Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Par decolorat, vopsit...etc

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
85 replici la acest subiect

#31 Rami

Rami

Amprentata cu henna pe frunte si cu tine in suflet...

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 2768 mesaje

Scris 20 May 2009 - 08:34 PM

Ma vopsesc blonda de un an de zile ... Parul nu s-a deteriorat foarte tare, probabil pentru ca se ingrasa destul de repede (ma spal pe cap odata la 2 zile). S-a cam rarit dar totusi sunt multumita.

Daca s-a rarit, categoric este o deteriorare. Rarit inseamna ca a cazut, nu?
Ingrasarea parului nu are absolut nicio legatira cu deteriorarea.
Vopseaua din comert este mult, dar mult mai daunatoare parului tau decat cea profesionala folosita intr-un salon.
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#32 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 01 June 2009 - 04:31 PM

Buna fetelor, am nevoie de o parere mai profesionista, ca sa fiu sigura ca iese ok.

Sunt vopsita un saten mediu putintel aramiu, si m-am plictisit de imaginea aceasta blanda, si mi-a intrat in cap de ceva timp sa ma fac roscata. Dar nu un castaniu-roscat sau visiniu, ci un roscat din acela pur, profund, adica asa:

Imagine adaugata

Partea decolorata sa zic a fost decolorata acum un an, si revopsita saten. De atunci mi-au crescut deci cam 12 cm de la radacina ("par nou" sa zic asa) si restul a ramas un pic agresat, cum era normal.

Intrebarea mea este... va prinde nuanta asta de roscat pe care o vreau? vreau exact nuanta asta si orice vopsea mie imi prinde pe bucatile de par "vechi"(deci cel decolorat) mai inchis decat pe cei 12 cm crescut nou! ce sa fac? :( nu vreau sa mai decolorez nimic, ca sa il ard. Am vreo sansa sa prinda nuanta asta de roscat? :D mor dupa nuanta asta si eu am pielea foarte alba ( in poza nu stiu daca se vede prea bine, insa e foarte alba) si de cand ma stiu imi place cum vin nuantele de rosu si negru la o piele alba

cine este "in tema" va rog am mare nevoie de pareri :D

Aceast mesaj a fost editat de Distress: 01 June 2009 - 04:38 PM

• 0

#33 Naeema

Naeema

Team Harvey

• Gold Member
  • 16930 mesaje

Scris 01 June 2009 - 08:08 PM

Buna fetelor, am nevoie de o parere mai profesionista, ca sa fiu sigura ca iese ok.
Partea decolorata sa zic a fost decolorata acum un an, si revopsita saten. De atunci mi-au crescut deci cam 12 cm de la radacina ("par nou" sa zic asa) si restul a ramas un pic agresat, cum era normal.

Intrebarea mea este... va prinde nuanta asta de roscat pe care o vreau? vreau exact nuanta asta si orice vopsea mie imi prinde pe bucatile de par "vechi"(deci cel decolorat) mai inchis decat pe cei 12 cm crescut nou! ce sa fac? nu vreau sa mai decolorez nimic, ca sa il ard. Am vreo sansa sa prinda nuanta asta de roscat?

Nu iti va iesi culoarea respectiva uniform pe tot parul.Va fi o diferenta in nuanta intre portiunea de par nou natural si cea de par vopsit si revopsit. Portiunea de par vopsita in trecut va fi mai inchisa la culoare decat cea de par nou,cu exceptia cazurilor cand parul vopsit este blond si radacinile crescute sunt negre.Atunci e valabila viceversa....parul nou inchis la culoare si varfurile rosii.
Daca vrei o nuanta uniforma singura modalitate este sa il decolorezi pe tot la salon si dupa aceea sa-l vopsesti.Atunci vei avea aceiasi culoare peste tot. Dar nu trebuie sa recurgi neaparat la decolorant.Intreaba la salon daca au color remover care extrage culoarea veche din par fara a degenera mult parul.Este mai recomandata decat decolorantul care oxideaza moleculele de melanina din firul de par si il depigmenteaza total,in timp ce color remover indeparteaza doar stratul de vopsea permanenta sau semipermanenta acumulata pe exteriorul firului.

