Sari la conținut
Forum Roportal
FUSCUS

Propunere

Postări Recomandate

Nu am gasit pe NET un site care sa contina cel putin 10 000 de carti digitale, gratis, fara drept de autor si toate in limba romana. In acest sens ce parere aveti de propunerea ca statul roman sa infiinteze o BIBLIOTECA DIGITALA NATIONALA, care sa contina cele mai importante carti ale umanitatii, traduse in limba romana? Ma refer desigur doar la acele carti care si-au pierdut dreptul de autor fiind scrise de scriitori mai vechi.

Cred ca o astfel de bibloteca ar fi foarte necesara tinand cont ca in curand vor apare si la noi in tara dispozitive portabile de lectura cu display e-ink care imita perfect hartia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna ideea Fuscus , si eu mi-as dori , pentru ca de multe ori caut anumite carti pe net si majoritatea ori nu le gasesc , ori le gasesc dar in engleza ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e practica.

 

in primul rand, cartile se gasesc deja, GRATIS, pe retelele de peer-to-peer.

 

in al doilea rand, cele de care spui nu sunt exact cele mai citite/cerute .. :roll:

 

last but not least, o biblioteca clasica merge pe principiul fair usage (o singura persoana citeste cartea la un moment dat, iar restul care nu au rabdare, o cumpara). o biblioteca online ar permite accesul simultan al mai multor oameni la aceeasi carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×