Sari la conținut
Forum Roportal
vertigo imobiliar

Inchiriere apartament - proprietar decedat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am urmatoarea problema. Am un apartament care a apartinut bunicii si care a decedat. Vreau sa inchiriez apartamentul dar chiriasul are nevoie de contract inregistrat la financiar pentru punct de lucru al societatii.

 

Apartamentul a ramas pe numele bunicii si nu am facut nici un demers in privinta asta.

 

Ce pot sa fac? Exista vreo solutie pentru al inchiria si de a inregistra contractul la financiar in conditiile de fata? Mentionez ca este destul de urgenta treaba. Eventual in cazul in care nu am nici o solutie imi puteti spune ce implica schimbarea actelor de proprietate (timp si bani)?

 

Multumesc,

Adi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Am urmatoarea problema. Am un apartament care a apartinut bunicii si care a decedat. Vreau sa inchiriez apartamentul dar chiriasul are nevoie de contract inregistrat la financiar pentru punct de lucru al societatii.

 

Apartamentul a ramas pe numele bunicii si nu am facut nici un demers in privinta asta.

 

Ce pot sa fac? Exista vreo solutie pentru al inchiria si de a inregistra contractul la financiar in conditiile de fata? Mentionez ca este destul de urgenta treaba. Eventual in cazul in care nu am nici o solutie imi puteti spune ce implica schimbarea actelor de proprietate (timp si bani)?

 

Multumesc,

Adi

pai..

in primul rand trebuie sa faci succesiunea..

fara succesiune nu ai titlu de propietate nici tu, nici altii care sunt in drept..

nu il poti inchiria pentru ca ,momentan, nu este pe numele tau si nu poti dispune de el.

prin inchiriere tu ai niste foloase , care in mod normal ar trebui sa fie impartite la toata masa succesorala..

...............

1.succesiune --la notariat..

2. administratie financiara..intabulare, etc..

timp= cateva saptamani

bani= functie de zona, constructie, notar..oricum--zeci de milioane..

..............

daca esti sigur ca apartamentul este al tau ( nu mai sunt pretendenti ) poti incheia un act notarial intre tine si firma..

intre timp faci succesiunea..

intreaba cel mai bine un notar public

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×