Sari la conținut
Forum Roportal
whiz-kid

Intocmire carte de munca

Postări Recomandate

Eu am cautat un job pentru o perioada scurta de timp care se intinde pe aprox 3 luni..si am gasit..doar ca nu le-am marturisit angajatorilor in mod explicit faptul ca intentionez sa lucrez pt 3 luni. Ei mi-au cerut un act in original, ca de exemplu certificat de nastere pt a imi face carte de munca. Voi putea pleca astfel de la locul de munca dupa 3 luni si in ce conditii? De fapt daca ma gandesc bine, nici nu sunt 3 luni, ci mai putin..2 luni si-un pic.. :o: Se poate incheia o carte de munca pt o perioada asa scurta? Vechimea anilor de facultate se va pastra ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate incheia contract individual de munca pe perioada nedeterminata si atunci pleci cand vrei cu preaviz de demisie(15 zile)

sau se poate incheia contract individual de munca pe perioada determinata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt demisie sunt 15 zile lucratoare,nu? in cazul concedierii erau 15 zile cu tot cu weekenduri parca.. am incheiat un astfel de contract intre noi, fara sa fie inregistrat nicaieri

Multumesc pt raspuns ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca am 33 de ani si n-am carte de munca :lol2: :focus: nu-s tocmai calificat sa te ajut, si totusi ma chinui sa inteleg ce vroiai sa spui cu pastrarea vechimii anilor de facultate. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am cautat un job pentru o perioada scurta de timp care se intinde pe aprox 3 luni..si am gasit..doar ca nu le-am marturisit angajatorilor in mod explicit faptul ca intentionez sa lucrez pt 3 luni. Ei mi-au cerut un act in original, ca de exemplu certificat de nastere pt a imi face carte de munca. Voi putea pleca astfel de la locul de munca dupa 3 luni si in ce conditii? De fapt daca ma gandesc bine, nici nu sunt 3 luni, ci mai putin..2 luni si-un pic.. :lol2: Se poate incheia o carte de munca pt o perioada asa scurta? Vechimea anilor de facultate se va pastra ?

dupa noile reglementari ITM , poti beneficia de vechime in munca cumulata...

conditia este sa ai contract inregistrat la ITM de catre angajator...

nu conteaza cate zile ai lucrat...conteaza doar contractul inregistrat la inspectoratul teritorial al muncii si platile catre stat ale angajatorului si ale tale...

acumulezi puncte vechime....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Justificata atitudinea ta (esti studenta,vroiai un ban,ti-a fost teama sa fii cinstita si sa spui de la inceput ca lucrezi doar pe perioada vacantei) dar,citind postarea ta,am zimbit amar si am gindit: :P "Uite,cum isi bat joc unii de angajatorii cinstiti!Si eu,am muncit zi lumina...12 ani ca nu vroiau angajatorii sa faca forme legale!"

Pe cartea de munca am 12 ani vechime cind in realitate am 24. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Justificata atitudinea ta (esti studenta,vroiai un ban,ti-a fost teama sa fii cinstita si sa spui de la inceput ca lucrezi doar pe perioada vacantei) dar,citind postarea ta,am zimbit amar si am gindit: :P "Uite,cum isi bat joc unii de angajatorii cinstiti!Si eu,am muncit zi lumina...12 ani ca nu vroiau angajatorii sa faca forme legale!"

Pe cartea de munca am 12 ani vechime cind in realitate am 24. :D

trist Bagherra...dar in cazul meu sunt mai multe motive la mijloc..cat sunt studenta, nu vreau carte de munca, indiferent de perioada lucrata...nu va fi mare lucru, pt ca e posibil nici sa lucrez 3 luni aici..as vrea sa mai fac totusi si altceva in vacanta ;)

eu mi-am cautat un job mai bun, adecvat pregatirii mele de pana acum..astfel incat sa nu lucrez de dimineata pana seara...dar am tot fost intampinata de refuzuri..desi placeam angajatorilor, ei nu ma puteau angaja, deoarece in octombrie plec din acest oras. M-am saturat de refuzuri, asa ca in acest caz nu am mai marturisit..nici nu e vina mea in totalitate..asta e situatia..celorlalti angajatori nu le-a pasat de mine, cand m-au refuzat..

C`est la guerre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×