Sari la conținut
Forum Roportal
adicel

Problema la gat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

 

Buna seara, la fel ca si Alexandra am reusit sa dau peste topicul vostru cautand pe google aceleasi simptome pe care le-ati avut si voi. Din februarie ma lupt cu aceeasi probleme..Medici, analize, tratamente ...si nimic.. Din contra, la un moment dat am inceput sa fiu tratata ca o ipohondra spunandu-mi-se ca e totul pe sistem nervos...si..am renuntat sa mai spun cuiva problema mea...Ideea e ca faimoasa 'jena' e tot acolo...exact aceleasi simptome pe care spui tu Adrian ca le aveai...

Sunt disperata...sistemul nervos mi-e la pamant... Va rog din suflet daca cititi mesajul acesta spuneti-mi ce ati facut, cum ati rezolvat problema...si mai ales...ce e? Ati trecut si voi prin asta si probabil veti intelege ca am ajuns sa fiu disperata...si probabil va dati seama cat e de important pentru mine chiar si cel mai mic sfat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca nu reusesti la Cluj eu iti recomand cu toata caldura pe prof. dr Bucur Alexandru de la Facultatea de medicina , sectia buco-maxilo-faciala din Bucuresti , str . Plevnei ( langa p-ta M. Kogalniceanu ). in caz ca te hotarasti sa mergi la el incerc sa te ajut sa ajungi la el .

 

multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur si chiar te sfatuiesc sa urmezi acelasi tratament ....si asteptam sa ne zici cum te mai simti....multa sanatate

 

Nu mai dati sfaturi aiurea, tratamentele sunt specifice pentru fiecare persoana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna...ma numesc anca....am si eu aceleasi probleme ca si adrian si alexandra....vad k a trecut ceva timp de cand ati postat mesajele si as vrea sa stiu daca vi s-au rezolvat probleme si mai ales cum....sper sa vedeti msg-ul meu dupa atat timp.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna...ma numesc anca....am si eu aceleasi probleme ca si adrian si alexandra....vad k a trecut ceva timp de cand ati postat mesajele si as vrea sa stiu daca vi s-au rezolvat probleme si mai ales cum....sper sa vedeti msg-ul meu dupa atat timp.multumesc

SI eu la fel am senzatia de un nod in gat am fost la orl si mi-a zis ca am ciuperca mi-a dat tratament 2 saptamani dar senzatia de nod in gat nu a disparu un pr de al meu o zis ca o avut si el la fel o zis ca el facea cand muncea prea mult il tinea o perioada dupa i trecea el o zis sa stau calm ca nu e nimic grav am vro 3 saptamani de cand am senzatia daca stiti o varianta mai simpla de scapare de nod in gat va rog frumos sa imi spuneti si mie:)MULTA Sanatate/.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am aceeasi problema pe care o are si Adrian, la mine a debutat dupa ce mi-am mai revenit de la un puseu de tensiune, constatand ca am ceva probleme cu gatul. Medicul de familie a spus ca am o amigdala foarte putin marita si nu e cazul de tratament, orl-istii ca gatul e rosu(faringita cronica), dar ca nu vad nimic de tratat, exudate ok, examene micologic ok. La gastro-enterolog , s-a uitat pe toate analizele facute si ras-repetate, a zis ca la 25ani , cu asa analize atat de bune, nu are voie sa ma doara nimic, mi-a dat prezumtiv pentru reflux motilium si controloc, crezandu-ma pe cuvant ca imi vine saliva incarcata din gat.

 

Controlocul imi dadea dureri de stomac, asa ca nu l-am mai luat; dupa inca o vizita la cardiolog, tensiunea era inca mare , desi nici aici nu a gasit vreo patologie de tratat, mi-a dat aspacardin si distonocalm, si vreau sa zic ca la 30min dupa ce am luat primul distonocalm durerea de sub maxilar sub ureche a trecut, s-a calmat. Am hotarat sa renunt la motilium desi saliva vascoasa transparenta sau usor galbuie inca mai aveam , zicand ca totul a fost din cauza tensiunii, dar la o saptamana durerile de mai jos de marul lui adam au revenit, semn ca aciditatea inca e acolo( gustul sarat/acru al salivei).

 

E foarte enervant intrucat mi-e incomod si sa ma aplec la 90 grade cu capul inainte, avand senzatia ca am o constrictie la nivelul gatului( cand stau pe spate pe scaun sau intins e ok).

