Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

casele vechi renovate arata destul de bine, si au teren(gradina) mare in comparatie cu cele care sunt noi si abia daca au 200 m2 de curte.au termopane, gresie faianta,podele totul aranjat si frumos.

 

intrebarea este daca merita?peste vreo 2-3 ani o sa incep sa am probleme cu casa?

 

la ce trebuie sa fiu atenta cand cumpar o casa veche?fundatie, beci?crapaturi,etc

 

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu si-a cumparat nimeni o casa veche , renovata???

trebuie sa fii atenta in primul rand la fundatie si beci ( daca are )

dintr-o casa veche poti face o casa foarte frumoasa si primitoare..

conditia este sa investesti ceva bani in ea..

avantajul caselor vechi este ca nu ai nevoie de avize de constructie..

ma refer la cei care nu dispun de suficienti bani pentru o casa construita cu materiale moderne..

in schimb ai nevoie de avize pentru modernizare , care oricum costa mult mai putin decat primele..

daca vrei sa-ti cumperi o casa "veche", cumpara o casa construita pe o fundatie din beton, ziduri din caramida, acoperis din tabla,...

cu timpul poti aduce modificari mai usor...

spun asta din experienta proprie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca am gasit, si as vrea sa cumpar o casa veche care a fost renovata( nu de mine), pe dinafara arata super ok, are beci are pod, etc. Pretul e rezonabil, problema e ca mi frica sa nu am probleme cu ea peste cativa ani....mucegai, igrasie,pereti crapati, etc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mare, daca o casa a fost renovata, nu prea poti sa mai vezi eventualele defecte, pereti crapati, igrasie, etc...cam asta e defectul unei case vechi renovate :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea este ca am gasit, si as vrea sa cumpar o casa veche care a fost renovata( nu de mine), pe dinafara arata super ok, are beci are pod, etc. Pretul e rezonabil, problema e ca mi frica sa nu am probleme cu ea peste cativa ani....mucegai, igrasie,pereti crapati, etc....

 

Oricum peste cativa ani va avea nevoie de renovare...ca e veche sau noua,o casa trebuie periodic reparata,renovata.Pentru eventualele defecte ascunse,intreaba si tu pe la vecini.Imposibil sa nu stie careva....ca la cate stiu vecinii.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este extraordinar de deprimant cand te gandesti ca nu te mai poti baza pe muncitorii de la noi din tara! fac munca de mantuiala!

 

Gin Gin am cateva cunostinte care au parinti ce locuiesc prin zona, sper sa aflu cate ceva sapt. asta. oamenii vb mult sper sa vb si bine :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea este ca am gasit, si as vrea sa cumpar o casa veche care a fost renovata( nu de mine), pe dinafara arata super ok, are beci are pod, etc. Pretul e rezonabil, problema e ca mi frica sa nu am probleme cu ea peste cativa ani....mucegai, igrasie,pereti crapati, etc....

pana la urma....cat costa casa , cati metri patrati are ( casa si teren aferent ), in ce zona se afla?

conteaza si asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

780 m2 , constructie casa aprox 100 m2 , 3 cam baie buc., birou, anexe, termopane, podele, gaz, apa, fosa,garaj, si e la 10 km de oras.

 

pret 100.000 euro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
780 m2 , constructie casa aprox 100 m2 , 3 cam baie buc., birou, anexe, termopane, podele, gaz, apa, fosa,garaj, si e la 10 km de oras.

 

pret 100.000 euro

nu stiu ce sa zic...130euro /mp??

la 10 km fata de care oras?..mult-putin...pentru o casa renovata in afara orasului?...putin cam mult..

........................

ca idee...

poti sa cumperi cu aprox 30000 la 15-20 km de Bucuresti teren de 350-400 mp..poate si la un pret mai bun ( depinde )

cu 60-70 mii euro construiesti casa..

adaugi la banii astia aproape 10000 pentru avize PG..PUD..PUZ.

adaugi inca cateva mii pentru gaze ( functie de traseu )

deci iesi la un total de aprox 115.000 euro..

dar este facuta asa cum vrei...rezistenta si hidroizolatie..

terenul este suficient de mare pentru a avea o casa de 100 mp pe nivel ( daca faci si mansarda --ceea ce-i si indicat--ai 200 mp locuibili--arhisuficient)

raman inca 250-300mp de curte...

eu zic ca-i super ok

aaa.

mai pui la socoteala stresul, alergatura si nervii incordati....dar cred ca merita..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×