Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Saracul Lazar e unul singur, tot patriarhii au fost toti putrezi de bogati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lazar cel sarac si bubos a fost unul singur dat ca exemplu de mantuire dintre saracime si prostime.

Patriarhii Avraam, Isaac, Iacov, David, Solomon, au fost putrezi de bogati, preacurvari, sex cu roabele, iar ultimul, inteleptul Solomon a avut nu mai putin de 400 de amante.

 

Cu toate acestea, preacurvarul Avraam, tatal natiunii arabe prin Ismael (copil de tufă), e suficient de bogat pentru a-l tine pe săracul Lazăr la s

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesante ideile si comparatia pildelor cu comunismul da nu prea inteleg unde bati.Care e subiectul topicului defapt?

 

Daca ma i-au dupa titlul topicului eu afirm clar ca Dumnezeu nu este numai un Dumnezeu al saracilor si nici in special al lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesante ideile si comparatia pildelor cu comunismul da nu prea inteleg unde bati.Care e subiectul topicului defapt?

 

Am o bănuială, cum că bogatul din pilda respectivă, e la origine tot un sărăntoc. un fel ciocoi nou.

 

Ciocoii vechi sunt aia cu tradiţie, ciocoii noi, sunt ăştia ridiccaţi din r

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat si eu pe forumul acesta cit m-am inselat crezind ca cea mai mare umilinta este sa te faca nebun...

un prost... Cel mai rau este sa ramii singur si sa te aplaude prostii.

Editat de mi0rita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o bănuială, cum că bogatul din pilda respectivă, e la origine tot un sărăntoc. un fel ciocoi nou.

 

Ciocoii vechi sunt aia cu tradiţie, ciocoii noi, sunt ăştia ridiccaţi din r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt Cleric Si de ce ma rog , in opinia ta acei romani care spala- indiferent ce - in Italia sunt "netrebnici". Ca incearca sa depaseasca conditia de "Lazar"? Unde-i rusinea ca nu imi dau seama.......? Tu nu iti speli "buda" acasa?

 

Miorito, mesajul tau a fost foarte inspirat, pacat ca ai editat.

E mai sus, se postase de 2 ori... Nu ma razgindesc ca Preston care deunazi ne invita la emigrare... "sa se purifice" Romania...

Probabil ca astazi n-are cine sa-i spele lui WC-ul... si este intr-o mica criza...de personal. Fiecare cu problemele lui...

Editat de mi0rita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt Cleric Si de ce ma rog , in opinia ta acei romani care spala- indiferent ce - in Italia sunt "netrebnici". Ca incearca sa depaseasca conditia de "Lazar"? Unde-i rusinea ca nu imi dau seama.......? Tu nu iti speli "buda" acasa?

 

Miorito, mesajul tau a fost foarte inspirat, pacat ca ai editat.

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt Cleric Si de ce ma rog , in opinia ta acei romani care spala- indiferent ce - in Italia sunt "netrebnici". Ca incearca sa depaseasca conditia de "Lazar"? Unde-i rusinea ca nu imi dau seama.......? Tu nu iti speli "buda" acasa?

 

Nu eu spun ca sluga e netrebnica indiferent daca isi face sau nu datoria, Isus spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu eu spun ca sluga e netrebnica indiferent daca isi face sau nu datoria, Isus spune.

 

Bine.

In opinia ta cum ar trebui sa fie "adevaratii" robi? Sa isi faca treaba din inima fara sa comenteze? Sa se razvrateasca? Sa creeze o societate secreta si sa dea o lovitura, pentru ca acea conditie de "rob" sa dispara din patura sociala? Ce s-ar face atunci cei ca tine? De cine s-ar folosi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu eu spun ca sluga e netrebnica indiferent daca isi face sau nu datoria, Isus spune.

Isus spune sa nu iei in deridere (cine va nesocoti) cuvintul lui Dumnezeu... ca va fi vai si amar de capul aceluia...

Editat de mi0rita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×