ameninta, mai apoi ii spunea ca nu o sa poata trai fara ea...greu a divortat. Nu stiu nici astazi, am sentimentul ca au facut nu stiu ce compromisuri, pentru a-i acorda divortul!

La aproximativ 6 luni de la divortul ei, am cerut-o in casatorie. Asta a fost a doua mea greseala (prima a fost cea de a divorta eu si de a-mi parasi familia). Eu eram foarte indragostit de ea. A acceptat greu, iar eu nu intelegeam de ce!! Eu o iubeam, ea stia acest lucru doar devenisem un barbat liber doar pentru ea.

Ce se intampla astazi? Trec peste marile greutati de-a lungul celor sase ani, eu crescand un copil care nu este al meu, fetita mea era/este foarte suparata pt ca am divortat de mama ei etc.

Tipul cu care a fost casatorita, ne-a sicanat tot timpul, folosindu-si copilul ca un "berbec" de spart porti.

De fapt, am aflat in timp ca ceea ce a facut ea, nu a fost decat o pedeapsa aplicata lui. I-a demonstrat ca poate divorta de el, ca poate fi cu un alt barbat daca vrea, ca poate trai fara el etc.

Ce simt si cred de fapt, este ca nu l-a uitat niciodata. Cred ca l-a iubit dar individul nu si-a dat seama de asta si nici nu a apreciat acest lucru in timplul casatoriei lor. Tipul nu a mai avut relatii stabile de atunci si nici nu s-a recasatorit. Da impresia ca asteapta, asteapta ca ei sa-i treaca dorul de aventura si sa se intoarca la el...

De aici, periodic apar mari certuri intre noi, de fapt nu va ganditi la certuri cu tipetem nu!

Taceri de cate 2 saptamani, refuz de a comunica unul cu celalalt, un fel de lehamite, ura s dispret plutesc in aer.

Iar eu ma simt uneori ca un rahat, frustrat, cu o lipsa cronica de incredere in mine, am mers in munca mea din ce in ce in jos.

Ce ma sfatuiti?

 

Ce e mai nasol, acum vin sarbatorile si iar vor fi amarate, la fel ca in fiecare an.

Ai spus bine, "ai facut-o".

Reorienteaza-te, e momentul sa judeci rational si nu afectiv si sa iti acorzi TIE propria viata si nu ei.

 

Pentru ca femeile vin de pe alta lume, in spatele suavelor, 'victimelor' blande samd, se ascund de fapt viitoarele agresoare ale barbatilor sinceri si (mai grav) indragostiti, ca tine.

Si repet ce am mai scris pe forum: daca iubesti o femeie, esti gentleman, altruist si ii canti in struna, iti aduce IADUL in suflet, te tavaleste cum nimeni nu te va tavali vreodata, isi bate joc de tine si te face sa iti pierzi orice urma de respect de sine.

Daca in schimb un barbat da cu pumnul in masa si o tine la respect, stupoare! - il va IUBI si va fi dependenta de el.

 

Femeile sunt nascute ca sa isi bata joc de barbati.

Cand barbatii isi bat joc de femeie, ele MERITA.

 

Doamnelor...

 

 

 

PS: si sfatul meu final este sa iubiti intotdeauna CURVELE si niciodata femeile neprihanite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

14 ani fetita mea, 9 ani fetita ei

casnicia mea nu prea mai mergea, dar nici rau nu era

am fost foarte usor de manipulat si-mi pare rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lixit...........eu iti apreciez curajul de a scrie pe forum, chiar si o poveste anonima..............Sunt sute ca tine, carora li se intampla sa paraseasca o casnicie pentru a intra in alta orbiti de pasiune............facand confuzia intre potrivire sexuala si dragoste.................

Ma intreb, tu ce ai vrea sa faci acum? Ca dincolo de rezolvarile "de moment" se asunde aceeasi neincredere pe care tu o ai in ceea ce o priveste........Spui ca ai iubit-o. Ai iubit-o atunci si acum nu o mai iubesti?

Kontro, nu e bine sa generalizezi spunand ca o femeie careia ii oferi "totul" te tavaleste prin ........noroi. Nu neaparat. Mai sunt femei care nu au dubla personalitate, nu joaca roluri si nu se schimba de la o situatie la alta.................Si apoi de ce sa nu gasesti o femeie care ARE totul, ca sa nu mai trebuiasca sa ii oferi.............. :x: decat siguranta de a merge impreuna pe un drum................

Lixit.............fosta te-ar mai primi? Pentru ca mi se pare ca esti sigur ca pe sotia actuala , fostul sot o asteapta cu bratele deschise.

Nu mai spun ca nici nu vreau sa imi imaginez cat de greu e sa cresti copilul altuia..............

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu o iubeam, ea stia acest lucru doar devenisem un barbat liber doar pentru ea.

Cea mai mare prostie. Divortezi atunci cand nu mai poti trai alaturi de celalalt, cand nu-l mai iubesti, cand nu va mai leaga nimic.. Niciodata pentru altcineva.. Si nu in atat de scurt timp, daca am inteles bine, totul s-a intamplat destul de repede. Dupa parerea mea, a fost doar o pasiune de moment, o decizie negandita, iar acum se vad consecintele.

Ce sfaturi vrei de la niste oameni care nu-ti stiu situatia? Tu stii cel mai bine daca mai poti continua cu aceasta femeie, stii ce relatie ai cu mama copilului tau.. Esecul in a accepta copilul celeilalte femei spune mult, pentru mine.

 

Femeile sunt nascute ca sa isi bata joc de barbati.

 

:x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 ani fetita mea, 9 ani fetita ei

casnicia mea nu prea mai mergea, dar nici rau nu era

am fost foarte usor de manipulat si-mi pare rau

Ei, e normal sa iti para rau, priveste partea buna , ai o constiinta care functioneaza corect si te-a avertizat, chiar daca putin tarziu............de faptul ca ai facut o greseala. Nu esti la pensie banuiesc, asa ca indreapta-ti viata si tine lectia care ai invatat-o pt tine. Ar fi pacat sa sufere fetita ta............sau sa te judece gresit cand va fi mai mare.Incearca sa pastrezi macar increderea ei................

 

Numai prostii spui, Jonnahart.

 

Mda..............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost foarte usor de manipulat si-mi pare rau

Manipulat? Adica? Ai zis ca a acceptat destul de greu sa se casatoreasca cu tine.. In ce fel te-a manipulat? De-a lungul casniciei? Sau pana la momentul in care ai divortat de prima sotie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×