Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Zeitgeist Addendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E excelent, in special daca observi in mini filmuletul de sfarsit subliminalele (parca de la siemens) :o:

 

Chiar sa fi finantat o corporatie un documentar altfel decat in scop de manipulare? :o: Sau le-a scapat reclama "din greseala"? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, parca de la jumatate incolo ma dezamageste. totul cade (politica, religia...) si ramane in picioare tehnologia, ca Zeu atoputernic ce ne poate aduce fericirea.

pun pariu ca oamenii au fost la fel de fericiti ba poate mai fericiti si inainte de tehnologie. tehnologia ne umple burtica mai usor, ne duce la sedentarism, creeaza boli intr-o masura mai mare decat le vindeca! e adevarat ca viata ne-a devenit mai usoara, dar suntem mai fericiti? traim mai mult? suntem mai frumosi? mmm, parca mirosim mai frumos...

 

Il recomand nu ca pe un exemplu pozitiv ci ca pe un film din care poti invata in ce sa crezi si in ce nu. trebui doar sa lasi orgoliul la o parte.

M-am abtinut de la a comenta astea, sperand ca nu am fost singurul care le-a observat. :o:

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumos citatul ala din Krishnamurti :" Nu este un semn de sanatate sa fii bine adaptat la o societate profund bolnava."

 

mai trist este ca majoritatea sunt adaptati la aceasta societate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu care plangeam ca ma simt inadaptata :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, parca de la jumatate incolo ma dezamageste. totul cade (politica, religia...) si ramane in picioare tehnologia, ca Zeu atoputernic ce ne poate aduce fericirea.

pun pariu ca oamenii au fost la fel de fericiti ba poate mai fericiti si inainte de tehnologie. tehnologia ne umple burtica mai usor, ne duce la sedentarism, creeaza boli intr-o masura mai mare decat le vindeca! e adevarat ca viata ne-a devenit mai usoara, dar suntem mai fericiti? traim mai mult? suntem mai frumosi? mmm, parca mirosim mai frumos...

 

Il recomand nu ca pe un exemplu pozitiv ci ca pe un film din care poti invata in ce sa crezi si in ce nu. trebui doar sa lasi orgoliul la o parte.

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, parca de la jumatate incolo ma dezamageste. totul cade (politica, religia...) si ramane in picioare tehnologia, ca Zeu atoputernic ce ne poate aduce fericirea.

pun pariu ca oamenii au fost la fel de fericiti ba poate mai fericiti si inainte de tehnologie. tehnologia ne umple burtica mai usor, ne duce la sedentarism, creeaza boli intr-o masura mai mare decat le vindeca! e adevarat ca viata ne-a devenit mai usoara, dar suntem mai fericiti? traim mai mult? suntem mai frumosi? mmm, parca mirosim mai frumos...

 

Il recomand nu ca pe un exemplu pozitiv ci ca pe un film din care poti invata in ce sa crezi si in ce nu. trebui doar sa lasi orgoliul la o parte.

 

Nu cred ca tehnologia duce la sedentarism ...oamenii isi pot gasi si alte ocupatii.....ideea de economie bazata pe resurse si societatea civila perfecta sunt obiective care nu cred ca vor fi atinse prea curand. Intrebarea este cine vor fi cei care vor dezvolta tehnologia fara a avea un beneficiu financiar, doar de dragul omenirii?

Oricum destul de interesant documentarul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca tehnologia duce la sedentarism ...oamenii isi pot gasi si alte ocupatii.....

 

oamenii nu-si vor gasi alte ocupatii (doar aceia care tin neaparat). eu una recunosc ca nu mai fac miscare asa cum faceam inainte de a avea masina, inainte de a avea calculator. sunt dependenta de masina, stau ore intregi la calculator... si crede-ma n-am nicio tragere de inima sa-mi gasesc alte ocupatii. acum cativa ani, imi facea placere sa merg pe jos, sa ma plimb, sa ies mai mult cu prietenii, sa facem drumetii... acum de ce sa mai ies, facem sedinta pe mess, ne lamurim problemele la tel, etc.

doar de nevoie as face-o si sunt constienta ca nu-i prea sanatos...

si observ asta la majoritatea cunostintelor mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×