Succes.
  • 0

#34 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 01 June 2009 - 09:04 PM

multumesc mult de raspuns! da, am radacina mai deschisa si restul mai inchis.. adica asa a iesit vopsindu-l :D

Nu am mai auzit pana acum de colour remover :( intr-adevar nu arde parul? stii mai mute despre asta? e prima data cand aud. nu, nu il pot decolora iar, e deteriorat acum, l-as omori pur si simplu :D. Am cautat acum pe google colour remover dar nu gasesc nimic in lb romana.. daca nu exista inca asa ceva in Romania?

stii vreo marca? acum ma intereseaza prea mult asta, daca ar fi posibil sa il fac asa fara decolorarea aia care distruge parul :- unde pot gasi colour remover?

Aceast mesaj a fost editat de Distress: 01 June 2009 - 09:31 PM

• 0

#35 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 01 June 2009 - 10:11 PM

am oroare de saloane. multe cunostinte de-ale mele au patit lucruri tare urate la saloane si nu erau saloane fantoma! de la caderea parului pana la multe complicatii iar in final nuanta nedorita. Am citit acum despre aceste produse Loreal Color Zap si Loreal Effasol Color Remover Nu gasesc de unde pot cumpara, ca m-as face eu acasa in cazul asta. Nu mai am incredere in saloane.. dupa cate am vazut. Tu stii de unde pot comanda aceste produse? nu am card ca sa iau din afara si vreau neaparat :( Eu sunt din Bucuresti, ma poate ajuta cineva?

colour remover nu este cumva decapantul? nu gasesc nicaieri sa cumpar, caut tot netul de 3 ore! vreau si eu un decapant bun, de firma buna, indiferent cat ma costa, nu vreau sa imi stric parul.

Aceast mesaj a fost editat de Distress: 01 June 2009 - 11:08 PM

• 0

#36 Naeema

Naeema

Team Harvey

• Gold Member
  • 16930 mesaje

Scris 02 June 2009 - 01:54 AM

Din pacate nu stiu daca se gaseste pe piata color remover pentru folosinta acasa.Cu atat mai putin in Romania.
Nici eu nu stiam despre aceasta metoda pana nu mi-a recomandat-o stilistul meu intr-o zi pentru ca eu am parul fin si sensibil si nu rezista la decolorat.
Merge folosit doar in cazurile cand se doreste putin deschiderea parului dintr-o nuanta inchisa pentru a prinde vopsea mai deschisa la culoare si a minimaliza diferenta intre portiunea de par natural si cel vopsit.Insa in cazurile in care se doresc nuante de blond deschis si pana la platinat trebuie decolorant.
O sa ma informez.Daca gasesc ceva voi posta aici.

PS: Si color remover este tot un produs chimical care afecteaza totusi parul dar nici pe departe in asa masura ca decolorantul.
  • 0

#37 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 02 June 2009 - 08:05 AM

multumesc mult! si eu caut si caut daca gasesc ceva anunt si eu si pentru fetele de aici :)

uite am gasit aici L'oreal Efassor. O fi bun? :huh:

http://www.colorstyl...e...&cat_id=451

si inca ceva.. citeam ca amesteci continutul cu oxidant sau apa... nu prea inteleg asta. daca e cu oxidant nu este de fapt decolorant, deci arde? :(

practic L'oreal Efassor este un colour remover.. ma cam bate gandul sa fac comanda.. mi-e tare frica de saloane

Aceast mesaj a fost editat de Distress: 02 June 2009 - 09:04 AM

• 0

#38 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 02 June 2009 - 12:09 PM

gata! am facut comanda pentru L'oreal efassor. Maine imi vine comanda sper sa iasa bine parul meu :)
  • 0

#39 Deanna Rulescu

Deanna Rulescu

quicksand

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 280 mesaje

Scris 02 June 2009 - 01:38 PM

gata! am facut comanda pentru L'oreal efassor. Maine imi vine comanda sper sa iasa bine parul meu :)

sunt foarte curioasa cum o sa-ti iasa. Te faci tu singura acasa?
  • 0

#40 Distress

Distress

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 132 mesaje

Scris 02 June 2009 - 09:52 PM

da. pentru ca zic, cunostinte de-ale mele s-au facut la saloane si nu unele fantoma si au patit multe acum cativa ani. am ramas cu sechele. ma fac singura, ma ajuta sora mea. as vrea sa ma fac sambata. Oare decapantul (colour remover) asta nu arde? Cum poate sa scoata oare culoarea fara a arde parul? praful din plic il amestec cu apa nu cu peroxid. :) A mai folosit cineva? intr-adevar nu arde?
  • 0