 

La fel ca si Adrian am scuipat de 3-4ori sange in 4luni, in special dimineata, mentionez ca am slabit la un mom dat si 4 kg, probabil si datorita faptului ca eram f atent la ce mancam si am scos foarte multe alimente din consum , sperand ca voi gasi solutia...

 

Momentan, urmatoarele investigatii vor fi examene coproparazitologice, inca o vizita la un alt orl-ist care sper sa reuseasca sa integreze toate aceste simptome si sa nu trateze "doar ce vede" si daca nimic si nimic, inca o vizita la gastro-enterolog pentru o endoscopie, caci de acum mi-e si frica sa nu am leziuni pe esofag...daca e sa fie refluxul de vina...dar nu cred...

 

 

Daca cineva a mai avut simptome asemanatoare cu cele descrise pe acest topic sa-si dea cu parerea , sau sa spuna cum a rezolvat.

Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vai doamne, va multumesc ca am gasit acest loc.

Aceeasi problema o am si eu.

Am 28 de ani, un tip activ, nu fumez, nu beau. Intr-o seara dupa fotbal(acum o luna jumate) am baut suc rece de portocale, incins fiind, si de-aici a inceput calvarul. Am aceeasi jena in gat de care nu pot sa scap, aceea roseatza cu vinisoare albe mentionate aici, am scuipat sange de 3-4 ori intr-o luna, am fost la doctori, exudat ok, analize perfecte, la plamani au spus ca au gasit niste sechele dar au zis sa stau linistit ca nu-i nimic grav. Si da, m-au trimis la psiholog, spunand ca am probleme. Am citit aici ca unii au si facut endoscopie laringiana, in total la MedLife costa cam 200 ron si ma gandesc daca sa o fac sau nu, poate doctorul spune acelasi lucru. Nu mai stiu ce sa ma fac, jur! Cel mai mult ma doare ca lumea crede ca sunt nebun. Iar eu abia respir si am o mare jena in gat. Precum si gat rosu, care nu vrea sa treaca deloc.

Sper ca cineva din cei care ati postat aici sa ne scrieti daca la voi s-a rezolvat cumva.

Va multumesc.

