Sari la conținut
Forum Roportal
johnyk_vl

Ce alte site-uri de licitatii online mai cunoasteti?(la fel ca ebay.com)

Postări Recomandate

Sunt curios ce alte site-uri de licitatii online(ca aceasi structura sau conceptie ca si ebay.com,ma refer la sistem de calificative,licitatii,cumpararturi instant) mai exista si pot fi utilizate si de catre romani(vanzare/cumparare).Ma intereseaza cele de tip international,dar si daca exista in Romania asa ceva(desigur in afara de Okazii.ro)...Va rog dati exemple,daca cunoasteti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am impresia ca tu nu faci diferenta intre un magazin virtual, precum Amazon si un bazar virtual, precum eBay.

 

Mai exista un concurent al lui eBay, am uitat cum se numeste, dar nu gasesti acolo nimic din ce nu gasesti pe eBay.

Nu are concurenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curios ce alte site-uri de licitatii online(ca aceasi structura sau conceptie ca si ebay.com,ma refer la sistem de calificative,licitatii,cumpararturi instant) mai exista si pot fi utilizate si de catre romani(vanzare/cumparare).Ma intereseaza cele de tip international,dar si daca exista in Romania asa ceva(desigur in afara de Okazii.ro)...Va rog dati exemple,daca cunoasteti...

 

Amazon nu este un site de licitatii ci o platforma de vanzare iti spun asta pt ca eu vad acolo de niste ani.

Ebay este cea mai mare platforma de licitatii pe care o cunosc tot din proprie experienta.

Exista multe alte platforme de vanzare, mai mult sau mai putin specializate, daca vrei mai multe detalii intreaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Intr-adevar amazonul nu e un site de licitatii, dar de exemplu si pe ebay poti sa vinzi la un pret fix.

Principalele 2 reguli ale une afaceri on-line sunt:

1. ce vand si la ce pret.

2. prin ce vand si cat ma costa provizioanele de vanzare.

Este hiper cunoscut faptul ca pe e-bay majoritatea produselor "banale" se liciteaza 30-40% sub-pret sau deloc.

Concluzie---va trebui sa vinzi si la pret fix daca vrei sa ai profit...sau eventual vinzi produsele prin licitatie dar castigi din transport, adica un provizion d vanzare mai mic.

 

Pt. MoselAnca...mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vand pe amazon de 4 ani, nu electronice, dar n-are importanta... in primul rand trebuie sa-ti deschizi un cont bancar in tara in care vrei sa vinzi (de ex eu daca vreau sa vand in USA tre sa am cont acolo) , in al doilea rand trebuie sa citesti cu foarte mare atentie toate paginile de ajutor, pt ca sistemul Amazon e complet diferit de Ebay... adica tu ca dealer ai o mult mai mare responsabilitate. Nu stiu cat merita un transport din Ro, avand in vedere ca in Amazon pretul transportului e fix si egal pt toata lumea. Comisioanele sunt destul de mari deoarece Amazon incaseaza practic banii de la client si iti vireaza apoi Neto-ul in cont de 2 ori pe luna. Ai grija, momentan tot sistemul e in reorganizare si e o bulibasala intreaga...

A uitai :) in amazon nu poti introduce nici un obiect daca acesta nu exista in cataloage si nu are EAN sau ISBN decat daca esti firma si platesti un abonament, abea atunci poti face propriile pagini de catalog...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×