Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Metode de invatare rapida!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1-Cine stie cateva metode de invatare rapida si de metode de invatare eficienta(sa tii minte mai mult timp!) testate si care dau rezultate?

2-Voi sa zicem ca cititi ceva dintr-o carte care va place mult(sa zicem chimie)...........desi va place, in cam cat timp uitati ce scrie, fara sa mai vorbiti/cititi despre respectiva notiune?

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-Cine stie cateva metode de invatare rapida si de metode de invatare eficienta(sa tii minte mai mult timp!) testate si care dau rezultate?

2-Voi sa zicem ca cititi ceva dintr-o carte care va place mult(sa zicem chimie)...........desi va place, in cam cat timp uitati ce scrie, fara sa mai vorbiti/cititi despre respectiva notiune?

 

Multumesc!

 

Antreneaza-te cu, cartea de telefon... incearca sa memorezi cat mai multe nume si numere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cunostintele pe care le-ai acumulat nu dispar, ele se sedimenteaza si pot fi aduse la iveala mai tarziu.

fiecare isi adapteaza o metoda proprie de invatat si aceea e cea mai buna

nu sugerez metoda cu cartea de tefon in schimb stiu pe cineva care memoreaza preturi la produse in magazine. Astfel trebuie sa ghiceasca cand se schimba preturi si face comparatie de preturi intre magazine cu produse de gen

 

o metoda buna de a invata bine in timp scurt: imparti numarul de pagini ale materiei la numarul de zile pe care le ai la dispozitie, mai putin 2, 3 zile de repetat, apoi parcurgi in fiecare zi paginile insa recapitulezi ce ai invatat in zilele precedente, mai ales ziua anterioara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ia d aci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ups scuze . credeam ca am dat ce trebuie . nu dadusem :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-Cine stie cateva metode de invatare rapida si de metode de invatare eficienta(sa tii minte mai mult timp!) testate si care dau rezultate?

 

Orice metoda vei folosi, vei avea nevoie de timp, rabdare si multa munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-Cine stie cateva metode de invatare rapida si de metode de invatare eficienta(sa tii minte mai mult timp!) testate si care dau rezultate?

2-Voi sa zicem ca cititi ceva dintr-o carte care va place mult(sa zicem chimie)...........desi va place, in cam cat timp uitati ce scrie, fara sa mai vorbiti/cititi despre respectiva notiune?

 

Multumesc!

 

pt unii e mai simpla o memorare vizuala. incearca sa faci o schema a ceea ce doresti sa retii. deseneaza simboluri in aceasta schema, chiar daca acestea sunt cunoscute doar de tine. fa analogii, leaga noile informatii de ceea ce stii deja si creeaza o memorie in lant.

 

cand imi place ceva, nu depun niciun efort sa memorez. retin pur si simplu si nu mai uit.

daca invat pt un examen, memorez informatiile pana la examenul respectiv, apoi le dau drumul porumbeilor din colivie si-mi eliberez memoria pt ceea ce consider ca-mi este mai de folos. :crazy:

 

atasez un scan dupa "Invata cum sa inveti repede-tehnici de invatare accelerata"

Christian Drapeau, Ed. teora

post-92094-1230590772_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ceea ce vrei sa inveti. Metodele de invatare rapida se bazeaza, din cate stiu, pe diverse tehnici care accelereaza si imbunatatesc procesul de memorare a informatiilor.

Dar memorarea nu este totul. Gandeste-te ca cineva vrea sa invete matematica. Faptul ca invatat o tona de formule pe derost ne asigura cumva ca respectiva persoana cunoaste matematica ? Nici pe departe.

E mai important sa ai un program rational si bine pus la punct, pentru invatare. Sa inveti logic. Sa nu te grabesti sa treci peste diverse etape, sa pui un accent deosebit pe intelegerea notiunilor de baza. Rabdarea e de asemenea foarte importanta.

Dar, precum spuneam, depinde si de ceea ce vrei tu sa inveti ...

Apropo, de ce ai simtit ca ai nevoie sa inveti astfel de tehnici ? Esti elev sau student ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa inveti in fiecare zi cate o strofa dintr-o poezie ...asa ne-a zis profa de romana....pana acum nu am incercat insa :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×