Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

BATAIE DE LA PARINTI (ce spune legea?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este posibil ca in Canada se va aproba o noua lege cu privire la maltratarea fizica a copiilor de catre parintii lor.Mai pe sleau zis daca ai pus degetul pe ei iti va fi inaintat proces criminal care va rezulta in cazier si poate si incarcerare.Iar copii ti-i ia statul.

 

Cum stau treburile in Romania sau in tarile pe unde traiti? Si care sunt parerile voastre personale in privinta aprobarii acestei legi si a severitatii pedepsei ?

 

Daca sunteti PENTRU sau CONTRA....de ce? Intrebare pentru amindoua tabere.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi nici o sansa. Nu sunt in stare sa aiba grija de copiii din orfelinate dar sa isi dirijeze eforturile pentru protectia copilului. Legea nescrisa spune clar: bataie e rupta din rai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e facuta pentru a elimina violenta extrema fata de copii e ok, dar daca iti propui cu o lege sa elimini orice violenta e cam utopic si absurd...

 

Poate sa ajunga plodul sa iti comenteze de parca ti-ar fi el parinte nu tu lui... Da` in fine asta depinde si de persoana ta, cum il cresti etc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca sunt cam in urma aia ..:huh:

La noi este asa ceva de foarte multa vreme si se numeste Rele tratamente aplicate minorului. art.306 cod penal, este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.

Asadar..putem spune ca suntem mult inaintea multora.

 

Daca e facuta pentru a elimina violenta extrema fata de copii e ok, dar daca iti propui cu o lege sa elimini orice violenta e cam utopic si absurd...

 

Poate sa ajunga plodul sa iti comenteze de parca ti-ar fi el parinte nu tu lui... Da` in fine asta depinde si de persoana ta, cum il cresti etc..

Ce te mirii, ca in Ro este legal asa ceva de foarte multa vreme, chiar dintotdeuna , doar ca nu stie lumea sau nu e invocata legea nu inseamna ca nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil ca in Canada se va aproba o noua lege cu privire la maltratarea fizica a copiilor de catre parintii lor.

Mai pe sleau zis daca ai pus degetul pe ei iti va fi inaintat proces criminal care va rezulta in cazier si poate si incarcerare.Iar copii ti-i ia statul.

 

Cum stau treburile in Romania sau in tarile pe unde traiti? Si care sunt parerile voastre personale in privinta aprobarii acestei legi si a severitatii pedepsei ?

 

Daca sunteti PENTRU sau CONTRA....de ce? Intrebare pentru amindoua tabere.

Una-i maltratarea si alta-i "atingerea" pentru al obilga sa adopte un comportament adecvat.

Cand copilul se protapeste in fata ta si spune "nu vreau" mi se pare normal sa-i dau una la fund.

Legea ar trebui sa prevada diferenta intre maltratare si "bataia corectionala".

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici copiii au la dispozitie un numar verde la care pot suna daca au fost batuti de parinti.

am auzit, nu o data, cazuri in care copiii isi amenintau parintele ca suna la numarul verde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost amenintat, si i-am spus sa se duca la protectia copilui sa o duca la orfelinat daca nu-i convine.

Un minim de disciplina trebuie impusa cu metode "traditionale", daca cu vorba buna nu functioneaza.

Stiu ca multi spun sa aplici alte pedepse/sanctiuni sa-i restrictionezi accesul la preferinte, la televizol, la calculator etc, dar sunt unii care "au ambitz" si nu cedeaza nici asa.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una-i maltratarea si alta-i "atingerea" pentru al obilga sa adopte un comportament adecvat.

Cand copilul se protapeste in fata ta si spune "nu vreau" mi se pare normal sa-i dau una la fund.

Legea ar trebui sa prevada diferenta intre maltratare si "bataia corectionala".

 

Zilele astea am avut langa mine o femeie care parea normala. Si spun asta pentru ca imi povestea cu seninatate cum l-a educat ea pe baiatul ei acum 20 si ceva de ani in urma, cu bataile administrate.De exemplu radea cum o data, era cat pe-aci sa-i sara copilului in ochi, catarama de la cureaua cu care il "cumintea". Si aopi s-a laudat ca niciodata nu mai facuse copilul "obraznicia" respectiva...

 

Ma uitam la ea si o ascultam nevenindu-mi sa cred cu cata nonsalanta povestea.Personal si eu am fost batuta cand eram copil si nici acum nu mi-am putut ierta parintii pentru asta. Am fost un copil cuminte, singurele " obraznicii" care meritau pedepsite cu bataia erau notele sub 8 si tupeul de a le raspunde obraznic, cica.

 

N-am sa fiu de acord cu bataia niciodata pentru ca nu pot uita cata suferinta este in sufletelul unui copil cand este lovit cu rautate si ura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×