Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este cauza cancerului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Propun sa discutam despre cauzele posibile ale cancerului. Se cunosc sau nu?

Care este explicatia aparitiei cancerului?

Exista o terapie cauzala? Este terapia actuala o terapie cauzala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sustin terapia cauzala a cancerului, conform teoriei trofoblastice de aparitie a cancerului.

 

Terapia clasica a extirparilor & co., este buna. Insa dupa cum se stie exista lucruri bune, mai bune si foarte bune.

 

De ce sa stam toata ziua cu frica si sa extirpam alunite, cand se poate preveni aparitia si mai ales malignizarea lor.

 

Poate o sa vi sa para greu de crezut, dar cancerul este comparat la ora actuala cu o boala carentiala, cum este scorbutul sau anemia pernicioasa.

 

Exista un deficit de substante in organism, care corectat, duce la disparitia cancerului. Conform teoriei trofoblastice, cancerul nu este un act dusmanos impotriva organismului nostru. El rezultatul unui proces reparator al tesuturilor, proces care scapa insa de sub control si duce la supravindecare sau reparare (over-healing).

 

In momentul in care dezechilibrul si deficitul din organism este corectat acest exces de zel reparator poate fi stopat, tesutul excedentar este distrus, in urma ramanand numai tesut cicatricial.

 

Deci organismul poate rezolva singur aceasta problema, daca i se creaza conditiile necesare.

 

Si eu am alunite. Una chiar cu semne de degenerare "maligna". Am observat-o mai bine de un an de zile. In functie de conditiile pe care i le cream am observat un proces de flux si reflux. Erau momente cand pruritul se exacerba si marginea activa "inflorea", incercand sa se extinda, ca dupa aceea sa dea inapoi si sa para inactiva.

 

Prin "tratamentul" de corectare a carentelor, dupa doua saptamani am remarcat o decolorare generala a alunitelor si o restrangere a diametrului lor. Marginea activa a alunitei-problema sa-a "uscat" definitiv, in urma ramanand un fel de cicatrice.

 

Pentru informatii suplimentare stau oricand la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acesta prezentare EDIT: poate fi de folos tuturor celor interesati de aparitia si combaterea cu succes a cancerului. Informatiile au fost luate din cartea lui Edward Griffin "World Without Cancer".

 

In 1902, John Beard, profesor de embriologie la Universitatea din Edinburgh, Scotia, scrie un articol publicat in jurnalul medical Lancet, in care declara, ca intre celulele canceroase si anumite celule preembrionare, caracteristice fazei initiale a graviditatii, nu exista nici o diferenta. In termeni de specialitate, aceste celule normale se numesc trofoblaste. Cercetari ulterioare ale Profesorului Beard la-au condus sa concluzioneze ca, cancerul si trofoblastul sunt de fapt unul si acelasi lucru. Teoria sa este cunoscuta din aceasta cauza, ca teza trofoblastica a cancerului.

 

Trofoblastul manifesta in cadrul graviditatii toate caracteristicile clasice ale cancerului. El prolifereaza si se multiplica cu mare rapiditate, invadand peretele uterin pentru a pregati locul unde embrionul se va cuibari, pentru a fi protejat si hranit.

 

Trofoblastul este rezultatul unei reactii in lant, care are ca punct de plecare o alta celula, numita celula diploida omnipotenta. Pentru scopurile noastre o vom numi

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elia,

eu tocmai am gasit intamplator acest forum si am citit ceea ce ati postat si mi se pare foarte interesant.

As dori sa va intreb daca se pot face astfel de analize de urina pentru depistarea acestui hormon corionic gonadotrofic si in cazul in care se face si apare in urina ce trebuie facut?Adica , din cate am inteles eu acesta este un indiciu de cancer chiar daca semne specifice inca nu apar. In acest caz ce tratament se poate incepe sau ce altceva se poate face?

Si daca aceste analize necesita ceva special sau se pot face la orice laborator sau chiar cu testerul de sarcina pe care il gasesti in supermarketuri?

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o femeie este pozitiva la testul CGH, iar sarcina este exclusa, nu intra in discutie decat un proces reparator scapat de sub control, proces numit de oncologi cancer.

 

Daca examenul de urina este pozitiv, este bine sa fie confirmat si de un examnen de sange, care se poate face la ginecolog sau endocrinolog.

 

In cazul in care avem confirmarea, trebuiesc luate masuri de stopare a acestui proces reparator, scapat de sub controlul natural al organismului. Pe scurt aceste masuri cuprind alcalinizarea organismului, un aport crescut de enzime pancreatice si Amigdalina-Laetrile (AEA).

 

La rubrica tratamente naturiste de pe roportal puteti vedea postari recente sub numele Elia, cu indicatii terapeutice mai detaliate.

 

Cel mai important: NU INTRATI IN PANICA! Organismul nostru poate rezolva singur aceasta problema, daca este putin ajutat.

