Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Pasaje preferate din carti!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Opreste trecerea.Stiu ca acolo unde nu exista iubire nu este nici moarte si totusi te rog opreste Doamne ceasornicu cu care ne masori destramarea"(Blaga) :( l

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Viata este asemanatoare Jocurilor Olimpice,toti ce vin,vor sa ia tot ce-i mai bun"

"anii mei tineri au sunat a cantec,dar am trecut pe langa ei cu dragostea in mana,si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear"

"Iasiul isi are alee lui de tei infloriti care si-au scuturat floarea sfanta prin versurile lui Eminescu,asupra unei tari intregi,lasand parfum fara de moarte peste trecatori vietii."(I.Teodoreanu)

"Doar trupul imbatraneste,ferecand pe veci tineretea in interiorul spectrului nerabdator pe care noi il numim suflet"(I.Teodoreanu)

"Moartea nu se afla la polul opus al vietii,ci face parte din ea"(Murakami) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Un gelos e`n stare sa ierte extrem de repede(fireste,dupa o scena foarte dramatica) o tradare mai mult decat evidenta;imbratisarile si sarutarile pe care le`a surprins chiar el,daca in momentul acela poate capata intr`un fel sau altul certitudinea ca s`a intamplat pentru ultima oara,ca din clipa aceea rivalul sau va disparea fara urma...Bineinteles,impacarea nu va dura mai mult de un ceas,deoarece,chiar daca rivalul ar disparea in realitate,a doua zi gelosul va nascoci un altul impotriva caruia se vor indrepta banuielile lui.

S`ar parea ca o dragoste asupra careia trebuie sa ai tot timpul ochii atintiti nu`ti poate da nici o satisfactie,ca o iubire pe care esti nevoit s`o pazesti cu atata strasnicie nu reprezinta nimic.Dar tocmai asta n`au sa inteleaga niciodata oamenii cu adevarat gelosi,si printre ei,va rog sa ma credeti,se intampla sa intalnesti suflete pe drept cuvant alese."

" Fratii Karamazov"-Dostoievski

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Nu mai vreau nimic. Iubirea imi ajunge, caci iubirea imbratiseaza deopotriva pe oameni si pe Dumnezeu, viata si moartea. Iubirea cea mare e aici, in odaita aceasta...o respir in fiecare clipa...E in mie si in afara de mine, in tot cuprinsul infinitului...Cine n-o simte nu traieste aievea, cine o simte traieste in eternitate...cu iubirea in suflet poti trece pragul mortii, caci ea stapaneste si dincolo, pretutindeni, in toate lumile existente si inexistente...

 

...Viata omului nu e afara, ci inlauntru, in suflet...Ce-i afara e indiferent...nu exista...numai sufletul exista...Cand nu va mai fi sufletul meu va inceta de a mai fi tot restul...restul...

...si totusi restul hotaraste soarta sufletului meu...si restul depinde de alt rest...

 

M-am amagit cu vorbe parca viata s-ar calauzi cu vorbe...

 

Acuma plutesc intre viata si moarte, intre cer si pamant, ca omul care si-a taiat craca de sub picioare si asteapta sa cada fara sa stie barem unde va cadea...

 

 

Padurea spanzuratilor - Liviu Rebreanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pe Lucian l-a trecut un fior ,ii tremurau mainile<<Asta e ,s-a gandit el.Asta e!Eram sigur:eu nu exist>>"Copilaria unui strain de Jean-Paul Sartre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Fericirea adevarata e totdeauna o clipa(...)Mai multa n-ar putea indura firea omului care,deseori, intr-o viata de multi ani, nu are norocul sa intalneasca nici clipa aceasta,nici macar sa se apropie de ea." Liviu Rebreaunu -Adam si Eva(super cartea :drunk: )

 

 

si emil cioran e iubitul meu ;) ;) :D

"Cand lumina nu gasim in afara, trebuie sa reaprindem focarii stinsi ai fiintei noastre sau sa metamorfozam si sa convertim in lumina imensitatile de intuneric ale abisului nostru." Cartea amagirilor -CIORAN

