Sari la conținut
Forum Roportal
Karkus

Joc istorico-social

Postări Recomandate

Vin sa fac reclama unui joc, sper ca aici e topicul potrivit. Si mai sper sa nu incalc vreo regula a forumului.

 

Nu stiu daca am am voie sa scriu numele jocului asa ca mai bine ma abtin.

Poate unii ati auzit de el - e in multe topuri.

 

Ah si descrierea...uitasem.

 

E vorba despre perioada renascentista. Jocul e facut aproape in totalitate dupa istoria reala a Europei.

Ai un caracter, il evoluezi usor usor de la lvl 0 la lvl 3 ( proces luuuung ). Cum avansezi nivele ai mai multe lucruri de facut. La inceput esti un biet tzaran - poti doar munci si manca. Apoi iti cumperi camp (grau/porumb/legume/porci/vaci/oi), il cultivezi, vinzi recolta, faci un banutz si mergi cu tot avantul spre lvl superior. La lvl 2 poti practica o meserie (tamplar/fierar/morar/brutar/macelar/croitor). La lvl 3 mergi la universitate si inveti, iar mai apoi te apuci de predat.

Momentan in Valahia exista 7 orase, toate cu primarul lor si sub conducerea Consiliului, care coordoneaza toate activitatile din principat.

Principatul are legi stricte si cei care le incalca ajung la tribunal.

Exista piata unde vinzi/cumperi produse, exista taverna ( un fel de chat cu grafica super ) unde discuti cu ceilalti tarani ai orasului. Exista un forum foarte animat. ( defapt taverna si forumul fac jocul atat de special ). Exista armate ( desi razboi n-a avut nimeni curaj sa duca ), exista politica - cum va spuneam cu tot cu primari si consilieri.

Iti poti imbraca personajul dupa bunul plac, cu hainele cumparate de la croitori.

Iti poti marii statusuri ( putere/inteligenta/carisma ) mancand anumite tipuri de mancare.

Poti muncii la mina, la biserica, la campul tau, la campul altora, la atelier sau la lac/padure/livada ( astea 3 din urma difera in functie de oras ).

Eu as zice ca e o copie fidela a vietii si atmosferei din Renastere.

Jocul este in romana cat si in multe alte limbi.

 

Probabil mai sunt si alte aspecte ale jocului care momentan imi scapa.

 

Daca e cineva interesat il rog sa-mi trimita mesaj privat. Cei care se vor inregistra vor fii ajutati de catre mine in intelegerea jocului.

 

hai bafta si imi cer scuze din nou daca am gresit locul topicului. Sunt nou nu de alta. Probabil ma veti mai vedea pe-aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vin sa fac reclama unui joc, sper ca aici e topicul potrivit. Si mai sper sa nu incalc vreo regula a forumului.

 

Nu stiu daca am am voie sa scriu numele jocului asa ca mai bine ma abtin.

 

Poti scrie numele.. L-am mutat in sectiunea jocuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×