Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello, am si eu cateva intrebari si va rog sa imi raspundeti:

1) e grav daca ai o rana pe uter (atentie, nu pe col) care e destul de intinsa si necesita cauterizare?

2) se poate face cancer din ce am scris la intrebarea 1?

3) cam care ar fi tratamentul pentru o astfel de rana (prefer si naturist, ca medicamentos il da medicul)?

4) e adevarat ca ranile astea se fac si din cauza prezervativului (fiind un cauciuc, un corp strain)?

5) doare cauterizarea, implica riscuri?

 

Va rog din suflet sa imi raspundeti, chiar am nevoie de niste sfaturi. Sper ca nu sunt prea multe intrebari.

 

Multumesc anticipat! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello, am si eu cateva intrebari si va rog sa imi raspundeti:

1) e grav daca ai o rana pe uter (atentie, nu pe col) care e destul de intinsa si necesita cauterizare?

2) se poate face cancer din ce am scris la intrebarea 1?

3) cam care ar fi tratamentul pentru o astfel de rana (prefer si naturist, ca medicamentos il da medicul)?

4) e adevarat ca ranile astea se fac si din cauza prezervativului (fiind un cauciuc, un corp strain)?

5) doare cauterizarea, implica riscuri?

 

Va rog din suflet sa imi raspundeti, chiar am nevoie de niste sfaturi. Sper ca nu sunt prea multe intrebari.

 

Multumesc anticipat! :D

 

 

1. Nu stiu daca e grav, dar oricum nu e de neglijat, CLAR!!! Necesita cauterizare?! Rana?! Eu stiu ca necesita cauterizare un neg, un condilom etc dar nu o rana.

2. Prefer sa nu ma pronunt. Medicul stie cel mai bine.

3. Un control la un homeopat e cel mai bun. E vorba de uterul tau pana la urma, nu e de joaca.

4. De la prezervativ?! Pai cum mama draga, a ajuns el pana in uter?!

5. Nici asta nu stiu, dar cred ca o sa aflu in curand.

 

 

Din punctul meu de vedere, e destul de ciudat sa ai o rana pe uter si sa nu fi facut un avort nereusit in prealabil. Te-ai gandit sa consulti alt medic?

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello, am si eu cateva intrebari si va rog sa imi raspundeti:

1) e grav daca ai o rana pe uter (atentie, nu pe col) care e destul de intinsa si necesita cauterizare?

2) se poate face cancer din ce am scris la intrebarea 1?

3) cam care ar fi tratamentul pentru o astfel de rana (prefer si naturist, ca medicamentos il da medicul)?

4) e adevarat ca ranile astea se fac si din cauza prezervativului (fiind un cauciuc, un corp strain)?

5) doare cauterizarea, implica riscuri?

 

Va rog din suflet sa imi raspundeti, chiar am nevoie de niste sfaturi. Sper ca nu sunt prea multe intrebari.

 

Multumesc anticipat! :D

1. da

2. posibil

3. ala recomandat de ginecolog

4. nu

5. nu( implica sa te anestezieze bine, fara anestezie ok, doare) , nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4. De la prezervativ?! Pai cum mama draga, a ajuns el pana in uter?!

 

Din punctul meu de vedere, e destul de ciudat sa ai o rana pe uter si sa nu fi facut un avort nereusit in prealabil. Te-ai gandit sa consulti alt medic?

 

Am intrat aseara la o farmacie (cunosc o farmacista acolo, tare draguta) si am intrebat-o daca poate fi din cauza prezervativului. Mi-a zis ca da. Si nu e singura persoana care mi-a zis asta. Pentru ca este vorba de un corp strain, un cauciuc care se tot freaca si e normal sa cauzeze o rana la capat acolo...plus vreo infectie netratata la timp si raceala.

 

Am tot citit pe net, nu se face cancer din asa ceva...multe femei au rana pe col, pe uter...se cauterizeaza si apoi poate sa apara din nou, din pacate.

 

Sunt cam speriata, dar sper sa fie bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 = da, e grava situatia. in spatele acestei rani aparent banala se poate ascunte nemernicul de HPV, si care poate genera cancerul uterin. mergi degraba la un ginocolog bun

2 = da, netratata si scapata de sub control da in cancer, ceea ce va implica multe altele.....

