Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Branza cu mucegai

Postări Recomandate

Va place? Care-i fenomenul? Care e explicatia stiintifica, parerea pro sau contra, privind consumarea branzei cu mucegai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va place? Care-i fenomenul? Care e explicatia stiintifica, parerea pro sau contra, privind consumarea branzei cu mucegai?

In unele state nu se accepta comercializarea brinzeturilor de acest fel, considerind ca este alterata, in timp ce in altele sunt considerate delicatese. Am gustat si eu o data "Charmembert", din aceea cu "labirint", mi s-a parut foarte buna, dar pute ingrozitor. Prin specificul muncii mele ( aceea de grafician, nu cea de taximetrist) am participat la un moment dat la "nobilul" act de creatie pentru ambalajul brinzei fermentate cu pasta moale "N

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu si "branza cu mucegai"?

drojdia de bere tot un "mucegai" este, dar ne-am obisnuit cu ea!

 

stomacul nostru tot pe baza unor bacterii "digera" hrana...

 

mai nou, am vazut ca se consuma gandacii de bucatarie, cultivati in crescatorii speciale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu si "branza cu mucegai"?

drojdia de bere tot un "mucegai" este, dar ne-am obisnuit cu ea!

 

stomacul nostru tot pe baza unor bacterii "digera" hrana...

 

mai nou, am vazut ca se consuma gandacii de bucatarie, cultivati in crescatorii speciale

asa este!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi mai mult ca sigur le consideram delicatese deoarece nu le consumam zilnic... de exemplu francezii mai mult ca sigur ca nu gasesc nimic iesit din comun in a consuma un tip de branza "speciala". Este la ordinea zilei. Noi nu suntem obisnuiti cu produsul.

Oricum totul depinde de gusturile fiecarei persoane. Sunt mii de tipuri de branza, cu gusturi atat de diferite.

Si pentru ca tot e vorba de bacterii... iaurt beti??? Alcool??? de orice tip.

 

Oricum eu sunt pro

De ce nu... rau nu ne face... nu???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Franta am vazut sute de tipuri de branza cu mucegai, nu stiai din ce sa alegi. E drept ca e un gust specific, dar unele sunt ingrozitor de mancat.

 

Cu toate ca asa pare, in Franta nu se mananca in fiecare zi branza cu mucegai pentru ca este foarte scumpa. Mananca si ei branza ca si noi :P

Si eu sunt pro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm nu imi place cum miroase dar e buna :hi: :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×