Sari la conținut
Forum Roportal
Suzuna

Vopsirea cu henna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit ca un tratament cu Henna este destul de bun parului...am auzit ca nuti mai cade parul,intareste radacina parului si il face sa arate stralucitor...si as vrea si eu...singura problema e ca iti schimba culoarea parului in rosu......si cum eu tin la culoarea parului meu(negru)ma tem sa nu mil coloreze prea mult...

de asemenea informatiile de mai sus sunt doar din auzite...as vrea sa stiu de cei care au "experimentat"pe parul lor...

sa stiu daca e asa bun precum se spune :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit ca un tratament cu Henna este destul de bun parului...am auzit ca nuti mai cade parul,intareste radacina parului si il face sa arate stralucitor...si as vrea si eu...singura problema e ca iti schimba culoarea parului in rosu......si cum eu tin la culoarea parului meu(negru)ma tem sa nu mil coloreze prea mult...

de asemenea informatiile de mai sus sunt doar din auzite...as vrea sa stiu de cei care au "experimentat"pe parul lor...

sa stiu daca e asa bun precum se spune :cheer:

Henna se gaseste de mai multe culori nu doar rosu...uite aici un link...poate te ajuta

http://www.lush.ro/Catalog/233/henna.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit ca un tratament cu Henna este destul de bun parului...am auzit ca nuti mai cade parul,intareste radacina parului si il face sa arate stralucitor...si as vrea si eu...singura problema e ca iti schimba culoarea parului in rosu......si cum eu tin la culoarea parului meu(negru)ma tem sa nu mil coloreze prea mult...

de asemenea informatiile de mai sus sunt doar din auzite...as vrea sa stiu de cei care au "experimentat"pe parul lor...

sa stiu daca e asa bun precum se spune :blink:

 

 

Ai auzit foarte bine.

In privinta colorarii insa, nu ai auzit ca exista si hena incolora?Se nume senna si se gaseste tot acolo unde se gaseste si henna. Partea proasta e ca senna se gaseste mult mai greu, pt ca nu este solicitata. La Hanul lui Manuc este un plafar (sau era acum mult timp) unde iti pot aduce si pe comanda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut :) .... Am tot citit despre henna, ca este si buna ptr par, si as vrea sa ma vopsesc si eu cu henna, mi-ar placea un roscat mai aprins, as dori totusi sa stiu cum se foloseste si cat de benefica este pentru par. Care stie, as vrea sa-mi zica si cam ce fel de rosu va iesi pe parul meu, care nu este foarte inchis la culoare, este aramiu, si putin cam moale...

 

 

help with information please :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :) .... Am tot citit despre henna, ca este si buna ptr par, si as vrea sa ma vopsesc si eu cu henna, mi-ar placea un roscat mai aprins, as dori totusi sa stiu cum se foloseste si cat de benefica este pentru par. Care stie, as vrea sa-mi zica si cam ce fel de rosu va iesi pe parul meu, care nu este foarte inchis la culoare, este aramiu, si putin cam moale...

 

 

help with information please :o:

 

Henna este super daca nu ai fire albe :roll:, coloreaza excelent si este cel mai bun tratament pentru par, eu in compozitie ii pun si ulei de masline si un galbenus de ou pentru a tine plantele mai inchegate :o: Iti face parul super lucios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, este un foarte bun si natural tratament pentru par. Cu conditia sa nu vrei sa te vopsesti chimic dupa vopsirea cu henna. De henna incolora nu auzisem. Cum nici pe cea neagra nu o incercasem personal. Insa m-am convins ca cea neagra nu e buna de nimic. Am aplicat unei prietene de 3 ori si nu a prins culoarea. In schimb de fiecare data cand am aplicat roscat, a iesit foarte frumos.

Intr-adevar nu coloreaza firele albe (ghinionul meu!).

Singurele dezavantaje sunt ca trebuie sa stai cat mai mult cu ea in par si ofera un oarecare disconfort. Dar pentru rezultate merita. In rest trebuie sa aveti o buna prietena care sa va ajute, adica sa o aplice. Si grija caci henna pateaza. In special mainile. Si nu iese decat dupa saptamani bune.

Insa ... am inteles ca sunt persoane care sunt nemultumite de rezultate. Poate ca depinde si de henna. Tin minte ca si eu am aplicat odata (schimbasem henna) si nu mi-a placut deloc cum ajunsese parul meu atunci.

Eu una daca nu as avea fire albe, m-as vospi numai cu henna.

 

Lux, mersi de pont. Uitasem ca se poate pune si ou. Dupa mai bine de 10 ani de cand nu mai folosesc henna era si normal sa uit :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum nici pe cea neagra nu o incercasem personal. Insa m-am convins ca cea neagra nu e buna de nimic. Am aplicat unei prietene de 3 ori si nu a prins culoarea. In schimb de fiecare data cand am aplicat roscat, a iesit foarte frumos.

Henna naturala este numai rosie.Nu exista hena naturala neagra. Cea numita hena neagra este de fapt extras din planta Indigofera tinctoria (indigo) si contine si chimicale in compozitie . Aceata mixtura se poate amesteca cu hena naturala rosie.

"Hena neagra" contine o chimicala numita p-phenylenediamine (PPD) care poate produce efecte negative de lunga durata asupra sanatatii cat si rani pe piele,iritatii acute,basici si mancarime.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar nu coloreaza firele albe (ghinionul meu!).

Si grija caci henna pateaza. In special mainile. Si nu iese decat dupa saptamani bune.

 

 

Din moment ce pateaza pielea, oare de ce nu coloreaza si parul carunt???

Nu se poate folosi manusi pe maini cand se aplica henna???

Eu n-am folosit acest produs, poate incerc odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×