Sari la conținut
Forum Roportal
Fan Marius Constantin

Cum sa rezolv conflictul ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum un an am intrat intr'un conflict destul de grav cu cineva. cand acel domn a venit sa'mi faca mult cunoscuta morala, a venit cu fiul lui. abia cand l'am vazut am realizat cu adevarat ca el ii acel baiat care il vedeam in fiecare dimineata cand mergeam la scoala. no problem for me ... atunci nu'mi pasa... eram fericita ca mai eram in scoala, ca nu intrasem in probleme cu politia, ca inca mai eram in scoala [in aia in care sunt si acum]. atunci era 'idiotu' ala'. nu'mi pasa cand il vedeam in statie, nu'mi pasa cand se aseza pe scaunul din spatele meu in tranvai, nu'mi pasa cand il vedeam ca se saruta cu o fata, pe care nici nu stiu cum o cheama[si sincer nu ma intereseaza].

dar de anul trecut s'au schimbat lucrurile. nu mai e 'idiotul ala', imi pare rau ca nu mai are cum sa se aseze pe scaunul din spatele meu [deoarece nu mai exista mijloc de transport direct pana la scoala si trebuie ori sa schimb 2 mijloace de transport pe o distanta foarte scurta, ori sa merg pe jos]. imi place foarte mult de el. diferenta de varsta este acceptabile [1-2 ani]. am... nu stiu exact cei (noroc, ghinion, orar) sa fac sportul odata cu clasa lui. noroc ar fi pentru ca l'as vedea SIGUR 1 ora pe sapt, ghinion ar fi pentru ca eu inca mai am probleme de la acel 'conflinc' cu taicasu (ciudat e ca am eu si nu el) sau orar...

ceea ce e idiot e ca el este cel suparat si nu eu. nici el si nici tac'su nu au patit nimic pe seama mea, pentru ca n'am vrut eu si am stiun cand sa ma opresc ca sa nu fie probleme [dar se pare ca au fost... mici dar au fost], dar eu am probleme destul de mari cu mana, care se vor rezolva IN TIMP [mai exact am probleme cu mana cu care scriu].

nu pot sa inteleg de ce imi place mie de el, si nu pot sa inteleg nici care e supararea lui, in definitiv nu i'am facut nimic. si nu pot sa inteleg de ce se uita la mine de parca i'am dat cu un glont in cap.

 

ce as putea face ca macar sa fim in relatii de prietenie, inafara sa incerc sa rezolv conflictul cu taicasu [ca nu am ce rezolva], sa incerc sa vorbesc cu el [ca sigur mi'ar intoarce spatele] si sa apelez la vreoun prieten de'al lui sa ma ajute [pentru ca prietenii lui inca se mai cred COOL, inca mai vor sa fie K-LUMEA, mai pe spuct inca mai au fite la varsta la care am trebui sa nu mai existe] ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact ... in ce conflict ai intrat cu tatal lui?

in al doilea rand... ce treaba are mana cu relatia ta cu el?

in al treilea rand nu inteleg de ce nu aveti acelasi drum spre scoala cand tu de fapt faci sportul cu el in sala?

in al patrulea rand, din moment ce sunteti in aceeasi scoala de ce il vezi doar o ora pe sapt? e greu sa treci pe langa clasa lui? sa reusesti sa vb cu el si sa va imprieteniti?

nu inteleg :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ce fel de conflict ai intrat cu tatal lui? de ce au venit la tine sa iti tina morala?

 

