Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut tuturor.vreau sa incep prin a va spune ca am steatoza hepatica si un pic ridicate transaminazele si nu stiu ce tratament sa urmez daca ma poate ajuta cineva ii voi fi recuno

scator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te ingrijora. trebuie initial sa cauti cauza pentru care ficatul tau a facut steatoza. cu transaminaza ALT cu valori duble (80) sa sti ca se poate trai zeci de ani. depinde si ce grad are steatoza ta (de obicei de la gradul 3 in 6 luni devine grad 1 dar de aici merge cam greu in timp). de obicei ea se face de la sindromul metabolic, in special de la dislipidemie. daca ti-ai facut deja testele care elimina cauza virala, atunci cu regim-dieta si cu acordul medicul tau de familie vei lua "LAGOSA" 3 pe zi, "LESCOL " 80 mg 1 pe zi, "vitamina E" 400 g pe zi, "sargenor" 2 fiole pe zi. asta cam 3 luni, apoi faci iar eco si analize. cunosc un medic bun in boala ta, se numeste Dr. Narcisa Zamfirescu si este la spitalul Fundeni, etaj 2 gastroenterologie (hepatologie) in bucuresti. eu ii multumesc pe aceasta cale pentru profesionalismul de care a dat dovada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum vreo 6 luni de zile am fost diagnosticat la o ecografie cu steatoza hepatica cred ca pe fondul consumului de alcool, vreo 3 luni nu prea am mai baut dar o mai faceam din cand in cand, la a doua ecografie bineinteles tot asa..... problema? ficatul lob stang 72 drept 170 si ceva la transamize cam crescute dar nu mult in limita normala acum mi sau spus o mie de tratamente dar nu mai stiu ce sa cred .cert e ca de cateva luni numai gust deloc alcool am slabit vreo 9 kg datorita regimului alimentar am luat liv 52 si acum iau sili marina 6 pe zi . astept sfaturi de la cunoscatori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum vreo 6 luni de zile am fost diagnosticat la o ecografie cu steatoza hepatica cred ca pe fondul consumului de alcool, vreo 3 luni nu prea am mai baut dar o mai faceam din cand in cand, la a doua ecografie bineinteles tot asa..... problema? ficatul lob stang 72 drept 170 si ceva la transamize cam crescute dar nu mult in limita normala acum mi sau spus o mie de tratamente dar nu mai stiu ce sa cred .cert e ca de cateva luni numai gust deloc alcool am slabit vreo 9 kg datorita regimului alimentar am luat liv 52 si acum iau sili marina 6 pe zi . astept sfaturi de la cunoscatori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai steatooza am act-o 90% dincauza alcoolului, dar de vreo 4-5 luni am renuntat total la el .acum urmez un tratament medicamentos: o luna liv 52 o luna sili marina o luna essentiale forte n cat despre transaminaze iti pot spune ca la ultima ecografie in luna octombrie erau ca asa: TGP-61,4 TGO - 68,0 oricum urmeaza sa consult un doctor de specialitate de la spitalul CANTACUZINO doamna DR ALICE NISSANIAN nu stiu cat de buna o fi dar eu sper sa fie acum vom vedeaapropo fumatul are ceva in boala asta poate afecta si mai rau?

 

 

pai steatooza am act-o 90% dincauza alcoolului, dar de vreo 4-5 luni am renuntat total la el .acum urmez un tratament medicamentos: o luna liv 52 o luna sili marina o luna essentiale forte n cat despre transaminaze iti pot spune ca la ultima ecografie in luna octombrie erau ca asa: TGP-61,4 TGO - 68,0 oricum urmeaza sa consult un doctor de specialitate de la spitalul CANTACUZINO doamna DR ALICE NISSANIAN nu stiu cat de buna o fi dar eu sper sa fie acum vom vedeaapropo fumatul are ceva in boala asta poate afecta si mai rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fumatul face rau, dar poti fuma totusi 5 tigari pe zi in cazul tau. lasa bautura, tine regim si urmeaza tratamentul cu hepatoprotectoare si odihna. investigatiile la care te referi sunt pentru celelalte 9 cauze ramase, dupa alcool. prima va fi cea virala. de obicei de la bautura creste doar transaminaza ALT. sanatate si sa ne ti la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam greu cu fumatul ca eu ajung la 2 pachete pe zi cu alcoolul no problem sa rezolvat nu mai consum deloc de vreo 4-5 luni regim tin cat pot oricum prajelile le-am scos total din meniu toate lactatele degresate carne numai de pui(piept ) pe gratar sau fiert si din cand in cand cate o sshaorma fara cartofi si maioneza. maine 16-01-08 ma duc la spital sa vaedem ce zice dna doctor si voi vedea .totusi mai am o intrebare cam cat se tine regimul asrta la aceasta boala cat dureaza?mai pot manca vreodata carne de porc sau mai pot bea si eu cate o bere dupa acest regim//? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei, stai linistit. primele schimbari in bine apar dupa 6 luni. dupa 1 an deja esti ok. apoi trebuie doar atentie. poti manca si porc la gratar si sa bei si o bere dupa ce analizele revin la normal. totul este ca la steatoza ta sa fie descoperita cauza si eliminata. daca a fost alcoolul, super, daca a fost dislipidemia din nou super. dar daca este din cauza virala atunci problema este mai dificila si roaga-te sa nu fie asta. sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am primit o veste nasoala de la doctorita o sa fac boipsie pt a stabili exact diagnosticul si tratamentul asta e mergem inainte si cand ma gandesc ca mi-am facut-o cu manea mea............asta e dina analizele preliminarii facute prin oct la eco. scria steatoza hapatica, displidemie sau ceva de genul asta

 

apropo ce stiti de spitalul cantacuzino e bun are medici buni? dna doctor nisanian mi sa parut asa ca ar fi o simpla femeie nu doctor oricum nu judec omul dupa aparente dar tot trag o concluzie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este. cauza steatozei o da cel mai clar biopsia. este cel mai bine asa, sa sti ce ai si cum sa actionezi. e foarte simplu, nu te ingrijora, o sa iti faca o injectie mica apoi o sa-ti extraga cu alt ac 1 gram de ficat si apoi dupa 4 ore esti liber. nu este priculos deloc. singurul risc este sa nu-ti atinga pleura, la plamani pentru ca ficatul incepe exact de langa coasta. toate spitalele sunt la fel in bucuresti. nu iti imagina ca la fundeni este mai bine, sunt aceleasi conditii proaste. noroc cu doctorii buni care sunt peste tot. nu este vorba daca dr e bun sau nu pentru ca toti sunt buni. trebuie sa fie interesat de tine, atat, adica sa-i pese, sa vezi ca vrea sa faca tot ce ii sta in putinta. sa ne ti la curent cu ceea ce faci. stai linistit, sunt alti oameni mai bolnavi decat tine si au moralul bun. la fundeni am intalnit multe persoane cu hepatita. si steatoza ta tot hepatita este. am intalnit un baiat care tocmai incepea prima injectie cu interferon si era tare speriant, are hc, l-am incurajat si sper sa se vindece. o femeie tocmai terminase interferonul pentru hb, era bine scapase. foarte multi erau din provincie. toti trebuie sa fim optimisti. 85% dintre cei care au hepatita non virala-steatoza- se vindeca, 70 % din cei cu hb se vindeca, 50 % cu hc scapa cu viata. asa ca draga prietene sanatate si curaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×