Sari la conținut
Forum Roportal
m79

Ce e internetul in Romania si de ce E.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Romania trebuie sa-ti alegi providerul sau providerii de net. in functie de nevoile tale de internet.

Adica: Daca ai nevoie de stabilitate si viteza pe siturile externe, o solutie foarte buna o ofera Clicknet.

Daca ai nevoie de trafic de date intre doua servere romanesti, o solutie foarte buna o ofera retelele de cartier sau "retele de Bucuresti" gen RCS si UPC.

 

Momentan (ca firma mica in care eu si cu prietena mea suntem asociati) suntem abonati la 3 provideri: 1.Clicknet (pentru navigare adevarata pe extern), 2. C-zone cand lucram cu fisiere mari(transfer de fisiere mari in romania) 3. Vodafone broadband in caz ca pica celelalte doua... :cry:

Acum folosesim trei PC-uri: unul pentru Clicknet , unul pt C-zone , un laptop pentru vodafone.

 

Ca user normal, tinand cont de faptul ca in romania nu exista un provider cu servicii complete (din ce stiu eu), daca nevoile de internet sunt multiple, eu as utiliza un abonament minim -ieftin- de la retelele de cartier (cu trafic pe extern minim) in combinatie cu un abonament Clicknet.

In urma alegerii a doi provideri, stiu ca exista o serie de inconveniente....stresul utilizarii unui singur computer sau unul pentru fiecare provider.

Mai exista o solutie de confectionare a unui miniserver pe linux in care "intra" ambii provideri.. in care neturile se combina un fel de "telefon cu doua cartele" . De aceasta solutie doar am auzit, nu am vazut-o in functiune.

 

Am observat ca in ultimul timp toata lumea se cearta pe subiectul cel mai bun provider. Nu am auzit pe nimeni sa spuna ca in Romania exista ceva ce in alte tari nu prea exista: transfer de mare viteza ce cele in genul retelelor de cartier. Eu nu zic ca trebuie oprit acest gen de viteze mari de dragul internationalizarii si standardizarii serviciilor providerilor....lucrand cu fisiere mari uneori (altele decat filme si muzica ) imi convine + ca Romania e o tara unica si deosebita, nu?.

In acest moment, tinand cont de analiza de mai sus,nu cred ca e cazul sa ne plangem de un serviciu sau altul comparand mere cu dovlecei intr-o gradina de castraveti...asa cum ne folosim mainile ne putem folosi si picioarele, uneori chiar capul gandind la rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clicknet il consider si eu ca serviciul ideal pt. firme ... cand iti pica in cel mult 24 de ore ti-au rezolvat problema. Cu stabilitatea nu o duc rau nici ceilalti provideri, acuma depinde si de noroc.

 

Cat despre problema ta ... se cheama load balancing si cica se poate si cu unele versiuni de windows

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat ca in ultimul timp toata lumea se cearta pe subiectul cel mai bun provider. Nu am auzit pe nimeni sa spuna ca in Romania exista ceva ce in alte tari nu prea exista: transfer de mare viteza ce cele in genul retelelor de cartier. Eu nu zic ca trebuie oprit acest gen de viteze mari de dragul internationalizarii si standardizarii serviciilor providerilor....lucrand cu fisiere mari uneori (altele decat filme si muzica ) imi convine + ca Romania e o tara unica si deosebita, nu?.

Rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un modul in linux care permite sa lucrezi cu mai multe conexiuni. Cauta pe google "linux bonding" sau "port trucking"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×