sau Inregistrare
  
  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu poti crea un subiect nou
  • Nu puteti raspunde pe acest topic

Diferenţe īntre psihosexualitatea feminină şi cea masculină Evaluare topic: - - - - -

#1 Utilizator offline   Cleric Preston 

  • Donator de celule STEM
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.152
  • Inregistrat: 11-April 08

Scris 26 August 2008 - 12:11 PM

Diferenţe īntre psihosexualitatea feminină şi cea masculină

Femeia:

"Sexualitatea infantilă este predominant autoerotică, neavānd nevoie pentru satisfacere de un obiect in afara sa" (Freud).
Toleranţa crescută la fustrare sexuală a femeii se explică tocmai prin fraza de mai sus. Cumva, sexual, femeia isi e autosuficientă ei īnsăşi o perioadă mai lungă de timp (luni, ani, chiar toată viaţa). In lumea necuvāntătoarelor vaca merge la taur cānd i se face dor de un viţeluş, nu de taur. Ceea ce o determină īn mod categoric pe femeie să caute un mascul e nevoia de afecţiune, protecţie, procreaţie şi pe ultimul loc actul sexual īn sine (că mai sunt excepţii, se īnţelege dar nu constituie regula). Ca dovadă stă faptul că industria sexului are la bază femeia ca obiect al dorinţei, nu bărbatul.

Autoerotismul la femeie se poate manifesta prin masturbat compulsiv de n ori pe zi mai ales in perioada fertila a ciclului. Dar voinţa femeii rar depăşeşte cadrul actului autoerotic. Şi nici nu o deranjează excesiv de mult asta.

Am constatat similarităţi ale comportamentului sexual feminin cu cel masculin la femei lipsite de mijloacele seducţiei tipic feminine, cu alte cuvinte la femeile cu succes erotic limitat, datorită unor diverse neajunsuri de aspect exterior. Aceste femei, alături de cele cu īncrederea īn sine diminuată dar care pot să arate bine, devin la fel de disperate după bărbaţi ca marea majoritate a bărbaţilor după femei. Si cānd spun disperate, mă refer inclusiv la disperarea sexuală, erotică. Disperare īnseamnă să nu şti ce să faci pentru a-ţi atinge un obiectiv īn condiţiile īn care crezi că nu mai deţii mijloacele necesare atingerii respectivului obiectiv.

Asemenea cazuri sunt rare, inofensive social. Singurele pagube pe care le produc "femeile disperate" sunt pentru sistemul de asigurari de sanatate prin reteaua de asistenţă psihiatrică.

Bărbatul:

"Sexualitatea infantilă nu este orientată spre reproducere (asemeni sexualitatii mature) ci doar spre obtinerea placerii" (Freud).

Obţinerea plăcerii sexuale pentru bărbat implică existenţa unor stimuli vizuali, tactili, ce se regăsesc īn "femeia obiect sexual". De aici şi toleranţa mai redusă la frustrare sexuală a bărbatului care se pare că nu īşi poate fi lui īnsuşi autosuficient din punct de vedere erotic o perioadă prea īndelungată (excepţie cosmonauţii). Aşa se explică rata mare a violurilor sau a hărţuirilor sexuale comise de bărbaţi la adresa femeilor şi nu invers (sau succesul prostitutiei feminine comparativ cu cel al prostitutiei masculine, care şi cānd se manifestă, īn mod bizar se adresează tot barbatilor, mai exact celor gay) şi nu īn ultimul rānd al pornografiei.