3 = de regula medicul curant va recomanda tratament antibiotic. insa aceste nu da roade decat in putine cazuri

tratamentul naturis e si mai ineficient. el poate insa ajuta prin ridicarea imunitatii

4 = e destul de putin probabil. cauza cea mai frecventa este un fost avort, sarcina, sau introducerea in vagin a altor obiecte dure

5 = cauterizarea nu doare si e posibil ca in 2-3 zile sa fi externata. dar atentie, prin cauterizare se poate ca problema sa nu fie ''lecuita '' definitiv si in timp sa recidiveze

 

sanatate maxima!

nu te juca cu focul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 = da, e grava situatia. in spatele acestei rani aparent banala se poate ascunte nemernicul de HPV, si care poate genera cancerul uterin. mergi degraba la un ginocolog bun

2 = da, netratata si scapata de sub control da in cancer, ceea ce va implica multe altele.....

3 = de regula medicul curant va recomanda tratament antibiotic. insa aceste nu da roade decat in putine cazuri

tratamentul naturis e si mai ineficient. el poate insa ajuta prin ridicarea imunitatii

4 = e destul de putin probabil. cauza cea mai frecventa este un fost avort, sarcina, sau introducerea in vagin a altor obiecte dure

5 = cauterizarea nu doare si e posibil ca in 2-3 zile sa fi externata. dar atentie, prin cauterizare se poate ca problema sa nu fie ''lecuita '' definitiv si in timp sa recidiveze

 

sanatate maxima!

nu te juca cu focul!

 

Puiu.t, pai voi mai tare ma speriati. Am citit si pe net. CHIAR NU E NIMIC GRAV.

 

In viata mea nu am facut vreun avort, nu am nascut si nu am introdus obiecte dure in vagin.

 

La cauterizare, in niciun caz nu stai 2-3 zile in spital. Se face foarte repede, in cca. 10 minute si apoi pleci acasa, pe picioarele tale.

 

Alta problema, nu are legatura cu cancerul. Poate constitui un semnal cum ca esti predispusa la astfel de cancer mai tarziu, dar nu genereaza cancer. Chiar scrie pe net. Crede-ma, ca m-am interesat inca de cand am aflat, dar sigur ca mai doream sa aflu pareri cu strictete la aceasta problema.

 

Rana asta o am de ceva timp, a fost mai mica, dar din cauza unei doctorite proaste, care nu mi-a mai zis nimic de ea, s-a extins, normal.

Mama a avut o rana pe col de la 19 ani si a stat cu ea cativa ani, dupa care a trecut de la sine. S-a inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello, am si eu cateva intrebari si va rog sa imi raspundeti:

1) e grav daca ai o rana pe uter (atentie, nu pe col) care e destul de intinsa si necesita cauterizare?

2) se poate face cancer din ce am scris la intrebarea 1?

3) cam care ar fi tratamentul pentru o astfel de rana (prefer si naturist, ca medicamentos il da medicul)?

4) e adevarat ca ranile astea se fac si din cauza prezervativului (fiind un cauciuc, un corp strain)?

5) doare cauterizarea, implica riscuri?

 

Va rog din suflet sa imi raspundeti, chiar am nevoie de niste sfaturi. Sper ca nu sunt prea multe intrebari.

 

Multumesc anticipat! :o:

 

1.si eu am avut rani (probabil ca inca am) pe col si pe uter. mie mi s-a intamplat din cauza la prezervativ cred. aia n-a fost in stare sa-mi spuna de ce. am facut eu control la ginecologie si mi-a dat niste pastile care le faceam cocktail (dupa ce le luam, ma simteam rau si, vorba prietenului meu, aratam ca un zombie).

2.netratata, rana (indiferent daca e pe col sau pe uter) poate duce la infectii grave sau la cancer (deh! asa mi`a spus doctorita aia)

2.incearca o baie cu ceai de coada calului. pui ceaiul intr-un lighean (poti si in cada, dar asta nu inseamna sa o umpli) , si stai acolo cel putin o jumatate de ora. ala face minuni.

5. habar n-am pentru ca nu am facut pana acum asa ceva.

bafta multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puiu.t, pai voi mai tare ma speriati. Am citit si pe net. CHIAR NU E NIMIC GRAV.

