Sari la conținut
Forum Roportal
justinn

De ce motociclistii merg cu viteza mare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dau acest raspuns cu ceva intarziere ... imi pare rau ca aceasta zona nu este mai activa in acest forum

 

in primul rand tu generalizezi. nu toti motociclisti merg cu viteza mare si nu toti motociclisti constientizeaza gramada de accidente

 

in al doilea rand banuiesc ca te referi la motocicletele supersport care la noi in tara se vand foarte bine din acelasi motiv pentru care dupa 1989 cand au aparut si la noi dealeri auto se vindeau doar modelele de lux si peste medie si cam deloc auto din clasa mica. motocicletele supersport este foarte foarte greu sa le conduci incet, nu prea sunt ele defapt construite pentru strada. cu minime modificari poti intra cu ele la curse. daca mergi cu ele in oras ziua, unde dupa parerea mea nu prea ai ce cauta, vei avea mereu motorul la peste 100 grade. astfel vei fi tentat sa mergi cam prea repede pentru a tine motocicleta in temperaturi mai normale. spre deosebire de occident la noi se vand in special supersport pt ca piata este inca dominata de cei care cumpara motociclete din imagine, teribilism, fitze. din acest pct de vedere in ultimii ani se constata o imbunatatire, au aparut din ce in ce mai multi motociclisti de "profesie" nu de duminica.

 

mai exista motociclete enduro si cross care nu prea le vezi tu pe strada, mai exista chopere gen harley care in general merg cu viteze rezonabile si mai exista motociclete de cc mica care iar nu depasesc 100 km/h

 

si acum sa raspund si la intrebarea ta - se merge tare pt ca si tu daca ai avea o sotie gen pamela anderson nu ai pastrao doar pt ca gateste niste spaghete fantastice

ai totala dreptate insa si cu accidentele foarte grave care se intampla din 2 motive :

1 - teribilism si nepricepere a motocilistilor - aici este si vina scolilor moto si legislatiei

2 - soferi auto care se asigura superficial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce motociclistii merg cu viteza mare cand vad ca se intamlpa o gramada de accidente pe motocicleta ! asta nu o inteleg!

Pe langa ce a postat colegul nostru de forum mai mentionez si psihoza de trafic de la noi si "efectul de grup" care functioneaza nesperat de bine in Romania. Eu de exemplu folosesc un Kawasaki light enduro (kle 500) si un scuter de 150 cmc. In mod de neinteles pentru mine cind apar cu scuterul ( foarte practic in oras! ) ma abordeaza "unii" cu "ce-i ma! te-ai intors la chestia asta?" Pai acuma ai motor ce ...vinde scuterul!!! Nu sunt de acord cu ei, cred ca mai repede mi-as vinde masina la ce trafic e in Cluj, pe de alta parte asa, sa se mire si mai tare, si in plus de asta- ce fain este sa umbli pe doua roti si atunci cand stii ca motocicleta ta nu acumuleaza uzura in oras zilnic, deci...mai multe iesiri, mai putine piese! De retinut insa: In viziunea lor cu cat ai motor mai mare cu atata esti mai "valabil". Iar daca ai motor mare- atunci trebuie sa arati ce poate. Mai ales gagicilor de fitze care oricum nu stiu ele mare lucru...si trebuie impresionate la nivelul lor de intelegere...sigur...vum-vum....vuuuuuuum!!!!!!!!! arde-o...apoi...TROSC...se strange lumea ...vine pro tv-ul...salvarea...stim totii ce urmeaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Fenomenul moto este perceput total aiurea in RO. Neavizatii, daca vad un motor la un semafor, motor care are un demaraj net superior unei masini, imediat sar: "uite la nebunul asta, ce viteza are!". La fel se intampla cand depasesti o masina. Uneori forta motocicletei creeaza iluzia optica de viteza mult mai mare decat cea reala.

Oricum nesimtirea este omniprezenta in romania (am scris intentionat cu litera mica), si printre soferi, si printre motociclisti. Eu sunt calare pe motor de cativa ani buni si am observat in ultima vreme ca multi motociclisti nu-mi raspund la salut cand se intersecteaza cu mine... si asta doare. Nu mai suntem cavaleri calare, suntem niste smecheri cu 100 de cai-putere sub cur.

Asfalt uscat tuturor si ochii larg deschisi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt calare pe motor de cativa ani buni si am observat in ultima vreme ca multi motociclisti nu-mi raspund la salut cand se intersecteaza cu mine... si asta doare. Nu mai suntem cavaleri calare, suntem niste smecheri cu 100 de cai-putere sub cur.

Asfalt uscat tuturor si ochii larg deschisi!

 

la fel ca si in auto, au aparut tot felul de manelisti complexati ce-si iau ss-uri de ochii lumii, sa arate ei la semafor cine e "tata lor la toti" fara casca, cu blugi 3 sferturi, maieu si slapi, ah, si ochelari de soare, eventual si cu piranda in spate, careia ii atarna suncile intre cureaua de la blugi si bustiera. aceste dejectii umane calare pe motociclete, multi dintre ei circuland si fara permis si fara a sti macar indicatoarele rutiere, strica automat si imaginea motociclistilor. le doresc sa se opreasca in primul stalp din curba si sa se lase de meserie.

 

un motociclist nu este egal cu un posesor de motocicleta.

Editat de Madib

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce motociclistii merg cu viteza mare cand vad ca se intamlpa o gramada de accidente pe motocicleta ! asta nu o inteleg!

Viteza nu este singura cauza a accidentelor. Sunt persoane care au avut accidente cu scuterul la viteza mica mult mai grave decat cu motocicleta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×