sau Inregistrare
  
  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu poti crea un subiect nou
  • Acest topic e inchis

Un sistem democratic ce poate fi si ce nu poate fi considerat "democraţie" Evaluare topic: - - - - -

#1 Utilizator offline   Hellena MD 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Advanced Member
  • Mesaje: 587
  • Inregistrat: 15-March 08

Scris 27 June 2008 - 11:29 AM

Utilizarea termenul "democraţie" pānă şi de către regimurile comuniste a dus la obişnuinţa de a invoca "democraţia" chiar şi īn cele mai anti-democratice măsuri sau proceduri.

Pe topicul despre principiile care ar trebui să stea la baza modificării Constituţiei, discuţia s-a īmpotmolit īn definiţia termenilor. Pornind de la ideea că īntr-un sistem democratic, societatea este organizată şi condusă īn funcţie de voinţa poporului, poate ar fi bine să vedem ce măsuri, ce soluţii şi ce proceduri reflectă voinţa poporului, deci pot fi considerate autentic democratice.

Baza discuţiei ar trebui să fie următoarea: orice măsură, orice soluţie şi orice procedură care nu reflectă voinţa poporului, care deturnează voinţa poporului sau care se opune voinţei poporului este anti-democratică.

Iar pentru funcţionarea practică a unei democraţii, e nevoie de rezolvarea cātorva probleme de bază:

- Cine este "poporul"? Care dintre cetăţeni sunt consultaţi īn luarea unei decizii democratice şi care nu?
- Ce tip de majoritate este necesară pentru a considera că o decizie reprezintă voinţa poporului? Mai multe tipuri de decizii necesită mai multe tipuri de majorităţi.
- Ce modalităţi practice de consultare a voinţei poporului se pot utiliza?
- Cānd devine o decizie nedemocratică sau chiar anti-democratică?
- Cānd se poate considera că un politician reprezintă voinţa poporului şi cānd se poate considera că nu o mai reprezintă?
0

#2 Utilizator offline   Moftangiu 

  • Orhidee
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Advanced Member
  • Mesaje: 2.474
  • Inregistrat: 25-May 07

Scris 27 June 2008 - 11:38 AM

Ar trebui tinut cont si de urmatoarele:
- Nu exista o vointa a poporului unitara.
- Vointa majoritatii poporului poate fi in contradictie cu principii general acceptate pe paln mondial, (ex principiul respectarii proprietatii, sau al legalitatii).

Aceasta postare a fost editata de gheorghe35: 27 June 2008 - 11:39 AM

0

#3 Utilizator offline   Pippo 

  • Orhidee
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Gold Member
  • Mesaje: 7.888
  • Inregistrat: 03-January 08

Scris 27 June 2008 - 11:40 AM

Foarte bun topic care va duce la concluzia ca organizarea actuala este anti-democratica.

Aranjam pariurile? :blink:

Sa nu fiti dezamagiti, inca mai exista libertatea de a vorbi (singura adevarata libertate obtinuta dupa 89). Si la sfarsitul topicului acestuia va puteti muta pe topicul "Daca as fi presedinte..." cu "pareri de presedinte", poate se gaseste vreo solutie :o:
0

#4 Utilizator offline   G_Eugen 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Full Members
  • Mesaje: 860
  • Inregistrat: 22-October 07

Scris 27 June 2008 - 11:42 AM

Organizarea actuala este antidemocratica total.
0

#5 Utilizator offline   Hellena MD 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Advanced Member
  • Mesaje: 587
  • Inregistrat: 15-March 08

Scris 27 June 2008 - 12:08 PM

Vezi postareagheorghe35, la Jun 27 2008, 12:38 PM, a spus:

- Nu exista o vointa a poporului unitara.

Nu există. Dar voinţa poporului trebuie determinată, īn diverse situaţii. Stabilim nişte moduri de a o determina şi nişte moduri de a evalua dacă o putem considera majoritară sau nu. Precum şi situaţiile clare īn care este necesară determinarea voinţei poporului.

Vezi postareaPippo, la Jun 27 2008, 12:40 PM, a spus:

Foarte bun topic care va duce la concluzia ca organizarea actuala este anti-democratica.