 

"Cu cat cunosti un om mai bine si mai mult cu atat esti mai aproape de o fatala despartire de el" CIORAN

 

"O mare iubire nu exista fara o mare renuntare.Nu poti sa ai totul decat in momentul cand nu mai ai nimic." CIORAN

 

"Plictiseala o cunosc numai oamenii care n-au un continut launtric mai adanc si care nu se pot mentine vii decat prin stimulente exterioare." CIORAN

 

"cu cat intru in contact cu mai mult cu oamenii, cu atat devin mai putin uman " seneca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ispita luciditatii care te indeamna sa afli de ce nu te mai iubeste cineva consta in faptul ca ai sentimentul acut, irezistibil ca, dupa ce vei afla vei inceta sa suferi. Poate, iti spui, ai facut vreo greseala care se poate repara. Poate la mijloc e o neintelgere. Poate ca iubeste pe altcineva. Ei da, e un pahar care trebuie baut, il bei, te incovoi de durere, pe urma te redresezi." ..Cel mai iubit dintre pamanteni..

Est tare interesant..k de altfel...intreaga care a lui Marin Preda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Baraganul e ca o paine rumena stropita in ceasul apusului cu sange de soare" Ion Puiu Stoicescu "Anotimpurile eternei iubiri"

 

mi-a placut comparatia mult :">

 

 

iti recomand fanus neagu. are un stil asemanator. il citeam intr-o vreme. te-am pupat 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...pai daca asa sta treaba...sa pun si eu niste citate. Pai sa vedem ce am pe aici :friends: :

