Sari la conținut
Forum Roportal
iridex

Donarea de organe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noua lege aprobata pe 12.05.2008 de senat si care urmeaza sa fie inaintata spre aprobare camerei deputatilor pentru aprobarea definitiva spune ca se considera automant (acord prezumat) ca orice persoana este de acord sa i se preleveze organele daca ajunge in moarte cerebrala, fara a avea acordul lui prealabil sau al familiei.

este o lege facuta cu fundul, ca de obicei, pentru ca in loc sa se poata face rost de mai multe organe, o sa apara scandaluri uriase intre familie si medici. daca tot vroiau sa rezolve criza de organe de transplant, n-au gasit o solutie prea fericita. :jester: ca de obicei...

 

insa, vizavi de comentariul tau, problema se pune altfel: nu stiu cati multi-miliardari sunt pe listele de asteptare pentru transplant de organe in romania. nu stiu de ce ar prefera sa faca transplant aici si nu in tari normale. nu stiu de ce un multimiliardar din asta n-ar cumpara direct organele de la vanzatori din lumea a treia, cum fac multimiliardarii din strainatate. nu stiu cati multimiliardari romani sunt dispusi sa cumpere viata unui om. nu stiu cati medici romani pot fi mituiti sa-si omoare pacientii pentru organe.

 

dar STIU SIGUR ca mor zeci si sute de oameni care ar fi putut fi ajutati de catre organele unor semeni, care insa n-au avut carduri de donator sau ale caror familii n-au fost de acord cu donarea de organe de la rudele lor aflate in moarte cerebrala.

 

30% DINTRE PACIENTII AFLATI PE LISTELE DE ASTEPTARE PENTRU TRANSPLANT MOR DIN CAUZA BIROCRATIEI SI A LIPSEI DE INFORMARE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

30% DINTRE PACIENTII AFLATI PE LISTELE DE ASTEPTARE PENTRU TRANSPLANT MOR DIN CAUZA BIROCRATIEI SI A LIPSEI DE INFORMARE.

 

Acelasi procent dintre romani mor anual din aceleasi motive...fara sa aiba nevoie de vreun transplant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noua lege aprobata pe 12.05.2008 de senat si care urmeaza sa fie inaintata spre aprobare camerei deputatilor pentru aprobarea definitiva spune ca se considera automant (acord prezumat) ca orice persoana este de acord sa i se preleveze organele daca ajunge in moarte cerebrala, fara a avea acordul lui prealabil sau al familiei.

 

Normal ar trebui ca numai celor cu carte de donator sa i se preleveze organele.

Daca acest lucru se va face indiferent de acordul persoanei,vor iesi multe scandale.Nu stiu citi evrei traiesc la momentul actual in Romania,dar pentru ei de exemplu,asta va fi o problema mare din moment ce relgia mozaica interzice categoric prelevarea organelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am mai gasit postat pe aceasta tema:

 

"Ne preocupa, de asemenea, lipsa de acuratete a unor afirmatii din Expunerea de Motive a initiatorilor acestui proiect legislativ. Se spune, fara dovezi, ca: ?In tari precum Austria, Belgia, Italia, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, Portugalia, Spania si Suedia aceasta situatie a fost solutionata prin introducerea acordului prezumat?.

Afirmatia aceasta ne duce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform unei initiative legislative, toti pacientii aflati in moarte clinica vor deveni automat donatori de organe;S-a introdus termenul de acord prezumat ,adica orice persoană care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu da. La mine scrie pe cartea de asigurare medicala "donator". Asta inseamna ca mi-am dat acordul.

Acum,daca nu mi l-as fi dat si mi-ar fi luat doctorii organele fara consimtamant dupa moarte,nu cred ca m-ar interesa din moment ce sunt moarta nu? Macar sa beneficieze cineva de pe urma lor. Dar asta este doar parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt dispusa !

poate chiar sa faca experimente studentii la medicina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt dispusa !

poate chiar sa faca experimente studentii la medicina

 

 

Pot incepe pe viu - de acum ? ;)

 

Si mie mi se pare prezumtia de acord o chestie buna :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×