Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Identitatea sexuala masculina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut ieri,un baiat care se straduia sa fie mai rau.Nu e o exprimare ,,poetica'' -chiar asta facea.Era agresiv fara motiv,vorbea pe un ton imperativ,care nu admite replica,facand evidente eforturi sa fie cat mai vulgar,sa injure cat mai des,si sa para cat mai dur.

Nu e catusi de putin prima oara cand vad asa ceva: barbati si baieti care se lauda cu diverse infractiuni,care vorbesc de statutul lor de fosti puscariasi,ca despre un fel de medalie de merit care le certifica statutul de ,,barbat adevarat'',care se lauda cu bataile la care participa regulat,cu ,,interventiile'' la care iau parte ca si cum ar fi vorba de niste ,,realizari'' de natura sexuala!

E vorba de ,,masculii alfa'',cei care vor eticheta imediat cu epitete deloc magulitoare ,orice forma de ,,slabiciune'',de comportament ,,efeminat'' al altora,catalogandu-i fara ezitare ca ,,labari si poponari''.

Asta e modelul masculin pe care il vad promovat emulat,adulat.Nu e catusi de putin un ceva izolat,vreo raritate...

Explicand odata unui baiat beneficiile regimului vegetarian,am fost uluit sa primesc replica: poate sa fie oricat de sanatos,eu am nevoie de carne ca sa fiu agresiv! -sigur,eu stiam ca asta e unul din efectele consumului de carne,dar nu mi-a venit sa cred ca cineva isi doreste atat de mult sa fie agresiv,chiar daca intelege ca asta l-ar costa sanatatea!

,,Barbatul adevarat'',trebuie sa fie: agresiv,violent chiar,dominator,obraznic,vulgar,impertinent,fara scrupule,egoist si egotic,nestapanit...as putea sa inlocuiesc ,,nestapanit'' cu ,,desfranat'' -dar are deja o conotatie ,,religioasa'',sexuala.

Daca nu stiati,exista baieti care isi sfatuiesc prietenii chiar asa: ,,fii RAU''!

 

Voi ce credeti? (mai ales baietii.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica tot femeile sunt de vina? -ele CER modelu' asta de mascul?

Cateodata am auzit si asta, in mod expres.

Sigur ca, de obicei, fie nu isi exprima preferintele (pretendentii s-ar apuca atunci sa imite rolul - ce gretos!), fie nici nu stau sa le constientizeze si sa le puna in cuvinte.

Cert este ca multi barbati au ajuns in mod straniu sa aiba senzatia ca ceva de genul asta se doreste de la ei. Altfel, de ce sa se indemne sa fie intr-un fel anume, doar din prostie? :P

Editat de Franco222

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce credeti? (mai ales baietii.)

 

Putini traiesc cu adevarat... cei mai multi imita....

Asta e natura fiintei umane...

 

Din pacate, de multe ori, modelele pe care le imitam nu sunt dintre cele mai reusite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca urmarim felul in care sunt educati copiii, observam ca de regula asta inseamna o presiune imensa exercitata asupra lor zi de zi vreme de multi ani. E greu de spus cat mai ramane din capacitatea lor originala de a fi creativi. De aceea, in adolescenta, incercarea de a-si recupera eficienta presupune de obicei doar imitarea unor modele ce par a fi de succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca urmarim felul in care sunt educati copiii, observam ca de regula asta inseamna o presiune imensa exercitata asupra lor zi de zi vreme de multi ani.

 

Exact. Nu stiu la ce anume te referi tu, dar pe mine ma frapeaza extrem de neplacut influentele acestea exercitate de ceilalti asupra copilului (nu conteaza, de sex masculin ori feminin) pentru a se comporta intr-un anumit mod, considerat sanatos, dezirabil, util societatii etc. Inca de la cele mai fragede virste. Segregatia pe sexe indusa mai mult sau mai putin subtil, dar constant. Jucariile formative: cele care cultiva violenta pentru baieti, cele care promoveaza imaginea femeii casnice sau femeii-obiect pt fetite. Sau remarci de genul: "Asa draga, stringe jucariile, fii harnica, doar esti fetita". Sau ce i se spune adesea lui fiu-miu de catre altii, atunci cind se loveste si plinge "Gata, nu mai plinge, ca esti barbat!""Oooo, ce rusine, baietii nu pling!" (la faza asta reactionez ultragiata "Nu e barbat, e un baietel mic" - ca sa nu ma apuc sa le spun cit de idioata e ideea de a-l invata sa-si reprime sentimentele)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ieri,un baiat care se straduia sa fie mai rau.Nu e o exprimare ,,poetica'' -chiar asta facea.Era agresiv fara motiv,vorbea pe un ton imperativ,care nu admite replica,facand evidente eforturi sa fie cat mai vulgar,sa injure cat mai des,si sa para cat mai dur.