  • "Cel mai usor lucru de pe lume e sa te gandesti la ceva rau. Daca-ti lasi mintea in voia ei, o sa aluneci din nefericire in nefericire..." (Shogun - James Clavell)
  • "Sa nu uiti niciodata ca japonezii au sase fete si trei inimi. Ei au un proverb, care zice ca un om are o inima fatarnica in gura, ca toata lumea sa o vada, o alta in piept, pe care sa o arate prietenilor lui foarte apropiati si familiei, iar cea adevarata, cea tainica, pe care n-o stie nimeni, niciodata, in afara de el insusi, e ascunsa intr-un loc stiut doar de Dumnezeu. Sunt vicleni cum nici nu-ti inchipui si ticalosi pana-n maduva oaselor." (James Clavell - Shogun)
  • "Daca ar fi fost sa trec printr-o padure cu lupi ca sa ajung pana la tine, as fi ajuns cu zdrentele tineretii mele sfasiate, dandu-si ultima picatura.
    De-ar fi fost sa trec prin ierburi cu serpi ca sa ajung la tine, cu talpile goale as fi calcat pe suierele mortii mele aducandu-ti-o sa-i inchizi ochii.
    Dar la poarta casei tale vegheaza dragostea - si mi-am tras pasii inapoi ca la iesirea cu icoana din biserica.
    Cant ragusit pe subt ferestrele casei tale, cum canta copii italieni pe strazile oraselor noastre, in mizeria frumusetii lor cu ochi mediteraneeni.
    Cant cu mana intinsa subt cer ca odinioara cei neanpacati la raspandii de drum: Ascultati voi toti bucuria si durerea mea." (Ionel Teodoreanu - Lorelei)
  • "Prea multi nasturi de incheiat si descheiat in fiecare zi" (Ionel Teodoreanu - Lorelei)
  • "Oamenilor mari le plac cifrele. Cand le vorbiti despre un nou prieten, ei niciodata nu va pun intrebari asupra lucrurilor cu adevarat insemate. Nu va intreaba niciodata: <<Ce sunet are glasul lui? Ce jocuri ii plac lui mai mult? Face el colectie de fluturi?>> Ci intreaba: <<Cati ani are? Cati frati are? Cate kilograme cantareste? Cat castiga tatal lui?>> Numai atunci cred ei ca il cunosc. Daca le spuneti oamenilor mari: <<Am vazut o casa frumoasa, din caramizi trandafirii, cu muscate la ferestre si cu porumbei pe acoperis>>...ei nu sunt in stare sa-si inchipuie cum arata o asemenea casa. Lor trebuie sa le spuneti: <<Am vazut o casa, care costa o suta de mii de franci>>. <<Ce frumoasa e!>> vor exclama atunci." (Antoine de Saint-Exupery - Micul Print)
  • "Napoleon, un om destul de priceput in strategie si care nu obisnuia sa fuga nici in fata coalitiei lumiii intregi, spunea ca cea mai sigura in amor e fuga" (Garabet Ibraileanu - Adela)
  • "Isi aleg meseria din cauza firii lor? Ori devin filosofi din cauza meseriei?" (Garabet Ibraileanu - Adela)
  • "In ce masura constiinta mortii indulceste ideea mortii sau amana moartea? A sti ca esti muritor inseamna in realitate a muri de doua ori, ba nu, inseamna a muri de fiecare data cand stii ca trebuie sa mori." (E. Cioran - Caderea in timp)
  • "idealul Partidului era ceva imens, terifiant si scanteietor: o lume de otel si de beton armat, cu masini monstruoase si arme inspaimantatoare, o tara de razboi si de fanatici in bloc, umar la umar, intr-o unitate desavarsita; care gandesc la fel si striga la nesfarsit acelasi slogan; lucrand, luptand, triumfand fara nici un ragaz, pedepsind pe tradatori...trei sute de milioane de indivizi, toti ca unul dupa chip si asemanare. Realitatea insa era cu totul alta: orase lugubre, cutreierate dintr-un capat in altul de oameni flamanzi, incaltati in bocanci sparti, locuind in case naruite si mucede din secolul XIX, in care staruise mai ales putoarea de ciorba de vrza si de closet" (Geroge Orwell - 1984)
  • "arestarile sunt operate, numai noaptea. Esti trezit pe neasteptate, o mana cumplita te zgaltaie de umar, o luneta iti orbeste ochii, iar un cerc de fete intunecate fac roata in jurul patului. De cele mai multe ori nu se intenteaza nici un proces, iar dupa arestare nu se da nici o informatie oficiala. Oamenii dispar pur si simplu si de fiecare data noaptea. Numele individului in cauza dispare din toate actele, toate referirile la ce a facut i s-a intamplat in viata sunt sterse, anulate, ca si cum omul nu ar fi existat niciodata. Despre acestia se zice ca au fost vaporizati." (Geroge Orwell - 1984)
  • "Da...Steaua Sopdit; sufletele care emigreaza acolo....Cate prostii, Radule!...Toti au fost torturati de idea nemuririi. Nu se pot impaca cu gandul ca viata e numai aici, ca sfarseste aici!...Au imaginat dincolo o lume himerica, un ostrov ireal. O consolare...Dar dincolo, sunt numai oase si viermi. Intunericul cel mare....Eternitatea nu exista decat in moarte." (Cezar Petrescu - Intunecare)
  • "Albina, domnule capitan - se grabi sa raspunda cu perfida nevinovatie locotenentul Ghenea - e o insecta himenoptera; cu sase labe si patru aripi. Traieste in societati construite pe principiul monarhic, cu regina lucratoare si adeseori cu fructul muncii si al economiilor devorate de o suma de trantori, pana cand lucratoarele se dezmeticesc, si-i trag o curatenie generala, de nu mai ramane trantori nici pe cinci metri patrati din Calea Victoriei..." (Cezar Petrescu - Intunecare)

Cam atat... :P :P

 

I love this emoticon: :doh:

____________________________________

Later edit:

 

mdea...am mai gasit un citat bestial...pe care l-am adaugat...:P din Adela lu Garabet Ibraileanu :yahoo:

Editat de fobi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×