Sari la conținut
Forum Roportal
angelikasunshine

Suprafete pentru folosirea acrilicului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor!

 

Am nevoie de cateva sfaturi , de la cine crede ca ma poate ajuta.

Am de facut niste picturi pe peretii unui magazin. Problema este ca va trebui sa pictez pe diferite suprafete (materiale): caramida acoperita cu un strat de aracet, rigips, si plexiglas. Problema mea este ca nu stiu ce fel de vopsele sa folosesc, ca sa mearga pe toate: acrilicele sunt bune? Daca nu ce pot sa fac?

 

Multumesc!

Astept raspuns cat mai repede ca trebe sa ma apuc de treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor!

 

Am nevoie de cateva sfaturi , de la cine crede ca ma poate ajuta.

Am de facut niste picturi pe peretii unui magazin. Problema este ca va trebui sa pictez pe diferite suprafete (materiale): caramida acoperita cu un strat de aracet, rigips, si plexiglas. Problema mea este ca nu stiu ce fel de vopsele sa folosesc, ca sa mearga pe toate: acrilicele sunt bune? Daca nu ce pot sa fac?

 

Multumesc!

Astept raspuns cat mai repede ca trebe sa ma apuc de treaba.

contacteaza-l pe CONSTANTIN, membru aici, el de pricepe.Succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine si mai usor e sa folosesti acrilice.

Este necesar ca ai intai sa pregatesti bine suprafata pe care vei picta pentru ca culorile sa aiba aderenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Si inafara de amorsa din aracet....cu ce mai trebuie sa mai dau? Am inteles de sicativ...este bun?

 

Dupa ce termin de pictat o sa va arat niste poze.

 

 

Oricum asa arata in prezent spatiu, si care trebuie curatata caramida ca sa o pot picta.

:o:

post-171620-1219302575_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc!

Si inafara de amorsa din aracet....cu ce mai trebuie sa mai dau? Am inteles de sicativ...este bun?

 

Dupa ce termin de pictat o sa va arat niste poze.

 

 

Oricum asa arata in prezent spatiu, si care trebuie curatata caramida ca sa o pot picta.

:o:

Sicativul are rolul de a reduce timpul de uscare al vopselelor. Nu ai nevoie de el.

Iti recomand sa vopsesti totul cu un lavabil bun, pentru a obtine un suport alb sau o anumita nuanta daca doresti asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha!

Deci pana la urma sa pictez totul in lavabil? Nu este totusi mai bun acrilicul? Mai ales ca toata lumea vorbeste de acrilic.

 

Si lavabilul merge si pe caramida, si plexiglas?

Imi pare rau daca tot insist dar imi doresc sa iasa o lucrare de calitate si sa nu am probleme pe urma.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha!

Deci pana la urma sa pictez totul in lavabil? Nu este totusi mai bun acrilicul? Mai ales ca toata lumea vorbeste de acrilic.

 

Si lavabilul merge si pe caramida, si plexiglas?

Imi pare rau daca tot insist dar imi doresc sa iasa o lucrare de calitate si sa nu am probleme pe urma.

 

Multumesc.

Eu sugeram sa folosesti lavabilul drept strat intermediar (grund).Culorile, fie ele in tempera ulei sau acrilic au o anume transpatenta si daca vei picta direct pe caramida culoarea acesteia va influienta culoarea stratului pictat.

Poti picta si direct numai cu amorsa dar aceiasi culoare folosita va da un rezultat diferit dupa uscare in functie de culoarea substratului.

Nu stiu, sincer, cum e cu plexiglasul.Acolo ar merge mai degraba niste vopsele pe baza de diluant care sa "atace" putin substratul si sa fuzionexe cu el.

Eu iti sugerez ca peste plexiglas sa dai un strat de vopsea alba din cele pentru metal si abia apoi sa folosesti acrilicul. Sau ai putea face un colaj cu folie autocolanta daca ceeea ce vrei tu sa realizezi iti permite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×