Sari la conținut
Forum Roportal
adelaide kratzmary

Platonov

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi se spune ca teatrul rus trebuie vazut cu actori rusi, va recomand aceasta piesa a lui Cehov, pusa in scena de copiii anului III actorie - clasa Adriana Popovici - care se joaca la sala Ileana Berlogea din UNATC.

V-o recomand ca avand infinit mai multa substanta si culoare decat varianta regizorului Vlad Massaci de la teatrul Nottara. Este lucrarea care a inspirat capodopera "Piesa neterminata pt. pianina mecanica" a lui Mihalkov.

Platonov este devoratorul devorat, prototipul ratatului dramatic tocmai pt ca detine toate datele pentru o existenta reusita, sclipitoare chiar...

Totul se invarte in jurul eternului conac cehovian. Ador atmosfera pur ruseasca creata, cu muzica de chitara si cantece rusesti apasate sau doar murmurate in cor... Ador intriga, ador personajele frumos conturate, sofisticate in candoarea lor

 

Puteti s-o vedeti aici pe Andreea Vasile (aproape-castigatoarea primei serii Big Brother), o Ana Petrovna Voinitievna coapta, fina, oarecum blazata dar indragostita , si ea, de Platonov... Mi-a placut foarte tare partitura acesteia , ca si a interpretei Sofiei (nu stiu cum o cheama) o actrita blonda, serafica, cu un joc si emotzie geniale!

 

Si-o sa pun si-o replica geniala: :blink:

 

"Am 35 de ani. La varsta asta Napoleon era general si Lermontov de sapte ani mort!".

Editat de adelaide kratzmary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teatrul Rus trebuie vazut cu actori rusi sau romani ! Atat ! ... "Unchiul Vania" sau "Casatoria" lui Juriy Kordonskiy ... sau "Pescarusul" Catalinei Buzoianau ... sau cel al lui Andrei Serban ... spectacole de la Bucuresti, Sibiu, Cluj ... le vei vedea cu greu echivalate .. fie si pe o scena din Petersburg ...

Am vazut "Revizorul" si "Platonov" pe o mare scena europeana ... Am rezistat cu greu pana la capat ... cat despre atmosfera rusa ... nici ca putea fi vorba! .. Mai mult, am aflat mai apoi, ca prima dintre ele, a fost declarata "piesa anului" !?!??? (parca 2002)... Daca n-as fi vazut spectacolul, as fi gandit, "romaneste" ... ca-i "Comedia Franceza" si nimic nu mai poate fi comentat ... Dar, l-am vazut si am aflat -o data in plus-, ca avem un Teatru senzational ... astazi, coplesit de tristetea pierderii unuia dintre cei mai mari slujitori ai sai ...

 

STEFAN IORDACHE

 

... Bucurie si lacrima si gand ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Platonov ? E neam cu Rahmaninov ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×