Aş mai adăuga şi educaţia (mai ales la noi) care determină o percepţie de sine erotică diferită pe sexe. Bărbaţii sunt educaţi excesiv să nu se simtă importanţi prin ei īnşişi (vezi exhibiţioniştii cu maşini scumpe) iar femeile că merită totul pentru simplul fapt că s-au născut femei (vezi piţipoancele). Femeia īşi spune "eu nu am nevoie de el, el are nevoie de mine (sexual)", iar bărbatul īşi spune "eu am nevoie de ea sexual, ea de mine probabil nu, dar īmi achit nota de plată prin ceea ce pot sa-i ofer in afara persoanei mele" – negustoria īntre sexe. De unde vine educatia care-i transformă pe mulţi īn negustori de sex camuflaţi īn soţ şi soţie, parteneri de cuplu, amanţi, etc.? Din lipsa de īncredere īn sine ca bărbat-femeie, absenta sentimentelor īn relaţie dar şi de la trecutul nostru istoric. Chiar dacă nu a implicat un schimb de monedă real, a existat o negustorie permanentă īntre stăpān şi sclavă, īntre sclav şi prostituată (care nici vorbă să se fi iubit unul pe altul, insă de urīt se pot urī cu uşurinţă). De aici prejudecăţile des intālnite la noi: "Toate femeile sunt curve (ca şi mama)", "toţi bărbaţii sunt porci şi vor numai sex (ca tata)" sau "nici mama nu i-a dat pe gratis lu` tata". In realitate, aceste prejudecati vin din modelul familial, maschează lipsa dorinţei unuia sau ambilor parteneri de a-şi asuma responsabilităţi īn relaţie, neīnţelegerea realităţii celuilalt, dorinţa de a-ţi face partenerul dependent de tine, de a-l subordona şi umili.

Alături de multe alte complexe sociale care vin din mentalitatea de sclav, noi romānii mai avem o grămadă de complexe sexuale (care īntreţin un război psihologic īntre sexe).

In cāteva generaţii odată cu emanciparea femeii, care va deveni din ce īn ce mai mult preocupată de cariera personală, dar şi printr-o reaşezare socială a fiecărui individ in parte (prostituaţii reali ori camuflaţi la locul lor, clienţii reali ori camuflaţi deasemenea la locul lor) aceste tare sociale se vor estompa. "Prostituţia" se va face la vedere printr-un contract clar, vezi in America legea sponsorizării partidelor politice ori in alte locuri legea impozitării bacsisului. A mai vrut cineva la noi sa introduca legea impozitarii atentiilor necuvenite la medici dar uite ca nu se poate inainte de a se vota legalizarea prostitutiei propriu zise.

Virginitatea nu este o virtute. Ea doar arată dacă femeia a făcut sau nu sex vaginal. Atāt. Cei care pun accent pe virginitate ori castitate, sunt īn realitate niste negustori de sex ipocriţi, sau cum bine īmi spunea cineva, "copii de curve, educaţi pentru īmperecherea cu ă-l mai bogat".

Aceasta postare a fost editata de Cleric Preston: 26 August 2008 - 12:34 PM

0

#2 Utilizator offline   catherinedeneuve 

  • another stupid girl
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Silver Member
  • Mesaje: 4.304
  • Inregistrat: 14-June 08

Scris 26 August 2008 - 12:18 PM

[Mi se pare cam depasita psihosexualitatea feminina, psihanaliza freudiana e desueta. Femeia are nevoie de afectiune si cred ca merge treaba manuala doar atunci cand e narcisista.
0

#3 Utilizator offline   Cleric Preston 

  • Donator de celule STEM
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.152
  • Inregistrat: 11-April 08

Scris 26 August 2008 - 12:26 PM

Vezi postareacatherinedeneuve, la Aug 26 2008, 01:18 PM, a spus:

[Mi se pare cam depasita psihosexualitatea feminina, psihanaliza freudiana e desueta. Femeia are nevoie de afectiune si cred ca merge treaba manuala doar atunci cand e narcisista.


O fi desueta psihanaliza dar curvia ba.
0

#4 Utilizator offline   catherinedeneuve 

  • another stupid girl
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Silver Member
  • Mesaje: 4.304
  • Inregistrat: 14-June 08

Scris 26 August 2008 - 12:28 PM

Nu se zice ca e cea mai veche meserie din lume. Din cate stiam trocul a inceput odata cu noi.
0

#5 Utilizator offline   Arcangelo 

  • SuperGayBoy
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Silver Member
  • Mesaje: 4.741
  • Inregistrat: 26-February 08

Scris 26 August 2008 - 12:48 PM

Vezi postareacatherinedeneuve, la Aug 26 2008, 01:18 PM, a spus:

[Mi se pare cam depasita psihosexualitatea feminina, psihanaliza freudiana e desueta. Femeia are nevoie de afectiune si cred ca merge treaba manuala doar atunci cand e narcisista.

Si chiar se confunda afectiunea cu sexul? :doh: -si masturbarea cu narcisismul?!! :) :lol2:
0

#6 Utilizator offline   Cleric Preston 

  • Donator de celule STEM
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.152
  • Inregistrat: 11-April 08

Scris 26 August 2008 - 12:49 PM

Vezi postareaArcangelo, la Aug 26 2008, 01:48 PM, a spus:

Si chiar se confunda afectiunea cu sexul?