tac'su e de parere ca i'am aruncat cu pietre pe casa in repetate randuri, ceea ce am facut dar nu in repetate randuri. a fost doar o intamplare... eu eram pe bloc si aruncam cu pietre IN ZARE!! [si vorbesc cat se poate de serios]. omu' sustine ca s'a intamplat in mai multe zile, dar eu sunt constienta ca nu am dat sa'i sparg acoperisul, si nici nu'mi amintesc sa'i fi aruncat cu pietre pe casa. [si in pnm, nu beau ca sa zic ca m'am urcat beata si am aruncat ca idioata]. anyway... pentru 2 pietre a facut foarte multa panarama. cica voia sa cheme politia, sa zica la directoare si cica sa'i platesc acoperisul. sunt convinsa ca au mai aruncat si altii. nu stiu exact cine dar au mai fost care s'au urcat pe bloc. am incercat sa'i explic lu' tac'su da' nici nu vria sa auda, si atata timp cat nu m'a pus sa'i platesc nimic nici nu am insistat. daca as fi vb cu tac'su sau cu o clanta ar fi fost tot aia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh, pai asta s-a intamplat mai demult... lasa-l pe taica'su si arata-i ca-l placi ... el sigur nu o sa zica "nuuu... nu cu asta ca asta mi-a aruncat cu pietre pe casa" ... incearca sa faci rost de id-ul lui de mess daca iti e greu sa ii vorbesti live si sa vorbesti cu el, sa va cunoasteti mai bine si sa iti dai si tu seama ce parere are despre tine si sunt sigura ca din moment ce ii place si lui de tine nu te va acuza ca i-ai aruncat cu pietre pe casa ... daca te acuza, vezi si tu ce ii zici... incearca sa fii cat mai credibila :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tac'su e de parere ca i'am aruncat cu pietre pe casa in repetate randuri, ceea ce am facut dar nu in repetate randuri. a fost doar o intamplare... eu eram pe bloc si aruncam cu pietre IN ZARE!! [si vorbesc cat se poate de serios]. omu' sustine ca s'a intamplat in mai multe zile, dar eu sunt constienta ca nu am dat sa'i sparg acoperisul, si nici nu'mi amintesc sa'i fi aruncat cu pietre pe casa. [si in pnm, nu beau ca sa zic ca m'am urcat beata si am aruncat ca idioata]. anyway... pentru 2 pietre a facut foarte multa panarama. cica voia sa cheme politia, sa zica la directoare si cica sa'i platesc acoperisul. sunt convinsa ca au mai aruncat si altii. nu stiu exact cine dar au mai fost care s'au urcat pe bloc. am incercat sa'i explic lu' tac'su da' nici nu vria sa auda, si atata timp cat nu m'a pus sa'i platesc nimic nici nu am insistat. daca as fi vb cu tac'su sau cu o clanta ar fi fost tot aia...

crizati de oameni.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact ... in ce conflict ai intrat cu tatal lui?

in al doilea rand... ce treaba are mana cu relatia ta cu el?

in al treilea rand nu inteleg de ce nu aveti acelasi drum spre scoala cand tu de fapt faci sportul cu el in sala?

in al patrulea rand, din moment ce sunteti in aceeasi scoala de ce il vezi doar o ora pe sapt? e greu sa treci pe langa clasa lui? sa reusesti sa vb cu el si sa va imprieteniti?

nu inteleg :o:

 

pai cam asa vine:

conflictul l'am explicat

mana mea... tac'su mi'o mutat un os de la mana oleaca mai incolo. el ii suparat pe mine pt nimic si eu n'am nimic cu nimeni.

pai... drumuri spre scoala sunt multe. cel putin 5. el isi permite sa intarzie la ore, eu nu .

pai... eu inv la etaju 1 el la 2... singurul motiv pt care as urca la 2 ar fi sa chiulesc de la cine stie ce ura si sa ma duc in pod...

pai.. il vad doar odata pe saptamana pentru ca omu asta nu iese din clasa... sta lipit de scaunu ala din banca si atat. pai zi'mi tu cum sa reusesc sa vb cu el inafara de ora de sport unde este mai mult decat imposibil (din cauza profilor extrem de tampiti, si din cauza obsesiilor noastre pt baschet)

si faza cu e greu sa vb cu el?? daca ai fi tu in situatie mea GARANTEZ ca ar fi greu... ii intr'un anturaj ff idiot. mai bine zis intr'o clasa de snobi, cu parnti cu 5 masini, vile cu 1 etaj si 10 camere.... si eu nu's in situatia asta :unknw: stau la bloc...

si ii greu pt ca eu nu sunt genu care sa ma bag in seama... si se vede pe fatza lui ca nu isi doreste prea mult sa'l bag eu in seama...

 

crizati de oameni.... ;)

 

 

eu, el, tac'su sau toti 3 ?? =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai stai asa ,il inteleg eu un pik pe tacsu,daca azi arunci cu pietre in cap,maine cat te costa sa-mi dai foc la casa?

 

Dar aici e alta chestie,tu cu cine vrei sa te imprietenesti,cu fius-o sau ca tata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai stai asa ,il inteleg eu un pik pe tacsu,daca azi arunci cu pietre in cap,maine cat te costa sa-mi dai foc la casa?

 

Dar aici e alta chestie,tu cu cine vrei sa te imprietenesti,cu fius-o sau ca tata ?

 

eu nu'l inteleg pe tac'su ca n'am cum sa dau foc la 'casa' cu vreo 10 camere ;cu fisu, ca cu tac'su n'am o treaba, un bosoroc idiot din cauza caruia nu's eu in stare sa scriu 3 pagini in 2 ore...

Editat de Fan Marius Constantin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×