Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Viteza internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stie cineva cum as putea sa o maresc? sau cum sa imi cresc download speedul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

degeaba k la ce companii de net sunt p'aici....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci Internet Download Manager nu stiu cat de mult te ajuta pe tine ..da la mine de la 16kb/s acuma a ajuns la 20kb/s:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Download Managerele nu sunt extrem de utile decat in cazul in care un server are o limita de viteza pentru fiecare conexiune facuta.

 

De exemplu avem un site, drivere.com, de pe care vrem sa downloadam drivere_video.rar de 1 MB. Linia noastra este de 8 Mb, deci fisierul ar trebui sa se downloadeze teoretic in exact o secunda (1MB=8Mb). Problema e ca site-ul restrictioneaza viteza maxima a unei conexiuni la 800 Kbit. Asta inseamna 100 KB/s, adica putin peste 10 secunde.

 

Cu un Internet Explorer / Firefox / Opera, care initiaza care o singura conexiune, atata va si dura, putin peste 10 secunde.

 

Cu un download manager, va dura mai putin pentru ca acesta va initia 2, 3 sau mai multe conexiuni simultane, adica de 2, 3, N ori cate 100 KB/s. Pentru 2 conexiuni va dura 5 secunde, pentru 3 undeva pe la 3-4 secunde etc.

 

In momentul in care, insa, situatia e invers, adica fisierul de 8 MB si linia ta de 1 Mbit ... poti sa sufli. Un download manager destept nu va face nimic pe cand unul prost, va incerca sa stabileasca totusi mai multe conexiuni si exista riscul aparitiei pierderilor de pachete de date. Ca idee, in situatia aceea in loc sa iti mearga macar cu 1 Mbit, o sa mearga si mai prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da si eu am caut un program din asta numai k de la 19 kb/s care-i aveam pe rds am acum 2 mb in banda

Adica ? Vrei sa spui ca de la 19 kbps ti-a crescut viteza la 2 Mbps ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×