Sari la conținut
Forum Roportal
gintna

Contract de donatie cu drept de habitatie viagera

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sotul meu a incheiat un contract de donatia cu sora (aceasta dobandind imobilul prin cumparare inaintea casatoriei), in urma caruia donatoare face mentiunea ca imobilul ce se doneaza este grevat de dreptul de abitatie viagera in favoarea parintilor. Donatarul intra in stapanirea de drept a imobilului de astazi, iar in stapanirea de fapt va intra numai dupa decesul parintilor intrucat acestia au rezervat si isi pastreaza asupra imobilului dreptul de abitatie viagera.

Actul de donatie mai poate fi atacat de cineva?

Ce drepturi are sotul meu? Poate renova, construii, inbunatatii, locuii (investind in ultimii 2 ani de la incheierea contractului o suma considerabila)? Tot sotul meu achita toate utilitatile acestei proprietati.

Ce drepturi au socrii mei? Ne pot interzice accesul pe proprietate pana la decesul acestora? Au derptul de a locui permanent?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul tau este practic proprietarul imobilului si poate face orice imbunatatiri doreste.

Socrii tai au numai drept de sedere permanent in acel imobil si nu iti pot ingradi sub nicio forma accesul.

Iar actul de donatie poate fi revocat doar de catre donatar sau copii acestuia. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×