Sari la conținut
Forum Roportal
myownstuff21

Vreau sa plek in State sa dau la fakultate

Postări Recomandate

post-8204-1125078168_thumb.jpg Tata are o functie imp in MAPN si la-am intrebat daca pot sa pleca la facaultate in State,recunosca a fost cam brusca decizia.....da totusi vreau adica eu consider ca ar fii cel mai bun lucru care las putea face acauma,am o colega in clasa care da la facaultate acaolo si care anu trecaut era prin librarii isi facea rost de carti face meditatii non-stop si ma lasat masca si sincer ma influentat cu faza asta...

bine mai e o treaba simt ca nam niciun fel de pregatire sa iau decizia asta si in acelasi timp simt ca daca as putea avea aceea pregatire as putea lua decizia fara [probleme asta dea pleca in State.....filmele americaane sa recunoastem arata destul de bine multe dintre ele ,mai snt si dalea aiurea da daca esti un om normal zica ca ai putea face cva afara......draq tata cand a fost acaolo a venit total scaimbat ca fel de a actiona.....tot fraier a ramas in ochii mei oricaum cam asta e ideea....vreau sa ma indrume sipe mine cineva..sami fie :roll: ''parinte'' la faza asta pls

post-8204-1125078255_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind trebuie sa dispui de ceva bani, timp si multa rabdare.

Pentru a fi admis la o universitate din SUA in intai trebuie sa sustii o serie de teste SAT I, SAT II, TOEFL(la acesta trebuie sa ai peste 500 de puncte din 800 cred), sa ai medii in liceu destul de bune(se iau in considerare in special mediile din clasa a 11 a si din primul semestru al clasei a 12), sa fi participat la activitati extrascolare(olimpiade, voluntariat, membru in diferite organizatii etc.), sa realizezi un eseu(acesta trebuie sa arate cine esti, ce te motiveaza, etc). Am inteles ca acuma peste 200 de universiatati americane au adoptat common application ca formular de inscriere(chiar si cele din Ivy League); bineinteles ca fiecare colegiu are propriul lui formular. Apoi esti chemat la interviu. Si daca treci bine de interviu trebuie sa iti obtii viza. Ca sa iti acorde viza trebuie sa ii convingi ca nu ai de gind sa mai zabovesti prin State dupa ce termini studiile.

Toate testele sunt de preferat sa le dai in clasa a 11 a. Procesul de admitere ar trebui sa il incepi in clasa a 12 a prin noiembrie.

Adrese utile: www.studyabroad.ro

http://www.usembassy.ro/Fulbright/eduadv04.htm

http://www.commonapp.org/

http://www.number2.com/(pregatire online gratisa pentru teste-SAT, GRE, ACT)

http://groups.yahoo.com/group/romstudyabroad/

http://forum.romportal.com/forums/38/sowForum.aspx

 

Pentru mai multe informatii cauta pe google. Si sfatul meu este sa te adresezi si centrului Fulbright de la tine din oras.

Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca iti spun, nu vreau sa fiu rautacios, insa dupa felul in care scrii ma indoiesc ca ai intra si la vreo facultate in Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuza-ma ca iti spun, nu vreau sa fiu rautacios, insa dupa felul in care scrii ma indoiesc ca ai intra si la vreo facultate in Romania...

[snapbacca]65137[/snapbacca]

Stimabile, pe el il intereseaza facultatea in State. Deci in ceea ce-la priveste limba romana sare din schema din start. :- :spiteful:

 

 

pe.sa. intelegi tu ce am vrut sa spun de fapt. :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu probabil vrei sa pleci asa de fite.....altfel cu atitudinea pe care o ai si dispretul pe care il afisezi fata de parinti , nu te vad un om motivat sa invete si mai ales sa munceasca asa ca in State. :spiteful:

Si ca un prim pas ,invata sa sintetizezi ceea ce gandesti si apoi sa scrii.. daca tot ceri sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuza-ma ca iti spun, nu vreau sa fiu rautacios, insa dupa felul in care scrii ma indoiesc ca ai intra si la vreo facultate in Romania...
Care este !!!!

:tease: In ziua de azi unii cred k pot atinge cerul cu mana,dar ce se intampla cand te lovesti de pamant si nici macar nu te doare,pentru simplul fapt k ti se pare absolut normal?gramatica este grele :luck: care este :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehe mi-ati atins un punct sensibil, da e viata in America, da poate fi si foarte periculos, dar mie imi place sa-mi asum riscuri. Sincer sa fiu pentru a ajunge in America as face si foamea, nu vreau sa ajung acolo doar pentru ca se duce o viata mai buna, dar vreau sa vad cum e modul lor de viata. In state totusi e o alta cultura, doar nu degeaba se spune ca America e cea mai puternica natiune din lume. Totul sau nimic.

 

 

post-10232-1129208433_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hehe mi-ati atins un punct sensibil, da e viata in America, da poate fi si foarte periculos, dar mie imi place sa-mi asum riscuri. Sincer sa fiu pentru a ajunge in America as face si foamea....

post-10232-1129208433_thumb.jpg

Pe bune?ai face si foamea numai ca sa ajungi in america?crezi k daca se spune k america e tara tuturor posibilitatilor,sau in fine,continent,inseamna k asa si e?esti putin superficial....si din ce punct de vedere poate fi si periculos,ca nu am inteles partea asta?!

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×