P.S. eu azi o sa incerc cu ceaiuri caldute si tictura locala de propolis. Si o sa evit alimentele fierbinti/reci. Altceva nu mai stiu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit gasesc si eu persoane cu simtome aproape identice cu ale mele. Din pacate cei care au deschis acest subiect nu ne-au mai povestit daca au dat de cap acestei povesti. Eu am simptomele astea de vre-o doua luni. Dar aceleasi simptome le-am mai avut acum vre-o opt luni, cand am facut o serie de analize pt a depista cauza, printre care exudatul faringian si o radiografie tiroidiana. Bine-nteles ca analizele au iesit bine. Nu am mentionat ca ma 29 de ani. Se pare ca majoritatea care ne-am plans de aceste simptome aici, suntem inca in prima tinerete. Vis a vis de endoscopie, eu nu am auzit de endoscopie laringiana. Chiar astazi am sunat la un centru medical si m-am interesat ce inseamna de fapt endoscopia, ce parte a gatului se poate vedea. Mi-a spus ca andoscopia nu poate vedea partea laringele,ci esofagul, asa ca pt mine a iesit din calcul din moment ce senzatia de nod in gat este tot in zona marului lui adam. Celelalte simptome ale mele sunt o usoara durere de ureche, urechea dreapta, pt ca nodul in gat eu il simt pe partea dreapta, tot seara mi se accentueaza si mie senzatia de nod in gat, simt ca se incarca gatul si bine-nteles ma cuprinde panica si gandurile negre. Tot cand inghit in sec il simt si nu atunci cand mananc. Cateodata cand inghit simt si o durere in spate in partea dreapta, ca atunci cand te inneci cu ceva si bei apa ca sa se duca si e durerea aceea destul de mare pe care o simti si in spate. Ei bine, durerea nu e atat de mare, dar este acolo. Mai degraba durerile mele sunt surde, sunt sacaitoare dar sunt prezente aproape in continuu. Exista si durerea in gat, dar nu vorbesc de o usturime ci de o durere la fel, surda. Cateodata ma doare si din exterior, cand apas. Nu mai stiu cine a descris simptomele foarte asemanatoare cu ce scriu eu aici dar cred ca era chiar persoana care a deschis subiectul. Ei bine, pt ca trec de la una la alta, cred ca singurul lucru care ne poate linisti este o laringoscopie directa. Asta se face sub anestedie totala. Cred ca, costa in jur de 400 ron.Eu am fost astazi si la ORL, mi s-a facut o laringoscopie indirecta, adica s-a uitat in gatul meu cu o oglinjoara, ata cat se poate vedea, mi-a spus ca am corzile vocale curate, un pic de sinuzita(am racut si o radiografia a sinusurilor), o mare deviatie de sept care mi-a afectat cumva amigdalele, nu-mi amintesc ce termen a folosit si m-a dat sa fac o serie de analize la sange , printre care si calcemie, si pt anemie. Mai nou am inceput sa si tusesc. Vreau sa va mai spun ca eu de vre-o 10 ani am crize de spasmofilie. Astea se datoreaza lipsei de calciu si a sistemului nervos, care se manifesta in diferite forme, de la spasme musculare, pana la depresii si halucinatii, stari de nervozitate. Nu as putea spune ca am avut halucinatii vreodata, dar in rest cred ca am avut toate simptomele acestei boli. Se spune ca ea afecteaza in procent mai mare tinerele pana in 30 de ani.Dar bine-nteles ca nici barbatii sau femeile de alte varste nu sunt scutiti. De ce va povestesc despre spasmofilie....va explic imediat. Cum spasmofilia te face anxios si depresiv, poate avea o mare legatura, dupa mintea mea, avand in vedere ca si data trecuta cand am avut aceasta senzatie de nod in gat, dar si de data asta, trec printr-o criza de spasmofilie. Daca totul este in capul nostru, daca este pe sistem nervos, sigur ca poate avea o legatura. Am inceput iar sa iau calciu si astept sa ma simt mai bine. Sigur ca, cu toate ca am facut legatura, la mine cel putin, si cu aceasta boala, poate fi o simpla coincidenta sau nu. Ramane totusi marea intrebare. DACA ESTE ALTCEVA MAI GRAV??? Nu ne putem culca pe o ureche, ca mai tarziu sa ne gendim ca puteam face ceva in privinta asta, mai ales pt copii nostri(cei care au), sau pt toate persoanele din jurul nostru care ne vor binele. Cred ca mereu punem banii pe primul plan, sperand ca nu vom fi noi printre cei ghinionisti. Sper sa prind curaj sa fac ceea ce trebuie, ca drept sa spun, am si o oarece teama. Daca raspunsul nu va fi unul de bun augur? Dar mai intai de toate trebuie sa ma hotarasc sa o fac. Tocmai de aceea, in viitorul apropiat, sper sa ma decid sa fac o laringoscopie directa, sa-mi scoata din cap cealalta varianta. O sa revin cu rezultatul analizelor, o sa revin cu rez laringoscopiei, daca o voi face, pt ca la mine in oras nu se face si va trebui sa ma duc la Bucuresti si sper ca si ceilalti vor reveni cu vesti, sa aflam si noi cum se mai simt si ce au facut in consecinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu a mai adugat nimeni nici un comentariu, dar asa cum am promis, vin cu rezultatul analizelor pt ca sunt sigura ca cineva, candva, va mai intampina aceleasi probleme si sper sa pot ajuta cu