Sari la conținut
Forum Roportal
Garomi

Probleme cu partitiile hard disk-ului

Postări Recomandate

Am observat aceasta "problema" cand am incercat sa instalez un alt sistem de operare pe laptopul meu. Imediat dupa primii pasi primesc mesaj ca nu exista hard disk pe care sa instalez un sistem nou de operare. Renunt la proces si las laptopul sa intre in sistemul de operare deja instalat, un Windows Vista Home edition original version. Instalez un program de partitionare cu gandul ca daca voi crea o alta partitiie voi rezolva / pacali problema. Dar ce sa vad, un alt mesaj care imi spune ca nu am ce sa partitionez. Cu alte cuvinte nu exista Hard Disk. Voi aprecia foarte mult daca cineva are raspunsuri / solutii la aceasta problema. Daca doriti mai multe informatii despre hardware sau software le voi oferi fara nici o problema.

Editat de Garomi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai un disc SATA iar sistemul care vrei sa-l instalezi nu-l recunoaste. In general se pot specifica driverele la boot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am incercat sa instalez un alt sistem de operare pe laptopul meu. Imediat dupa primii pasi primesc mesaj ca nu exista hard disk pe care sa instalez un sistem nou de operare.

Ai HDD SATA, dar de-obicei se poate seta din BIOS să fie "văzut" ca IDE, ca să poţi instala alt sistem de operare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×