 

In viata mea nu am facut vreun avort, nu am nascut si nu am introdus obiecte dure in vagin.

 

La cauterizare, in niciun caz nu stai 2-3 zile in spital. Se face foarte repede, in cca. 10 minute si apoi pleci acasa, pe picioarele tale.

 

Alta problema, nu are legatura cu cancerul. Poate constitui un semnal cum ca esti predispusa la astfel de cancer mai tarziu, dar nu genereaza cancer. Chiar scrie pe net. Crede-ma, ca m-am interesat inca de cand am aflat, dar sigur ca mai doream sa aflu pareri cu strictete la aceasta problema.

 

Rana asta o am de ceva timp, a fost mai mica, dar din cauza unei doctorite proaste, care nu mi-a mai zis nimic de ea, s-a extins, normal.

Mama a avut o rana pe col de la 19 ani si a stat cu ea cativa ani, dupa care a trecut de la sine. S-a inchis.

draga mea, iti doresc sa fi ferita de situatii neplacute

nu am vrut decat ca constientizezi riscurile

cand o boala da impresia unui fleac intodeauna e tratata ca atare

sfat: cauta cu taica google: HPV

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.si eu am avut rani (probabil ca inca am) pe col si pe uter. mie mi s-a intamplat din cauza la prezervativ cred. aia n-a fost in stare sa-mi spuna de ce. am facut eu control la ginecologie si mi-a dat niste pastile care le faceam cocktail (dupa ce le luam, ma simteam rau si, vorba prietenului meu, aratam ca un zombie).

2.netratata, rana (indiferent daca e pe col sau pe uter) poate duce la infectii grave sau la cancer (deh! asa mi`a spus doctorita aia)

2.incearca o baie cu ceai de coada calului. pui ceaiul intr-un lighean (poti si in cada, dar asta nu inseamna sa o umpli) , si stai acolo cel putin o jumatate de ora. ala face minuni.

5. habar n-am pentru ca nu am facut pana acum asa ceva.

bafta multa!

 

Etherial, tu m-ai mai linistit. Dar cum ai scapat de rana aia in final? A trecut de la sine, ca la mama? Eu sunt tare speriata, pentru ca nu stiu daca ai citit mai sus, dar nu am avut vreo sarcina, nu am facut vreun avort, nu am introdus tot felul de prostii acolo. Logic ca mi-e teama, pentru ca stiu ca am mare grija de mine.

 

Ultimul Papanicolau l-am facut in decembrie 2007, deci acum vreo 8 luni. Mi-a iesit o inflamatie nu stiu de care, dar proasta aia de doctorita nu mi-a dat tratament. Ma gandesc ca d-asta s-a extins. Plus prezervativ, plus ca am fost la mare (la soare, in apa), plus inflamatia aia, plus mai stiu eu ce...

 

Recunosc ca nu mi-a trecut frica in totalitate, dar ma consoleaza ideea ca mai sunt o gramada de cazuri si nu sunt grave.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intrat aseara la o farmacie (cunosc o farmacista acolo, tare draguta) si am intrebat-o daca poate fi din cauza prezervativului. Mi-a zis ca da. Si nu e singura persoana care mi-a zis asta. Pentru ca este vorba de un corp strain, un cauciuc care se tot freaca si e normal sa cauzeze o rana la capat acolo...plus vreo infectie netratata la timp si raceala.

 

Am tot citit pe net, nu se face cancer din asa ceva...multe femei au rana pe col, pe uter...se cauterizeaza si apoi poate sa apara din nou, din pacate.

 

Sunt cam speriata, dar sper sa fie bine.

Pai cine ti-a spus habar nu are de anatomia feminina. Prezervativul nu intra pana in uter, draga mea. Intra in vagin, si atinge daca e doar colul uterin, care este un canal foarte ingust. Colul uterin are doua capete si o lungime de cativa cm, deobicei 3: capetele colului sunt unul in vagin si unul in uter. Iar prezervativul atinge capatul din vagin, asa ca prezervativul si uterul nu intra in contact.

Intra pe linkul de mai jos si vezi si tu unde e una, unde e cealalta. E cu poze si partile componente sunt numerotate.

http://www.seximus.ro/articole/vagin_uter_ovare.php

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×