rezultatele analizelor mele. Data trecuta am spus ca ma voi duce sa fac o laringoscopie, cu toate ca la consultul de la ORL nu a reiesit sa am vre-o problema in zona laringelui. Am scris pe ROMEDIC simtomele mele iar dl doctor ORL-ist a fost f prompt si m-a sfatuit sa fac o endoscopie, pt ca problema poate fi de natura gastrica. Am facut astazi endoscopia, care in mare mi-a iesit bine. Mai exact: REGIUNE HIPOFARINGO LARINGEANA=NORMAL/ESOFAG=NORMAL/STOMAC=GASTRITA CONGESTIVA ANTRALA/PILOR=NORMAL/BD=DUODENITA CONGESTIVA/DII=NORMAL. Dar in urma endoscopiei si a simptomelor care i le-am enumerat, am facut si o serie de analize la sange care mi-au iesit bine. Una singura a iesit nasoala. HELICOBACTER PYLORI=PREZENT. Asta inseamna ca am capatat o bacterie tot mai des intalnita, care da acea serie de simptome. Este o bacterie care, netratata, duce la complicatii severe:gastrita, ulcer sau in unele cazuri cancer stomacal. Nu vreau sa va sperii, pt ca nu cred ca este cazul. Dar ca o paranteza, daca aveti simptome asemanatoare cu cele ce le-am descris eu, ati putea face o analiza la sange pt a vedea daca este prezenta aceasta bacterie. Daca testul apare POZITIV, medicul va va indica mai departe ce sa faceti. Mai exact tratament cu antibiotic pana cand va disparea, iar daca vreti si o endoscopie, de ce nu? E cea mai sigura cale de a afla ce este acolo in interior si pt a dormi linistiti cu capul pe perna noastra. Multa snatate va doresc tuturor si aveti grija de ea(sanatatea voastra) ca e foarte pretioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu am revenit cu mai multe detalii, pt ca asa cum spuneam mai sus, sunt sigura ca intr-o buna zi o alata persoana la fel de ingrijorata ca si noi va cauta raspuns pe paginile de net. Sper ca voi fi de ajutor asa ca o sa va povestesc mai departe lunga mea calatorie in lupta cu "nodul in gat". Pentru ca toate analizele mele au iesit in ordine in afara de cele la stomac, despre care v-am scris mai sus, impreuna cu cu bacteria respectiva, dar starea mea de rau parea sa se accentueze, innainte de a incepe tratamentul pt helicobacter, am hotarat sa merg la Bucuresti, pt ca eu locuiesc in provincie, la un alt orl-ist, la recomandarea unui medic. Tin sa va precizez ca starea mea de spirit era foarte precara, dat fiind faptul ca in ultimul timp, aproape in fiecare seara vomam, ma simteam tot mai rau, simteam ca "nodul" crestea pe zi ce trece, nu mai aveam pofta de mancare, intrasem intr-o stare de depresie din care singura, simteam ca nu pot iesi si in numai o saptamana slabisem mai bine de 2 kg. Cum va spuneam, zilele trecute am plecat la Bucuresti la medicul orl-ist si in urma relatarilor mele si a analizelor pe care i le-am prezentat, pe langa controlul clasic, mi-a facut si o fibroenroscopie(puteti gasi pe interne detalii despre procedura). Important este ca pe langa faringe si laringe mi-a vizualizat si nasul. Nodul pe care eu il simt, nu exista si spun asta si pt ca am vazut cu ochii mei. Dl doctor a fost extrem de dragut si mi-a explicat tot ce am vazut in detaliu iar la sfarsit, dupa ce mi-a vizualizat si urechea dreapta unde simteam usoare dureri mi-a explicat ca totul se datoreaza stresului, asa cum multi medici o spun, ca atunci cand ne inchidem in noi si suntem extrem de stresati si epuizati fizic, toate aceste probleme se localizeaza in diferite parti ale corpului si creerul trimite semnale ca acolo este ceva in neregula, ca si cand ceva fizic ar exista intradevar acolo. Deci in afara tratamentului pt helicobacter, tot ce trebuie sa fac eu este sa incerc sa ma detasez putin de grijile cotidiene si sa fac tot posibilul sa ma relaxez. Am revenit acasa, dupa ce am renascut, nodul in gat era tot acolo si durerea urechii la fel. In aceeasi zi am cumparat tratamentul pt helicobacter si am inceput sa il administrez. Astazi, pt prima oara dupa mai bine de 2 luni, nodul pare sa fi disparut. Cum va spuneam, am renascut. Sunt convinsa ca si voi veti simti aceeasi bucurie cand vi se va intampla lucrul acesta. Nu va povestesc toate astea pt a va culca pe o ureche ca de fapt totul este in capul vostru. Va povestesc pt a va indemna sa faceti investigatiile necesare care va vor aduce linistea. O fibroendoscopie costa 80 ron. Linistea noastra merita acesti bani din plin. Pt ca tot am inceput aceasta serie de investicatii eu voi continua si cu o ecografie abdominala si pelviana, un ekg si o radiografie la plamani, probabil peste 6 luni pt ca am facut una la sinusuri acum 3 saptamani. O sa va scriu in continuare pe parcursul rezultatelor. Pana atunci sper ca macar unei pesoane i-am fost de folos si am adus macar o farama de speranta ca "nodul" va disparea fara tratament chirurgical sau de alta natura si ca nu este nici pe departe atat de grav. Multa sanatate va doresc pt ca doar atunci cand simtim ca o pierdem, o pretuim atat de mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×