Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Ultra Pro Computers - garantie de mantuiala !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi am fost cu unitatea de la comp, la service la Ultra Pro Computers, ca doar era compul inca in garantie. Se face constatarea si sursa este cea cu problema.

Si acum vine partea aberanta: desi este in garantie unitatea, angajatul de la Ultra Pro imi spune ca trebuie sa-mi cumpar din bani proprii sursa!!!

Am crezut ca nu aud bine, dar el continua sa imi dea si motivul! Utilizare necorespunzatoare! Adica?????

Pai sursa este plina de praf si de asta s-a defectat!

Poate am directionat eu cu evantaiul praful spre sursa ca sa am cu cine sa socializez mai apoi la ei la service!?

Bine ma, chiar de am facut si asta, sursa este acoperita de garantie si nu am mesterit in unitate, deci garantia trebuie sa fie luata in calcul!

Si el continua: pai trebuia sa fi trecut cu unitatea la curatat... Baiete tu ori esti dupa un chef zdravan de azinoapte, ori te platesc astia sa aberezi aici!

Eu suparat pe viata ii cer sa-mi arate in garantie unde scrie ca trebuia sa vin cu unitatea la curatat! Se pune sa citeasca si imi spune ca nu este scris! Deci abereaza fara acoperire!!!!

Ii promit solemn ca o sa scriu un articol depre asta si el se simte amenintat! De ce se simte amenintat? Pentru ca vb gura fara el? In cele din urma zice ca trimite sursa la Bucuresti sa o faca functionabila, dar va dura cel putin 7 zile.

 

Intrebare: de ce dracu mai da garantie, daca eu nu am acasa un mediu steril pentru a utiliza compul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare iti invelesti unitatea in folie alimentara.....asa o protejezi de praf...

si apoi mergi la garantie cu procesorul pleznit --over heat--

nu are ce sa-ti mai zica... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptate, dar si el.

Unitatea si implicit sursa, trebuie curatate la un anumit interval de timp. In functie de anotimp, de praful de la tine din casa etc. Insa asta nu inseamna utilizare necorespunzatoare. Poti pana la urma sa iti cureti sursa si sa te duci inapoi cu ea. Nu o sa mai aibe ce sa invoce.

Probabil ca e o sursa mai scumpa de face atata caz, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai si tu dreptate, dar si el.

Unitatea si implicit sursa, trebuie curatate la un anumit interval de timp. In functie de anotimp, de praful de la tine din casa etc. Insa asta nu inseamna utilizare necorespunzatoare. Poti pana la urma sa iti cureti sursa si sa te duci inapoi cu ea. Nu o sa mai aibe ce sa invoce.

Probabil ca e o sursa mai scumpa de face atata caz, nu?

Trebuie curatate, dar daca in certificatul de garantie nu specifica faptul asta, el nu are nici o vina !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie curatate, dar daca in certificatul de garantie nu specifica faptul asta, el nu are nici o vina !

 

 

Asta ar trebui sa tina de normele elementare de igiena pana la urma. Dai cu aspiratorul in camera, hai sa suflu un pic si coolerele astea. Nu trebuie sa fie specificata ca norma de acordare a garantiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pei daca trebuie curatate cand ai garantia pe carcasa cum face o persoana in situatia asta curat in pc cand nu are voie sa-l desfaca....daca imi spunea mie fazele astea nu plecam de acolo pana nu faceam reclamatie la superiorul lui si un scandal care alunga orice client din magazin....treaba cu garantia e seriasa daca refuza sa o respecte aducand motive care nu sunt inscrise in certificatul de garantie se pot trezii dati in judecata si o sa piarda....si pe langa daunele ce pot fi cerute de persoana care ii da in judecata pierd si "puncte de imagie" deoarece asa stire nu ar scapa de presa...

 

oricum ideea e ca mai toate firmele de IT iti fac figuri la garantie....eu cand am dus laptopul sa-i schimbe sursa dupa o luna de la achizitionare ma luat cu faze ca sa platesc manopera (45 de euro) dupa un mic scandal si aparitia surorii mele care este avocat la fatza locului nu au mai comentat nimic....si cand l-am dus sa schimb ram-ul de la 512 mb la 2 gb au fost extrem de saritori :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pei daca trebuie curatate cand ai garantia pe carcasa cum face o persoana in situatia asta curat in pc cand nu are voie sa-l desfaca....

 

Pe unitatile cu garantie pe componente, NU se pune sigiliu decat la cererea cumparatorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aia da stiu eu ma refeream la cazurile in care sistemul "de-a gata" si vine cu sigiliu pe carcasa

Editat de csifer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in cazul asta nu il deschide omu' acasa. Il duce la service, iar aia au obligatia sa ii presteze GRATIS curatarea. Deci tot acolo ajungem. Curatarea oricum trebuie facuta si, in acelasi timp, aia nu aveau voie sa ii refuze garantia din motivul acesta. Praf nu inseamna utilizare incorecta. Se poate duce la OPC, dar sa ii dea aia negatie de garantie, cu motivul invocat de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe unitatile cu garantie pe componente, NU se pune sigiliu decat la cererea cumparatorului.

Bag seama ca n-ai avut de-a face cu unitati luate de la UltraPro.

Garantia e "per unitate", care e si sigilata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×