Sari la conținut
Forum Roportal
amp

Hepatita X, colecistita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

Va spun istoria mea, as fi foarte recunoscator daca cineva mi-ar da un sfat.

Am virsta de 25 ani, de vreo 5 ani am aflat o noutate ca am colecistita cronica (vez. biliara sub forma de sept), si ficatul e in starea nu cea mai buna.

Istoria e urmatoare: la virsta de un an am fost diagnosticat cu hepatita B(in cartela medicala era scris "posibil B"). Dupa cite m-am documentat, am aflat ca in anul '83-'84 nu se cunostea de hepatita C.

De 5 ani fac analiza la hepatita B si C, anticorpi - si numai odata a dat pozitiv(cantitate foarte mica) la B.

E posibil sa fi avut hepatita B si C, si din cauza virstei care am avut sa nu mai fi ramas anticorpi in organism?

Cu colecistita rezolv problema prin zondaj duodinal cu zondul la fiecare jumatate de an, dar simt ca nu e deajuns, adica dupa vreo luna dupa zondaj ma simt la fel ca si inainte (greutate in partea dreapta a abdomenului).

Ma tem sa o spun, dar mi-i foarte frica de ciroza, sunt o persoana care nu prea pot sa tzin diete: mincare la timp, fumez, mai beau cite vreo bere plus am un serviciu destul de nervos. Cel mai tare ma deranjeaza starea in care sunt permanent - ori balonare ori pancreasul ma supara rau de tot, cel mai usor e durerea in starea dreapta a abdomenului.

Ma gindeam sa tai vezica biliara - ar fi un variant?

E posibil din cauza vezicii biliara sa faci ciroza?

 

Va multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca ai avut hepatita B mai demult, dar te-ai vindecat.

Cind ai facut ultima oara Antigenul HBS si ce ti-a iesit?

Varianta cea mai buna ar fi sa vezi cit de mult din problema ta se rezolva cu un regim alimentar si de viata sanatos.

E posibil, dar nu cred ca e cazul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colecistitele cronice sunt afectiuni inflamatorii cronice ale veziculei biliare, de obicei secundare unor focare cronice aflate la distanta.

 

Etiopatogenie

Cauzele incriminate in etiologia colecistitelor cronice sunt variate: infectioase, chimice, alergice, neuro-hormonale, distrofice. Infectiile sunt adesea factori determinanti. Existenta litiazei biliare este un factor important in aparitia colecistitei cronice. Afectiunile digestive (colita, apendicita, boala ulceroasa) pot provoca colecistite secundare. Printre factorii chimici incriminati mentionam refluarile de suc pancreatic in colecist, sarurile de aur, dozele mari si repetate de barbiturice, abuzul de antibiotice cu eliminare biliara etc.

 

Simptome

Boala se manifesta in general cu fenomene de dispepsie biliara si gastro-intestinala. Bolnavul se plange de "gust rau" in gura, de digestii greoaie, senzatie de plenitudine postprandiala, balonari abdominale, uneori arsuri epigastrice; se simte obosit, cu capacitatea de munca scazuta, acuza adesea cefalee sau fenomene de tip migrenos. Greturile sunt frecvente si se pot insoti de varsaturi. Alteori, predomina diareea postprandiala, cu usoare crampe abdominale. Cateodata, simptomatologia imbraca aspectul unei nevroze astenice, cu astenie fizica si psihica, insomnie sau somn agitat cu cosmaruri, cefalee rebela. La femei, se intalneste dismenoreea. Dureea veziculara poate sa fie moderata, aparand dupa mese mai bogate in grasimi sau sa atinga intensitatea unei colici veziculare.

 

Diagnostic diferential

Diagnosticul diferential se face cu ulcerul duodenal, pancreatita cronica, gastrita cronica, cu hepatita cronica.

 

Evolutie

Este lent-cronica, dar poate fi intretaiata de puseuri subacute sau chiar acute. Respectarea regimului de viata si de alimentatie poate asigura o evolutie favorabila si sa previna complicatiile.

 

Complicatii

La nivelul cailor biliare, boala se poate complica prin colecistita acuta, prin angiocolita acuta sau cronica, prin litiaza coledociana, prin oddita sau vezicula poate sa se cancerizeze. La nivelul ficatului, complicatiile intalnite sunt supuratiile hepatice, hepatitele cronice (mai frecvent colestatice) si ciroza hepatica

Profilaxia se realizeaza prin asanarea focarelor de infectie, ingrijind infectiile intestinale si pancreatice, tratand constipatia. La femei se va acorda o atentie deosebita ingrijirii discriniilor.

Tratament: in colecistita cronica cu litiaza, atitudinea terapeutica va fi aceea expusa la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2 luni in urma am facut antigenul HBS - negativ. cum am mai spus, in utlimi 5 ani am facut destul de des - si permanent negativ.

1. E posibil ca starea ficatului nu prea buna sa se fi datorat colecistitei cronice?

2. De cind sunt la evidenta la medicul hepatolog mi-am facut o impresie ca posibil nici nu am avut niciodata hepatita virala, dar din cauza simptomelor datorate septului la vezica biliara - medicii la virsta de un an m-au diagnosticat cu hepatita virala (au fost medici de raion). E posibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Da, dar mai probabil sa fie din cauza hepatitei B pe care ai avut-o.

 

2. Daca ai anticorpi anti hepatita B atunci ai avut-o, asta e clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai facut markerii de replicare virala la antigenul Ag HBs , Ag HBc , si ADN VHB (cel mai sensibil si mai persistent).?

Tgo.Tgp? Electroforeza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De 5 ani fac analiza la hepatita B si C, anticorpi - si numai odata a dat pozitiv(cantitate foarte mica) la B.

 

Atunci sint eu chior sau ce? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2frorianb - sorry, am avut in vedere ca a fost doar odata pozitiv, dar cantitate foarte foarte mica, am repetat dupa 2 saptamini si negativ. presupun ca a fost o greseala de laborator. din cauza ca si pina atunci si dupa - a fost numai negativ. :cheer:

 

2kahila -

Ag HBs - negativ

Ag HBc - negativ

ADN VHB - nu am facut, chiar vroiam sa-l fac in viitorul apropiat. locuiesc in R.Moldova - aceasta analiza se face doar contra bani (multi).

 

Tgo, Tgp - am facut - nu am rezultatele la mine. dar nu sunt din cele mai bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2frorianb - sorry, am avut in vedere ca a fost doar odata pozitiv, dar cantitate foarte foarte mica, am repetat dupa 2 saptamini si negativ. presupun ca a fost o greseala de laborator. din cauza ca si pina atunci si dupa - a fost numai negativ. :cheer:

 

2kahila -

Ag HBs - negativ

Ag HBc - negativ

ADN VHB - nu am facut, chiar vroiam sa-l fac in viitorul apropiat. locuiesc in R.Moldova - aceasta analiza se face doar contra bani (multi).

 

Tgo, Tgp - am facut - nu am rezultatele la mine. dar nu sunt din cele mai bune

 

 

Vino cu rezultatele si vorbim

ADNVHB nu se pot face cu bilet de trimitere de la medicul de familie? Nu aveti asa ceva R MOldova?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×