Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Pot ataca o hotarare locala, care restrange prevederile legii ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am nevoie de un sfat calificat.

 

Vreau sa ma debransez de la reteaua termica locala sa-mi instalez centrala de apartament.

Am avizele de la Distrigaz pentru al doilea foc, avizul de la Proiect, avizul vecinilor si mai am nevoie de avizul Adunarii Generale a Asociateie de Proprietari.

Adunarea generala a aprobat intr-o adunare din anii precedenti si pe scara jumatate din proprietari au centrale de apartament.

Regia termo si autoritatile locale au stabilit din 2008, ca avizul se obtine de la adunarea generala intrunita in anul curent, si pe formularele emise de regia de termoficare s-a specificat acest lucru.

Cum in anul curent nu s-a tinut adunare si se pare ca din diverse motive nu se va tine prea curand, sunt in imposibilitatea sa continui actiunea, respectiv sa depun actele de debransare la regia termo, pentru ca asociatia nu vrea sa semneze formularul cu specificatia respectiva.

 

Legea 325/2006 prevede aprobarea adunarii generale pentru debransare si instalare de centrala termica.

Normal un acord pe termen nelimitat de lege sau de catre adunarea generala, ar trebui sa fie valabil pana la contramandarea lui de catre aceiasi adunare.

Hotararea autoritatilor locale modifica/restrange prevederile legii.

Pot sa atac hotararea autoritatilor locale?

Prin ce metoda, prin contencios administrativ?

Cine face acest lucru, eu sau institutia Avocatul Poporui in urma sesizarii mele?

 

SECTIUNEA a 5 -a Protectia utilizatorului de energie termica

Art 30 -

(1) Debransarea totala a instalatilor interioare ...

 

(2) Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor conditii cumulative:

a) acordul vecinilor de apartament, atat pe orizontala cat si pe verticala.

b) acordul scris al asociatiei de proprietari, exprimat prin hotararea adunarii generale, asupra intentiei de realizare a unui sistem individual de incalzire;

c) anuntarea, in scris a operatorului care are si calitatea de furnizor cu cel putin 30 de zile inainte.

 

(3) Debransarea unui utilizator de energie termica , altul decat cel de tip condominiu ...

...

(5) Deconectarile/debransarile prevazute la alin(1)-(3) se efectueaza numai de catre operatorul care are si calitatea de furnizor, in termen de maxim 45 de zile de la data solicitarii, dupa verificarea documentelor care dovedesc indeplinirea conditilor cumulative impuse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de un sfat calificat.

 

Vreau sa ma debransez de la reteaua termica locala sa-mi instalez centrala de apartament.

Am avizele de la Distrigaz pentru al doilea foc, avizul de la Proiect, avizul vecinilor si mai am nevoie de avizul Adunarii Generale a Asociateie de Proprietari.

Adunarea generala a aprobat intr-o adunare din anii precedenti si pe scara jumatate din proprietari au centrale de apartament.

Regia termo si autoritatile locale au stabilit din 2008, ca avizul se obtine de la adunarea generala intrunita in anul curent, si pe formularele emise de regia de termoficare s-a specificat acest lucru.

Cum in anul curent nu s-a tinut adunare si se pare ca din diverse motive nu se va tine prea curand, sunt in imposibilitatea sa continui actiunea, respectiv sa depun actele de debransare la regia termo, pentru ca asociatia nu vrea sa semneze formularul cu specificatia respectiva.

Solutia este sa convoci o adunare generala extraordinara cu ordinea de zi pe care o doresti.

In calitate de membru al Asociatiei de Proprietari ai acest drept. Respecta regulile de convocare a unei adunari generale extraordinare si vei reusi. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutia este sa convoci o adunare generala extraordinara cu ordinea de zi pe care o doresti.

In calitate de membru al Asociatiei de Proprietari ai acest drept. Respecta regulile de convocare a unei adunari generale extraordinare si vei reusi. :think:

Multumesc de raspuns.

Problema s-a rezolvat in alt mod. Presedinta asociatiei a venit din spital si mi-a spus ca exista o prevedere prin care, daca jumatate plus unu dintre proprietari semneaza pentru acordul debransarii si instalarii unei centrale termice de apartament, respectivele semnaturi tin loc de hotarare a adunarii generale.

Asa am procedat, am cules numarul de semnaturi necesar si in baza lor asociatia mi-a eliberat adeverinta cu acordul proprietarilor.

Pe mine ma interesa daca pot anula extensia la lege introdusa abuziv (consider eu), de catre producatorul de energie termica, respectiv obligativitatea ca acodul adunarii generale sa fie reinnoit anual.

In mod normal o decizie pe termen nelimitat este valabila pana la revocarea ei.

 

Produatorul de energie a eliberat avizele la termenul maxim de 30 de zile prevazut in lege, desi avizele contin acelasi text, doar adresa, si numele adresantului find diferite.

Sunt masuri cu intentie clara de hartuire si descurajare a debransarilor.

 

Au depasit termenul de 45 de zile cat stipula legea pentru debransare, si am intrebat la protectia consumatorului, daca sunt dispusi sa vina sa faca un proces verbal de constatare, pe care sa-l utilizeze intr-un proces civil, sa solicit restituirea sumelor incasate in avans pentru debransare si sa fac debransarea pe cont propriu.

Mi s-a spus ca nu emit asemenea acte care sa fie utilizate ca probe in instanta.

Am intrebat ce pot sa fac.

Mi-au spus ca pot face o sesizare.

Am intrebat in cat timp vin sa constate ca sesizarea este intemeiata.

Raspunsul a fost ca in 30 de zile, adica lasau posibilitatea producatorului de energie sa stearga urmele nerespectarii legii.

 

Cu alte cuvinte si protectia consumatorului, care ar trebui sa ajute cetatenii, protejeaza firmele/regiile.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×