Sari la conținut
Forum Roportal
ceapaev

Autorizatie de construire pentru lucfrarile de modificari interioare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Autorizatie de construire pentru lucfrarile de modificari interioare

Acum 4 ani am cumparat un ap. cu 2 camere,cu acte legale,printr-o agentie facand si un credit ipotecar la banca.Fostul proprietar a facut o usa pentru a avea acces direct din bucatarie in balcon.Dupa 4 ani,vecinii (nu comentez calitatea lor umana)m-au reclamat la primarie,care a trimis un consilier.I-am explicat ca modificarea nu am facut-o eu ci fostul proprietar(eu asa cumparand apartamentul).am primit o citatie,sa prezint o autorizatie de constructie pt.modificari interioare.Ce trebuie sa fac?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cadastru nu figureaza aceasta modificare ?

Daca ai facut credit ipotecar , expertul evaluator al bancii nu a observat ca exista o usa care in schita intiala nu apare?

Daca usa nu este cuprinsa in cadastru iar la banca nu exista nimic consemnat in acest sens, nu prea ai ce face, decat sa platesti amenda si sa refaci cadastrul pe baza unei autorizatii pentru o lucrare facuta anterior :lol2: ,

iar noul cadastru trebuie sa-l duci la banca :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Autorizatie de construire pentru lucfrarile de modificari interioare

Acum 4 ani am cumparat un ap. cu 2 camere,cu acte legale,printr-o agentie facand si un credit ipotecar la banca.Fostul proprietar a facut o usa pentru a avea acces direct din bucatarie in balcon.Dupa 4 ani,vecinii (nu comentez calitatea lor umana)m-au reclamat la primarie,care a trimis un consilier.I-am explicat ca modificarea nu am facut-o eu ci fostul proprietar(eu asa cumparand apartamentul).am primit o citatie,sa prezint o autorizatie de constructie pt.modificari interioare.Ce trebuie sa fac?

Multumesc

Depinde, daca nu te vor amenda pentru acel lucru. Dar in principiu mergi la primarie, discuti, si iti iei obligatia sa rectifici acea modificare. Si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nici certificatul de urbanism?

 

Mergi la primarie ( sper ca nu stai in Bucuresti sector 3 :lol2: ) si depune actele pentru certificat

 

( bineinteles dupa ce le explici situatia... ):

 

copie act proprietate,

chitanţă taxa,

2 planuri cadastrale scara 1/500

2 planuri cadastrale scara 1/2000.

 

Incerca sa vorbesti strict cu persoana de la Serviciul Urbanism şi Amenajarea Teritoriului , nu cu un consilier...ei in fond doar raspund de directia respectiva..si de obicei sunt cam ai naiba...

 

Dupa ce iei certificatul, depui actele pentru autorizatie:

 

actul de proprietate (copie legalizată),

certificat de rol,

proiect pentru obţinerea autorizaţiei de construcţie,

toate avizele solicitate prin Certificatul de urbanism,

Certificatul de urbanism (copie),

contract cu o firmă de salubrizare,

acordul notarial al vecinului sau al coproprietarilor (după caz), chitanţă taxă.

 

 

Noi am dat o groaza de bani la primarie anul asta ptr o prostie de autorizatie...tot din bunavointa unui vecin...chiar daca aveam certificat de urbanism :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate emite autorizatie de construire pentru o lucrare deja executata.

 

un expert tehnic autorizat va realiza o expertiza tehnica prin care va constata existenta compartimentarii actuale. pe baza expertizei tehnice se poate face o rectificare in cartea funciara privind noua recompartimentere a locuintei. acel axtras CF trebuie dus la primarie si dovedit care este compartimenterea actuala a apartamentului. aceasta ar fi o solutie.

 

dar cea mai sanatoasa este impacarea cu vecinii. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba se poate :crazy:

 

Iar impacarea cu vecinii e tardiva, din moment ce plangerea e depusa. Serviciul de Urbanism o data sesizat asa ramane. Nu cred ca difera de la o primarie la alta. Iar extrasul CF nu atesta nimic ptr primarie, atata timp cat nu exista certificatul si autorizatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2:

Bucurestiul meu iubit :crazy:

 

 

Daca elibereaza certificatul de urbanism sunt obligati sa-ti dea autorizatia oricand... plus o amenda ca nu ai avut pana atunci. Pe aici se mai sesizeaza serviciul si din oficiu :lol2: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca elibereaza certificatul de urbanism sunt obligati sa-ti dea autorizatia oricand... plus o amenda ca nu ai avut pana atunci. Pe aici se mai sesizeaza serviciul si din oficiu :lol2: :lol2:

 

certificatul si autorizatia de construire au ambele termene de valabilitate....plus ca amenda pentru lucrarile o data executate si neautorizate se prescrie in 2 ani :crazy:

daca asa e practica....interesant.... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
certificatul si autorizatia de construire au ambele termene de valabilitate....plus ca amenda pentru lucrarile o data executate si neautorizate se prescrie in 2 ani :crazy:

daca asa e practica....interesant.... :lol2:

stiam ca 3 ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×