Sari la conținut
Forum Roportal
nelush2103

Problema stomatologica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o problema destul de delicata. Am inceput in luna martie o lucrare stomatologica, extractie, plombare si kucrare protetica. Nu mi s-a spus de la inceput o suma estimativa, iar dupa ce am achitat cam 1500 ron( sume cerute dupa fiecare sedinta la medic ) a venit dentista si mi-a spus ca lucrarea protetica din partea de sus costa 4000 ron si este din ceramica, o parte fixa ( pe centru ) si mobila pe laterale. Am achitat avansul 2000 ron, s-a facut lucrarea ( cu perioade in care dentista a lipsit ) iar dupa ce mi-a fixat-o, la cateva zile mi-a cazut partea fixa, de era sa o inghit. M-am speriat de groaza. De atunci ( 16.06 ) cand am achitat diferenta nui am mai putut lua legatura cu dentista, decat acum o 2 saptamani, cand am mers si am explicat siruatia. Mai mult decat atat, am contactat in Bucurtesti un stomatolog care mi-a spus ca am fost pacaliot, ca lucrarea nu este din ceramica ci din plastic. Am contactat ulterior tehnicianul dentar care a confirmat ca asa este, comanda facuta de dentista a fost pentru lastic nu pentru ceramica. Pentru partea protectica inferioara mi s-a spus ca m-ar mai costa aprox 2700 ron, plus restul chelt ptr tratament. Am cerut sa mi se dea o hartie care s demonstreze din ce material este executata lucrarea, si sa-mi dea garantia pentru protez. Mi s-a refuzat total. Mentionez ca atunci cand mi-a cazut proteza fixa, am scanat-o deoarece se observa ca nu avea material de cimentare pe toti dintii. Mi s-a mai pus o plomba cu coronita, naiba stie ce, dara care ma doare groaznic de m-am saturat de luat calmante si degeaba. Mentionez ca nu mi s-a dat niciodata chitanta, ci abia in data de 16.07. cand am cerut eu, pentru a face doavada la o nbanca ptr obtinerea unui nou credit ( si primi bani au fost tot in urma unui credit ), in total am achitat 5500 ron, iar acum stau cu proteza in buzunar si cu dureri de masea groaznica.Ce pot face pentru a-mi recupera banii si pentru a merge la alt medic stomatolog. Unde as putea sa ma adresez si sa sesizez aceasta situatie.

Va rog daca se poate mai detaliat si pe mail nelush2103@yahoo. Pun la dispozitie si foto cu proteza. Va multumesc.

post-167765-1217329387_thumb.jpg

post-167765-1217329409_thumb.jpg

post-167765-1217329847_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai faci asa:

Iei frumos proteza, chitantele pe care le ai, te duci la Oficiul pentru Protectia Consumatorului urgent. Spui ce ai patit, le spui ca nu esti multumit de nimic din ce a intreprins dentista si ceri toti banii inapoi. Arati dovada ca ai luat un credit pentru a executa aceasta lucrare si mai ceri si niste daune . Pai da, pentru ca tu platesti dobanzi la banca acum, nu?Cat despre dovada materialului component din lucrare, orice cabinet de tehnica dentara ar trebui sa iti dea, spui si tu ca ti-au cerut la IML asa ceva :roll:

 

Tine-ma la curent, oricum e jenant ce s-a intamplat...........

Dar du-te azi, la OPC nu mai astepta

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai faci asa:

Iei frumos proteza, chitantele pe care le ai, te duci la Oficiul pentru Protectia Consumatorului urgent. Spui ce ai patit, le spui ca nu esti multumit de nimic din ce a intreprins dentista si ceri toti banii inapoi. Arati dovada ca ai luat un credit pentru a executa aceasta lucrare si mai ceri si niste daune . Pai da, pentru ca tu platesti dobanzi la banca acum, nu?Cat despre dovada materialului component din lucrare, orice cabinet de tehnica dentara ar trebui sa iti dea, spui si tu ca ti-au cerut la IML asa ceva :roll:

 

Tine-ma la curent, oricum e jenant ce s-a intamplat...........

Dar du-te azi, la OPC nu mai astepta

Oficiul pentru Protectia Consumatorului se ocupa cu astfel de probleme? Nu colegiul medicilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×