Salt la continut

Fotografie
* * * * - 20 voturi

Ultimul film pe care l-ati vazut

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
7193 replici la acest subiect

#5831 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 13304 mesaje

Scris 21 August 2012 - 09:32 AM

Mohammad, Messenger of God sau The Message - un film din 1976 de care inca n-am auzit si acum merge la TV pentru 3 ore, film lung de pe vremuri, despre istoria islamului pe vremea cand profetul Mahammad se plimba intre ei/noi cu Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, etc.
  • 1

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#5832 soogee

soogee

.

• Silver Member
  • 2791 mesaje

Scris 21 August 2012 - 05:16 PM

De vreme ce recomand un film, el merita vazut. Niciodata nu recomand un film care v-ar face sa va pierdeti timpul.
Dar daca e de zis cateva cuvinte despre film, o sa zic, pentru ca am facut cronici de film si imi place asta.
:)

Asa ca:

"Before the rain": o drama macedoneana despre conflictele macedo-albaneze. Filmul are trei parti. Prima, "Cuvintele", e cea mai percutanta: niste cadre picturale care va vor aminti de Tarsem Singh ("The fall") ori Bakhtyar Khudojnazarov ("Lunnya papa"). Un anumit personaj va trezi in voi bunatatea, ca un fel de Aliosa Karamazov pe care Tarkovski n-a mai apucat sa-l recreeze cinematic.

"A memory to remember": pentru cei care iubesc filmele romantice de genul "Love story", "O iubire nesfarsita" al lui Zeffirelli, sau "The notebook". Putina melodrama coreeana, dar aerul exotic e bine dramuit pentru ochiul european.
  • 0

#5833 Dismissive

Dismissive

Orhidee

• Silver Member
  • 2978 mesaje

Scris 21 August 2012 - 06:00 PM

Warriors of the Rainbow: Seediq Bale

De departe cel mai bun film pe care l-am vazut. Absolut cutremurator.
  • 1

#5834 soogee

soogee

.

• Silver Member
  • 2791 mesaje

Scris 21 August 2012 - 06:03 PM

"Battleship": un SF putin peste medie. Avand in vedere penuria de SF-uri de calitate din ultimii ani, e vizionabil. Nu e usor sa tratezi tema invaziei extraterestre, pentru ca trebuie sa convingi spectatorul ca umanii pot face fatza cu tehnologia lor mai putin avansata.

"Without a paddle": un film pentru baieti. Pentru cei pasionati de comori, aventuri, care au savurat "Time Bandits" de Terry Gilliam sau "The Goonies" de Spielberg. Pentru cei ce au pastrat spiritul de cercetas si cei ce apreciaza o comedie spumoasa. Glume cam groase, dar nu nesimtite. O comedie outdoor, un fel de "Deliverance" de Boorman in forma ilarianta.

"Doc Hollywood": pentru fanii lui Michael Fox, o comedie romantica de calitate, cu mesaj etic, glume savuroase, interpretare a la legere, personaje bine conturate, contrast convingator intre viata high life si cea provinciala. Cei carora le e dor de o comedie din anii `90, cum nu se mai fac azi, pot incerca increzatori acest film.

"Sayat Nova" sau "Culoarea rodiei", un film conceptual si inovator, greu de digerat pentru amatorii de actiune, dar un punct de reper in istoria cinematografiei pentru iubitorii de filme experimentale.

Aceast mesaj a fost editat de Nemo!: 21 August 2012 - 06:03 PM

• 0

#5835 whosyourdady

whosyourdady

lord

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 672 mesaje

Scris 22 August 2012 - 10:54 AM

Brazii se frang dar nu se indoiesc(Portretul luptatorului la tinerete), un film scris dupa cartea de memorialistica a lui Ion Gavrila Ogoranu, despre rezistenta anticomunista din anii '50 din Muntii Fagarasului. In soundtrack avem destul Tudor Gheorghe si Nicolae Furdui Iancu.

Aceast mesaj a fost editat de whosyourdady: 22 August 2012 - 10:54 AM

• 0

#5836 DezInteres

DezInteres

Praf

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 429 mesaje

Scris 22 August 2012 - 06:50 PM

De vreme ce recomand un film, el merita vazut. Niciodata nu recomand un film care v-ar face sa va pierdeti timpul.

exista un alt topic de recomandat filme, aici e doar de spus care e ultimul vazut, de aceea iti ziceam sa ne dai detalii :P

on: Win win, 2011
de casa, nici prea prea, nici foarte foarte. nota 7 pentru ca mi-a placut de batranelul senil si de ajutorul-de-antrenor :cheer:
  • 1

#5837 DezInteres

DezInteres

Praf

• Full Members
  • 429 mesaje

Scris 23 August 2012 - 12:51 PM

Shame, 2011

o mare porcarie, a walking di*k, :stars: la propriu si figurat. are nevoie de bulina rosie. 7,4/10 pe imdb, nu-mi vine sa cred :help:
  • 0

#5838 Phoenix07

Phoenix07

fire of infinity

• Full Members
  • 477 mesaje

Scris 23 August 2012 - 10:30 PM

The Raven..genul de film ce iese o data la 20 de ani, fabulos as putea spune, merita intr-adevar vazut.
  • 0

#5839 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 23 August 2012 - 10:47 PM

Raising Arizona o comedie americana din 1987 cu Nicolas Cage, Holly Hunter
Trey Wilson, John Goodman, William Forsythe, Sam McMurray, Frances McDormand, Randall "Tex" Cobb ... in care se prezinta toate prostiile imaginabile ce pot fi facute de om si nu numai.
  • 0

#5840 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 24 August 2012 - 09:47 AM

Cantand in ploaie/Singin' in the Rain ... e nevoie de introducere??? nu cred ... am si adormit imediat cum a inceput si cand m-am trezit, deja mergea filmul urmator :crazy:
  • 0