Sari la conținut
Forum Roportal
Tony_da_Man

Cateva intrebari...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare tuturor! st un membru nou al acestui forum dar sper sa raman mult timp deoarece sectiunea economica este super tare...am cateva intrebari pt membrii forumului deoarece am vazut(citit) cativa membrii care chiar aveau habar de cateva chestii...

 

sunt student in anul 2 la ASE.

 

ma gandisem sa desfasor o activitate gen consultanta imobiliara...eu pot desfasura aceasta activitate(contracte, comisioane, etc) fara sa fiu srl sau pfa sau chiar af ??? de ex: daca io raman persoana fizica pot prin intermediul unui contract sa cer beneficiarului servicilor mele un comision...???

 

sau dati-mi un sfat...care este cea mai usoara cale de a reusi cu afacerea asta, consultanta imobiliara???

 

va multumesc anticipat pentru raspuns!

Editat de Tony_da_Man

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca poti. Problema in fond se pune mult mai subtil, si anume ca atita timp cit esti un contractant depinzi strict de fiecare "lucrare" in parte sau de un tert care are SRL sau PFA. Exista si alte tipuri mai putin cunoscute cum ar fi PFI

( persoana fizica independenta), SNC ( societate in nume colectiv) AF ( asociatie familiala- foarte folosita in Italia de exemplu) variante mai putin uzate la noi, unele mai avantajoase decit SRL- urile. Mi se pare normal sa incepi o afacere direct din buzunar, desi la limita legii pina la urma trebuie din ceva sa-ti faci si banii de casa de marcat...Orice afacere are perioada ei de tatonari si numai cei de bani gata isi permit sa investeasca nu stiu citi bani in firma, sediu inchiriat, avize, birocratii de tot felul ca pina la urma tu sa nu stii daca afacerea merge sau nu. O prima varianta este cum spui si tu, contractul de comision, dar acest contract trebuie daca bine stiu sa constituie "data certa" adica sa fie legalizat si tu daca vrei sa faci legal asta trebuie sa depui nu stiu ce formular la finante. Numai asa poti da in judecata persoana care nu ti-a platit un comision. dar si ca firma cu acte in regula te lovesti de cam aceleasi probleme. Exista fel de fel de oameni din care unii rezonabili si bine intentionati si altii care se folosesc de orice tertip pentru a jumuli si a face rau. De cei din urma e greu sa te feresti si ca firma legal constituita- nu ai cum sa fii cu absolut toate in regula, asta pentru ca multe afaceri ar fi de fapt in faliment daca ar respecta absolut toate cerintele. Totusi sfatul meu daca vrei sa incepi ceva acum si cu bani putini fa ceva cu produse gen " ada-na" adica "na-ti marfa , da-mi paralele", in domeniul imobiliar sansele sa ramii cu alergatura si buzele umflate sint foarte, foarte mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca poti. Problema in fond se pune mult mai subtil, si anume ca atita timp cit esti un contractant depinzi strict de fiecare "lucrare" in parte sau de un tert care are SRL sau PFA. Exista si alte tipuri mai putin cunoscute cum ar fi PFI

( persoana fizica independenta), SNC ( societate in nume colectiv) AF ( asociatie familiala- foarte folosita in Italia de exemplu) variante mai putin uzate la noi, unele mai avantajoase decit SRL- urile. Mi se pare normal sa incepi o afacere direct din buzunar, desi la limita legii pina la urma trebuie din ceva sa-ti faci si banii de casa de marcat...Orice afacere are perioada ei de tatonari si numai cei de bani gata isi permit sa investeasca nu stiu citi bani in firma, sediu inchiriat, avize, birocratii de tot felul ca pina la urma tu sa nu stii daca afacerea merge sau nu. O prima varianta este cum spui si tu, contractul de comision, dar acest contract trebuie daca bine stiu sa constituie "data certa" adica sa fie legalizat si tu daca vrei sa faci legal asta trebuie sa depui nu stiu ce formular la finante. Numai asa poti da in judecata persoana care nu ti-a platit un comision. dar si ca firma cu acte in regula te lovesti de cam aceleasi probleme. Exista fel de fel de oameni din care unii rezonabili si bine intentionati si altii care se folosesc de orice tertip pentru a jumuli si a face rau. De cei din urma e greu sa te feresti si ca firma legal constituita- nu ai cum sa fii cu absolut toate in regula, asta pentru ca multe afaceri ar fi de fapt in faliment daca ar respecta absolut toate cerintele. Totusi sfatul meu daca vrei sa incepi ceva acum si cu bani putini fa ceva cu produse gen " ada-na" adica "na-ti marfa , da-mi paralele", in domeniul imobiliar sansele sa ramii cu alergatura si buzele umflate sint foarte, foarte mari.

 

sincer aveam de gand sa-mi deschid firma dar cum spuneai si tu, nu prea are rost datorita riscului...dar nu exista nici o metoda mai simpla de a fi sigur ca incasez comisionul fara prea multe hartogaraie??? io serviciul il livrez calitativ...deci ca persoana fizica nu pot incheia un contract...apropo...am vazut k la multe contracte la intermediar sau consultant trebuie sa scrii neaparat firma... nu se poate face nici un document ceva care sa ma indreptateasca la comision...adica sa nu-i fie celuilalt usor sa ma sara cu comisionul...si inca ceva...pur ipotetic...daca pun o firma inventata pe contract se prinde cineva?sau ce probleme as putea sa am?

 

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru ca acele capete dreptunghiulare care le-au redactat nu vad altceva, dar oare ar refuza o hirtie facuta de tine la calculator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta pentru ca acele capete dreptunghiulare care le-au redactat nu vad altceva, dar oare ar refuza o hirtie facuta de tine la calculator?

 

am prins ideea...dar orice contract intre 2 parti trebuie incheiat neaparat la notar? sau poate fi incheiat si decat intre 2 persoane...adica il semnam aman2...multumesc de raspunsuri...raman dator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×