Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parca ziceai ca ai o rana in uter, nu pe col..ai mai si atentionat asupra acestei diferente. Si daca tot te-ai consultat pe internet, aici ce mai doreai? Oricum, informatiile pe net nu au fost foarte complete...chit ca tie asa ti-a placut sa le crezi. Rana in uter predispune la cancer...asa cum orice leziune netratata poate determina transformare maligna.

Inclusiv aia de pe col, daca nu o tratezi. Nu inseamna ca toti au noroc sa se vindece spontan.

 

1) Daca ai fi fost atenta, MAMA a avut o rana pe col, nu eu, dar sunt asemanatoare din anumite puncte de vedere.

2) Chiar daca m-am uitat pe internet, AM SI PRECIZAT MAI SUS ca ma interesa si pararea voastra, a celor de pe forum.

3) Nu cred ca e cazul sa scrii asa, pentru ca eu o consider o problema si ii caut o rezolvare; cu tratament (evident), cu citit despre respectiva problema, cu sfaturi, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cocky, daca esti din bucuresti, cauta sa ajungi la d-na doc. NICOLAESCU RALUCA, de la IOB

are si cabinet particular

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlul topiclui tau suna asa: rana pe uter, ATENTIE: NU PE COL, CI PE UTER

Deci citeste ce am scris eu, pe urma ma poti atentiona.

Apoi te-ai consultat cu o farmacista :o: , care in lipsa ei de bun simt, si-a permis sa-ti dea consultatii nepotrivite bransei ei, si sa te informeze ca rana PE UTER se face de la frecarea cu prezervativul :- :ermm:

Deci...NU ACEEA ESTE CAUZA. Nu ajunge prezervativul in uter, never ever. Decide-te ce diagnostic medical ai primit la ginecolog, si apoi mai intreaba-ne. Dupa cum vezi sunt multe persoane binevoitoare si incompetente( gen farmacista) care iti dau consultatii aiurea in tramvai.

Rana in interiorul uterului poate degenera malign, deci obligatoriu si fara indoiala cauterizare. Ca sa nu mai zic ca fara cauterizare poate sangera si induce anemie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cocky, daca esti din bucuresti, cauta sa ajungi la d-na doc. NICOLAESCU RALUCA, de la IOB

are si cabinet particular

 

Ms mult de tot, Puiu.t! M-am programat deja la un medic la Sanador. Oricum, iti multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. In urma cu 2 saptamani am fost la un ginecolog si mi-a zis ca am o rana pe uter , bineinteles mi-a dat tratament(ovule ) si mi-a zis sa revin dupa ce termin tratamentul ,iar daca nu imi trece trebuie sa ma cauterizeze. Cauterizarea implica riscuri( nu mai pot face copii? sau alte chestii? ) , recunosc imi este putin frica si am inteles ca mai doare. Sincer nush cum sa ajuns la aceasta rana, metinonez nu am facut avorturi si nici nu am fost insarcinata. Ar trebui sa ma sperii din cauza acestei rani ? mai am 2 zile de tratament dar imi este frica sa ma duc la control pentru ca nu as vrea sa ajung la cauterizare . Va rog astept un raspuns cat mai repede ! Va Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauterizarea implica riscuri ... si am inteles ca mai doare.

 

Curaj si sanatate!!! N-am avut parte de asa ceva insa despre durere dupa o procedura pot sa-ti spun ca se poate evita daca iei medicamentul imediat cum ai ajuns acasa si nu astepti sa te doara!!! Nu trebuie suferit, medicamentul in primele zile dupa procedura ajuta cel mai mult cand rana este inca vie, pe minut ce trece se vindeca dupa aceea, ca o sa mai fie sensibil locul inca cateva zile, cred, dar neaparat trebuie facut ce recomanda doctorul. Durerea este trecatoare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar exista riscul sa nu mai pot face copii din cauza cauterizarii? totusi doctorul mi-a zis sa revin dupa ce termin tratamentul ,iar daca e cazul sa ma cauterizeze, dar ma gandesc poate vede vreo imbunatatire si nu ma mai cauterizeaza, adica nici nush cum sa mai gandesc , sunt destul de speriata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rana era destul de mare din cate am vazut. Nu-mi pot da seama de la ce sa format. Nici eu nu am dat importanta si nu am vrut sa merg la nici un consult si probabil cu timpul sa agravat, poate daca ma duceam mai din timp acum nu era prea tarziu. Asta a fost ca o lectie de incapatanare. :))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×