Nu credeam să ajungem să fim de-acord vreodată :blink: Dar cred că ai perfectă dreptate.
Ce facem atunci? Cum ar trebui să arate o organizare democratică?

Aceasta postare a fost editata de Hellena MD: 27 June 2008 - 12:09 PM

0

#6 Utilizator offline   G_Eugen 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Full Members
  • Mesaje: 860
  • Inregistrat: 22-October 07

Scris 27 June 2008 - 12:10 PM

Ca in Elvetia
0

#7 Utilizator offline   Ali_Buli_Mangli 

  • Lalea
  • PipPipPip
  • Grup: Banned
  • Mesaje: 148
  • Inregistrat: 27-June 08

Scris 27 June 2008 - 12:12 PM

Vezi postareaG_Eugen, la Jun 27 2008, 01:10 PM, a spus:

Ca in Elvetia


In Elveţia predomina elitele autentice in ponderea populatiei. Tu nebun cu acte in regula vrei sa fi "ca in Elvetia"? Nu te opreste nimeni, iar cand intri in criza sa sti ca nu s-au desfiintat camasile de forta.
0

#8 Utilizator offline   G_Eugen 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Full Members
  • Mesaje: 860
  • Inregistrat: 22-October 07

Scris 27 June 2008 - 12:13 PM

eu ma prosternez in fata atotputernicei amerikia si ue.
slava 1000 de ani.
sunt perfectiunea intruchipata.
0

#9 Utilizator offline   Hellena MD 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Advanced Member
  • Mesaje: 587
  • Inregistrat: 15-March 08

Scris 27 June 2008 - 12:14 PM

Vezi postareagheorghe35, la Jun 27 2008, 12:38 PM, a spus:

- Vointa majoritatii poporului poate fi in contradictie cu principii general acceptate pe paln mondial, (ex principiul respectarii proprietatii, sau al legalitatii).

Atunci īnseamnă că poporul trebuie educat. Fie din mers, fie īnainte de a se adopta democraţia. Īn lipsă de ceva mai bun, putem stabili care sunt principiile pe care le aplicăm, chiar īmpotriva voinţei populare. Dacă voinţa populară constă īn uciderea cu pietre a unei adolescente, atunci trebuie să stabilim īn ce situaţii voinţa populară poate fi ignorată sau chiar īncălcată.

Vezi postareaAli_Buli_Mangli, la Jun 27 2008, 01:12 PM, a spus:

In Elveţia predomina elitele autentice in ponderea populatiei.

Adică populaţia e educată.

Aceasta postare a fost editata de Hellena MD: 27 June 2008 - 12:17 PM

0

#10 Utilizator offline   G_Eugen 

  • Crin
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Full Members
  • Mesaje: 860
  • Inregistrat: 22-October 07

Scris 27 June 2008 - 12:18 PM

Sa ne prosternam cu totii in fata atotputerniciei si luminatiei ue si amerikiei cea atoatestiutoare
slava lor(acum eu sunt in genunchi)
sa ne rugam sa ne impartaseasca si noua din mila lor si din preaplinul de bunatate si stiinta perfecta.
acolo curge numai lapte si miere si pe strazi cainii au nu covrigi in coada ci cozonaci poleiti cu miere iar la fiecare fantana curge numai pepsi cola.
da Doaaaamneeee.(tot in genunchi ma aflu si cu capul plecat,atitudine tipica pt. un roman,ca doar aia sunt si trebuie sa stau cu capulplecat ca de aia sunt roman)
0

Reclama



Impartaseste acest subiect:


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu poti crea un subiect nou
  • Acest topic e inchis


Subiecte similare Collapse

  Topic Deschis de Replici Vizualizari
Topic inchis Consecintele Integrarii Romaniei in UE GiiieeMan  36 9.054
Topic inchis cultura politica Carrina_19  3 5.267
Topic inchis USA - ce se intampla acolo jet li  119 19.178
Topic inchis LEGION SICULIS.
Ce parere aveti?
tjedy2000  12 8.222
Topic inchis Pe 12 decembrie VOTATI CA MINE !!! Ceausescu  7 6.969