Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Schopenhauer

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschid acest topic numai pentru cei care cunosc filosofia lui ...deci nu este nevoie de nici o introducere doar sa vorbim despre el ....

 

Cum credeti ca a privit relatia pe care o avea mama sa cu Goethe ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant sa faci o antiteza intre cele doua relatii.Se stie ca Proust era foarte atasat de mama sa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum credeti ca a privit relatia pe care o avea mama sa cu Goethe ??

 

Pai faptul c-a plecat de la Weimar,ca maica-sa l-a impins pe scari si ca in ultimii nu mai stiu cati ani de viata a mamei sale nu a mai vazut-o niciodata , cred ca spune multe despre felul in care ar fi putut privi relatia dintre mama sa si Goethe.

Mie mi-a placut mult faza in care mama sa l-a renegat si el i-a replicat ca intr-o zi va deveni celebra numai pentru faptul ca i-a fost mama . :D

 

Acu` exact exact cum a privit el relatia, nu stiu.

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici este relativ deosebita relatia dintre Prosut si mama ...si cazul de fata ....hai sa disecam ...relatiile astea 2...

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiai ca Proust se temea de mama sa apropo ???De aceea a ramas un om fara personalitate ....toata viata

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt deosebite cele doua relatii.

Proust era atasat de maica-sa , a locuit toata viata in apartamentul parintilor,Schopenhauer a plecat de-acasa .Proust a mostenit-o pe mama sa, Schopenhauer a fost renegat.

Diferentele sunt clare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia a trait Prosut asa de putin si Schopenhauer asa de mult ...oare ce zici mama lu Proust crezi ca avea capacitatile unui vampir energetic...?????istoria este plina de istorii asemanatoare ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce esti asa de sigura ????nu am acum timp dar ..o sa-ti demonstrez stai linistita ...hai sa revenim la Schopenhauer ...ce zici de catelul lui ???

Avea nume frumos..parca se traducea prin "sufletul lumii".

Si era singurul suflet apropiat filosofului

Editat de cristina449

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D Nu,nu avea capacitatile unui vampir energetic.Parerea mea.Acum daca ar putea sa-mi argumenteze cineva ca da,i-as fi recunoscatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,nu avea capacitatile unui vampir energetic.

 

De ce esti asa de sigura ????nu am acum timp dar ..o sa-ti demonstrez stai linistita ...hai sa revenim la Schopenhauer ...ce zici de catelul lui ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×