Sigur ca da, ca si virginitatea cu virtutea.

Vezi postareaArcangelo, la Aug 26 2008, 01:48 PM, a spus:

masturbarea cu narcisismul?!!


Aici avem negarea responsabilităţii faţă de actul masturbării. Parintele i-a interiz masturbarea iar gandirea juridica a Micului Avocat din fetiţă a gasit un subterfugiu justificator.
0

#7 Utilizator offline   Arcangelo 

  • SuperGayBoy
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Silver Member
  • Mesaje: 4.741
  • Inregistrat: 26-February 08

Scris 26 August 2008 - 01:38 PM

Am citit ca niste studii,au reusit sa demonstreze diferenta de valori intre barbati si femei.
arbatii cred ca raul consta in incalcarea ordinii(viziune ierarhizata,rationalista)si femeile cred ca raul consta in a provoca suferinta(viziune empatica,emotionala).
0

#8 Utilizator offline   Jet Black 

  • Orhidee
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Advanced Member
  • Mesaje: 1.710
  • Inregistrat: 11-December 07

Scris 26 August 2008 - 01:48 PM

Vezi postareaCleric Preston, la Aug 26 2008, 01:11 PM, a spus:

"Sexualitatea infantilă nu este orientată spre reproducere (asemeni sexualitatii mature) ci doar spre obtinerea placerii" (Freud).


Deci pana nu faci un copil nu gandesti matur sexual.

De asemenea tot Freud zicea ca doar o femeie matura poate avea orgasm vaginal,lucru infirmat de medicina.Pai de ce naiba mai este clitorisul? Nu au gasit alt rol pt. acest organ in afara de placere.
0

#9 Utilizator offline   catherinedeneuve 

  • another stupid girl
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Silver Member
  • Mesaje: 4.304
  • Inregistrat: 14-June 08

Scris 26 August 2008 - 05:54 PM

Daca va informati si voi, teoriile lui freud sunt cam desuete in psihiatrie si sexologie, dar va rog citati-l in continuare, poate asa se afla ceva interesant.
0

#10 Utilizator offline   Two 

  • Last Aristocrat Dandy
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Gold Member
  • Mesaje: 14.031
  • Inregistrat: 13-September 06

Scris 26 August 2008 - 06:17 PM

Vezi postareaJet Black, la Aug 26 2008, 01:48 PM, a spus:

Deci pana nu faci un copil nu gandesti matur sexual.

De asemenea tot Freud zicea ca doar o femeie matura poate avea orgasm vaginal,lucru infirmat de medicina.Pai de ce naiba mai este clitorisul? Nu au gasit alt rol pt. acest organ in afara de placere.

Nu este vorba de "a face ". Orice barbat potent poate face un copil.
Se refera la a dori sa faci un copil, la sentimentul ce te impinge sa faci asta.
Nu ai auzit niciodata de barbati speriati ca prietenele lor au ramas insarcinate ?
Iar cu femeile este la fel.Este vorba de simturi.
De exemplu un copil, baiat, poate avea erectie la 3 ani, dar asta nu inseamna ca poate simti si ceva anume.

Vezi postareacatherinedeneuve, la Aug 26 2008, 05:54 PM, a spus:

Daca va informati si voi, teoriile lui freud sunt cam desuete in psihiatrie si sexologie, dar va rog citati-l in continuare, poate asa se afla ceva interesant.

Depinde din care parte privesti, sunt oameni care nu l-au inteles niciodata, desi sunt ferm convinsi de contrariu. :)
0

Reclama



Impartaseste acest subiect:


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu poti crea un subiect nou
  • Nu puteti raspunde pe acest topic


Subiecte similare Collapse

  Topic Deschis de Replici Vizualizari
Replici noi Ceea ce spunem
ne influenteaza
Ea.  14 2.558
*Replici noi Promovarea incompetentei... cum sa ma protejez ? Guest_Guest_Meda_*_*  1 538
Hot Topic (New) cum sa ma comport cu presupus bolnav psihic
tulburare afectiva bipolara?
Marius1979  37 1.756
Hot Topic (New) despre anorexie in Romania - Jurnalul National anaraluca  38 11.429
Replici noi memoria imi joaca feste... ALX  2 2.052