Nu e catusi de putin prima oara cand vad asa ceva: barbati si baieti care se lauda cu diverse infractiuni,care vorbesc de statutul lor de fosti puscariasi,ca despre un fel de medalie de merit care le certifica statutul de ,,barbat adevarat'',care se lauda cu bataile la care participa regulat,cu ,,interventiile'' la care iau parte ca si cum ar fi vorba de niste ,,realizari'' de natura sexuala!

E vorba de ,,masculii alfa'',cei care vor eticheta imediat cu epitete deloc magulitoare ,orice forma de ,,slabiciune'',de comportament ,,efeminat'' al altora,catalogandu-i fara ezitare ca ,,labari si poponari''.

Asta e modelul masculin pe care il vad promovat emulat,adulat.Nu e catusi de putin un ceva izolat,vreo raritate...

Explicand odata unui baiat beneficiile regimului vegetarian,am fost uluit sa primesc replica: poate sa fie oricat de sanatos,eu am nevoie de carne ca sa fiu agresiv! -sigur,eu stiam ca asta e unul din efectele consumului de carne,dar nu mi-a venit sa cred ca cineva isi doreste atat de mult sa fie agresiv,chiar daca intelege ca asta l-ar costa sanatatea!

,,Barbatul adevarat'',trebuie sa fie: agresiv,violent chiar,dominator,obraznic,vulgar,impertinent,fara scrupule,egoist si egotic,nestapanit...as putea sa inlocuiesc ,,nestapanit'' cu ,,desfranat'' -dar are deja o conotatie ,,religioasa'',sexuala.

Daca nu stiati,exista baieti care isi sfatuiesc prietenii chiar asa: ,,fii RAU''!

 

Voi ce credeti? (mai ales baietii.)

 

Printr-un astfel de comportament, ei incearca sa impresioneze. Sunt baieti doar si au impresia ca asa atrag atentia. Daca ar fi prea linistiti s-ar rade de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba doar de baieti...nu sunt doar cazuri de adolescenti care braveaza,si sunt teribilisti...sunt si barbati,care au acelasi model.Care sunt deja un model pentru tzakanii aia!

Taticu' alcoolic,care vine ,,nervos'' de la crasma si isi bate mar sotia-sclava,ca sa-si dovedeasca barbatia(care de altfel,l-a cam lasat,de la atata abuz de alcool si tigara +mancare nesanatoasa),e privit ca un model de barbat,de baiatul lui de 12 ani...

Spui ca se rade de cei care nu sunt agresivi,si rai...asta e inca o dovada -daca chiar mai era nevoie de una- ca ,,modelul'' barbatului rau,este nu doar acceptat in societate,ci chiar devine obligatoriu!

Modelul masculin,a luat-o rau de tot razna,si a devenit monstruos...si traim intr-o societate care doarme,si nu pare sa inteleaga cat de importanta e problema...

Aveti copii? -baieti,mai ales? -nu va ingrijoreaza deloc situatia la care s-a ajuns?! -sau poate ca deja vi se pare normala?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explicand odata unui baiat beneficiile regimului vegetarian,am fost uluit sa primesc replica: poate sa fie oricat de sanatos,eu am nevoie de carne ca sa fiu agresiv! -sigur,eu stiam ca asta e unul din efectele consumului de carne,dar nu mi-a venit sa cred ca cineva isi doreste atat de mult sa fie agresiv,chiar daca intelege ca asta l-ar costa sanatatea!

 

Voi ce credeti? (mai ales baietii.)

 

Cred ca partea asta e cam o prostie.Si eu mananc carne si nu sunt agresiv.Iar replica aluia "mananc carne ca sa fiu agresiv" mi se pare inventata de tine,parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×