 

Pentru intrebari suplimentare puteti sa ma contactati si direct la adresa: mismed@rdslink.ro

 

 

Citat: "Toate testele de sarcina au la baza acelasi principiu - depisteaza prezenta in urina a unui hormon: gonadotrofina corionica (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! As vrea sa imi explice cineva, care cunoaste mult mai bine decat mine problema, cauza de aparitie a unui melanom malign. Este oare posibil sa fie declansat de "banalele alunite"? Sau expunerea la soare este vina? Ma intereseaza deoarece mama mea a fost diagnosticata acum un an cu aceasta maladie. Pana in prezent totul a decurs normal si bine, multumesc lui Dumnezeu!!! Nu au aparut complicatii, analizele sunt bune! Mi s-a mai spus ca primul an dupa operatie este hotarator. Este adevarat? Daca totul este sub control, exista motive grave de ingrijorare? Exista posibilitatea ca operatia sa fii inlaturat toate celulele canceroase? In prezent face tratament cu Interferon (Roferon Alfa...) si se simte relativ bine. As vrea, deci, daca cineva stie mai multe, sa-mi scrie sau sa-mi raspunda pe acest forum. Va multumesc din suflet! Cu stima, Adela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! As vrea sa imi explice cineva, care cunoaste mult mai bine decat mine problema, cauza de aparitie a unui melanom malign. Este oare posibil sa fie declansat de "banalele alunite"? Sau expunerea la soare este vina? Ma intereseaza deoarece mama mea a fost diagnosticata acum un an cu aceasta maladie. Pana in prezent totul a decurs normal si bine, multumesc lui Dumnezeu!!! Nu au aparut complicatii, analizele sunt bune! Mi s-a mai spus ca primul an dupa operatie este hotarator. Este adevarat? Daca totul este sub control, exista motive grave de ingrijorare? Exista posibilitatea ca operatia sa fii inlaturat toate celulele canceroase? In prezent face tratament cu Interferon (Roferon Alfa...) si se simte relativ bine. As vrea, deci, daca cineva stie mai multe, sa-mi scrie sau sa-mi raspunda pe acest forum. Va multumesc din suflet! Cu stima, Adela

 

Va rog sa cititi cu atentie articolul de mai sus, legat de teoria aparitiei cancerului, si o sa descoperiti, ca exista mai multi factori (cauzali, favorizanti, declansatori, etc.) care duc la aparitia cancerului.

Alunitele nu sunt altceva decat rezultatul in forma benigna a activitatii reparatorii a organismului, in urma unei leziuni cutanate provocate de factori fizici, chimici, etc. Radiatia solara poate fi o cauza de leziune cutanata, in urma careia organismul declanseaza procesul de reparare, care daca evolueaza normal, genereaza o tumoreta cutanata benigna (alunita).

Daca alunita este mai departe agresata si lezata de radiatia solara, se declanseaza un nou proces reparator, care se poate termina tot cu o formatiune benigna, in cazul in care organismul dispune de toti factorii necesari repararii si mai ales stoparii acestui proces.

Cand stoparea nu este posibila, avem ca rezultat formatiuni neoproliferative maligne de tipul melanomului.

 

Legat de mama dvs., pot sa va spun ca operatia nu este decat o masura paleativa, care poate ajuta la eliminarea "fructului" bolii din organism, dar nu rezolva boala in sine. Cauza bolii este mult mai adanca. Important este sa creem organismului conditiile necesare pentru a indeparta singur celulele "canceroase" din organism.

In corpul nostru iau nastere zilnic celule "canceroase", pe care organismul nostru le identifica rapid si le distruge, ... daca are conditii optime de lucru. Iar aceste conditii depind si de noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa nu uitam ca exista si cancere cu determinism genetic. Aberatii cromozomiale, mutatii de tot felul..toate acestea pot duce la aparitia cancerului. In cazul acesta este vorba doar de o alterare, o imbatranire sau o modificare din cazue exogene a genomului umani respectiv a secventei de nucleotide a ADN-ului.

Tesuturile nu trebuie sa fie neaparat lezate si sa intervina o reparare a acestora...care pana la urma sa scape de sub control. Toate tesuturile, inafara de cel nervos(se pare ca si acesta) isi reinnoiesc celulele(care parcurg cateva etape pana a ajunge celule diferentiate mature). O modificare pe ADN poate duce la absenta unei enzime(sau poate aparea o enzima modificate care nu mai detine acelasi rol) care favorizeaza diferentirea sau apoptoza(moartea programata a celulelor) si astfel se produce o inmultire aberanta, necontrolata a celulelor. Astfel apar unele tumori :friends:

Numai Dumnezeu stie cand si de ce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sa nu uitam ca exista si cancere cu determinism genetic. Aberatii cromozomiale, mutatii de tot felul..toate acestea pot duce la aparitia cancerului. In cazul acesta este vorba doar de o alterare, o imbatranire sau o modificare din cazue exogene a genomului umani respectiv a secventei de nucleotide a ADN-ului.

Tesuturile nu trebuie sa fie neaparat lezate si sa intervina o reparare a acestora...care pana la urma sa scape de sub control. Toate tesuturile, inafara de cel nervos(se pare ca si acesta) isi reinnoiesc celulele(care parcurg cateva etape pana a ajunge celule diferentiate mature). O modificare pe ADN poate duce la absenta unei enzime(sau poate aparea o enzima modificate care nu mai detine acelasi rol) care favorizeaza diferentirea sau apoptoza(moartea programata a celulelor) si astfel se produce o inmultire aberanta, necontrolata a celulelor. Astfel apar unele tumori :biggrin:

Numai Dumnezeu stie cand si de ce!

Gena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum as putea sa-mi tratez in mod naturist o alunita ce mi-a aparut pe spate? Imi doresc enorm sa scap de ea pentru ca uneori o mai agat cu parul. Mentionez ca nu este dureroasa, dar mi-e teama sa nu o rup din greseala, si sa apara alte cmplicatii. Multumesc!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×